جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

شهره حسینی در پرونده ای جدید تفهیم اتهام شد

0
57

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام شهره حسینی در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران به ریاست محمود حاج مرادی برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، شهره حسینی، زندانی سیاسی پیشین، پس از احضار به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، به ریاست محمود حاج مرادی، تفهیم اتهام شد. شهره حسینی، پیش از این هم در پی شکایت اطلاعات سپاه پاسداران، بازداشت و پس از طی مراحل قضایی به تحمل حبس تعزیری محکوم شد و در تاریخ ۱۹ بهمن ماه سال جاری در راستای بخشنامه قوه قضائیه بطور مشروط از زندان اوین آزاد شد. 

عرفان کرم ویسی، وکیل دادگستری ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”پیرو ابلاغیه، دفاع از اتهام انتسابی موکل، شهره حسینی، امروز ٢٠ اسفند ماه پس از حضور در شعبه ٢ بازپرسی دادسرای اوین و اخذ توضیحات، اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) تفهیم و قرار کفالت به میزان ١٠٠ میلیون تومان صادر شد.”

لازم به اشاره است، شهره حسینی، در تاریخ ١٣ اسفند ماه ۱۴۰۱، با دریافت ابلاغیه ای کتبی جهت ارائه دفاعیه پیش از تنظیم کیفرخواست به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران احضار شده بود. 

شهره حسینی، نخستین مرتبه در تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی در بند۲الف در زندان اوین و طی مراحل بازجویی، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰میلیون تومان بطور موقت آزاد شده بود. 

با آغزا مراحل دادرسی، شهره حسینی، در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهامات (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور)، (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (عضویت در گروههای معاند نظام) محاکمه و در مجموع به تحمل ۴سال و ۲ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۳ سال و ۳ ماه حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد. با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، تحمل ۲سال و ۷ماه حبس تعزیری برای شهره حسینی لازم به اجرا شد و او در تاریخ ۹ بهمن ماه ۱۴۰۰، برای تحمل حبس خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۴۰۱، پس از تحمل بخشی از مجموع حبس خود در راستای اجرای بخشنامه اخیر قوه قضائیه آزاد شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.  

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.