یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

احراز هویت ۲ تن از ۴ زندانی اعدام شده در زندان پارسیلون خرم آباد

0
188

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ظفر هادی پور و نادر ابراهیم پور، زندانیان متهم به جرائم مواد مخدر در زندان پارسیلون (مرکزی) خرم آباد اعدام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه شنبه ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، ظفر هادی پور و نادر ابراهیم پور، اهل استان لرستان، زندانیان متهم به جرائم (موادمخدر) که پیشتر احکام آنها در دیوان عالی کشور قطعی شده بود در زندان پارسیلون (مرکزی) خرم آباد شدند. 

یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”نادر ابراهیم پور، از بابت اتهام حمل و نگهداری ۱۰ کیلو گرم مواد مخدر از نوع هروئین در سال ۱۳۹۹ در خرم آباد دستگیر و پس از طی مراحل دادرسی در دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شده بود.” 

این منبع مطلع در تشریح تعداد زندانیان محکوم به اعدام در زندان پارسیلون (مرکزی) خرم آباد افزود:”در حال حاضر ۳۰ زندانی محکوم به اعدام در صف اجرای احکام اعدام در این زندان بسر می برند و بنا بر آنچه که مسئولان زندان اعلام کردند احکام جملگی آنها بزودی اما در تاریخ های مختلف به منظور (کاهش جمعیت کیفری زندانها) اجرا خواهد شد.” 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، اجرای احکام اعدام ۴ زندانی متهم به جرائم مواد مخدر در زندان پارسیلون (مرکزی) خرم آباد مرکز استان لرستان، را بدون اعلام اسامی این افراد اطلاع رسانی کرده بود. 

کماکان تلاش گزارشگران حقوق بشر در ایران، برای احراز هویت ۲ زندانی دیگر که به همراه ظفر هادی پور و نادر ابراهیم پور، در زندان پارسیلون (مرکزی) خرم آباد اعدام شدند ادامه دارد. 

پیش از این و در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۱ هم احکام اعدام حسن جودکی، سهراب سوری لکی، آیت علیاری، سه زندانی دیگر متهم به جرايم مواد مخدر و یک زندانی دیگر با نام خانوادگی (اکرم)، در زندان پارسیلون (مرکزی) خرم آباد اجرا شده بود و با احتساب این ۴ زندانی در کمتر از ۱ هفته در این زندان ۷ تن از زندانیان اعدام شدند. 

اجرای احکام اعدام این زندانیان، تا لحظه تنظیم این خبر توسط منابع رسمی و یا رسانه های داخل ایران منتشر نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده