•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

حمزه درویش؛ نگهداری در سلول انفرادی همزمان با پرونده سازی جدید

0
801

حقوق بشر در ایران – روز جاری, پس از گذشت ۴ روز از انتقال و نگهداری “حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۷ سال ۲۱ زندان رجائی شهر به سلول انفرادی می گذرد و این زندانی عقیدتی در وضعیت جسمانی و شرایط نگهداری بسیار بدی در سلول انفرادی بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۳ دی ماه ۱۳۹۸, “حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج که چهار روز پیش با ضرب و شتم به سلول انفرادی در این زندان منتقل شد در وضعیت جسمانی وخیمی از قبیل نگهداری با دستبند و پابند و تفهیم اتهام و پرونده سازی از بابت اتهامات “نشر اکاذیب” و “ارتباط با رسانه های معاند نظام” قرار دارد و در صورت تائید این اتهامات وی به تحمل حبس تعزیری از بابت پرونده جدید خود محکوم خواهد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: علت نگه داشتن “حمزه درویش”, در سلول انفرادی واکنش زندان و در رأس آنها “الله کرم عزیزی”,  رئیس زندان رجائی شهر کرج نسبت به شکایت این زندانی عقیدتی از وی مبنی بر تایید و امضای نامه به اسم “حمزه درویش” جهت انتقال غیر قانونی ایشان به زندان لاکان رشت و همچنین ارسال و انتشار نامه ای سرگشاده از طرف این زندانی عقیدتی که به موارد نقض حقوق زندانیان توسط “الله کرم عزیزی” و “سایر مسئولان این زندان” برای رسانه های به ادعای مسئولان زندان معاند نظام بوده است. 

این منبع مطلع همچنین گفت: در پرونده جدید که برای “حمزه درویش”, با شکایت “الله کرم عزیزی” رئیس زندان و “محمدی” بعنوان رئیس حفاظت اطلاعات زندان رجائی شهر باز شده ۳ اتهام “نشر اکاذیب”, “تشویش اذهان عمومی” و “ارتباط با رسانه های معاند نظام” مطرح شده که در صورت تائید این اتهامات در مراحل دادرسی از سوی دادگاه “حمزه درویش” با محکومیت سنگین در پرونده جدید روبرو خواهد شد. 

ابن منبع مطلع در ادامه گفت: براساس اعلام دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و عقیدتی و “الله کرم عزیزی”, رئیس زندان رجائی شهر کرج,  برای “حمزه درویش”, به مدت ۴۰ روز سلول انفرادی و محرومیت از حق در اختیار داشتن لباس گرم و غذا و پتو بعنوان بخشی از موارد تنبیهی علاوه بر پرونده سازی جدید با اتهامات فوق نیز در نظر گرفته شد و این درحالی است که با توجه به کاهش درجه حرارت هوا و سرمای شدید در فصل زمستان “حمزه درویش”, در حال حاضر در سلول انفرادی در محرومیت از دسترسی به پتو و سایر امکانات گرمایشی محبوس شده است. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۸, “حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج, در پی احضار به دفتر “حسن قبادی”, معاون این زندان با دستبند و پابند و همزمان با ضرب و شتم به سلول انفرادی منتقل شد. از میزان آسیب دیدگی و وضعیت سلامتی این زندانی عقیدتی اطلاع دقیقی در دست نیست و همین امر باعث نگرانی شدید خانواده و نزدیکان این زندانی عقیدتی شده است. ضرب و شتم و انتقال “حمزه درویش”, به سلول انفرادی از بابت شکایت وی از “محمد گودرز”, رئیس اندرزگاه و “الله کرم عزیزی”, رئیس این زندان نسبت به جعل نامه و امضای این زندانی عقیدتی سنی مذهب و نامه سرگشاده ای که این زندانی عقیدتی از موارد نقض حقوق زندانیان توسط “الله کرم عزیزی”, رئیس زندان رجائی شهر نوشته بود صورت گرفت. 

در تاریخ ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۸, در پی بازدید “درویش وند”, نماینده “امین وزیری”, قاضی ناظر بر زندانیان سیاسی و عقیدتی از اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج حمزه درویش, زندانی عقیدتی محبوس در این اندرزگاه شکایت نامه ای را از بابت “جعل نامه از زبان این زندانی عقیدتی” و “انتقال غیرقانونی وی به زندان لاکان رشت علیرغم عدم درخواست این زندانی عقیدتی سنی مذهب”, به مسئولان مربوطه تحویل داد و خواستار پیگری شکایت خود شده بود توسط “محمد گودرز”, رئیس اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر و بازجوئی از “حمزه درویش”, توسط “محمدی”, رئیس حفاظت اطلاعات این زندان, حمزه درویش تهدید به پرونده سازی از بابت اتهامات ” نشر اکاذیب” و “تبلیغ علیه نظام” شده بود. 

“حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, با مضمون “قتل خاموش در زندان رجائی شهر کرج”, به مسائل و مشکلاتی که از زمان انتصاب “الله کرم عزیزی”, رئیس جدید زندان رجائی شهر کرج که پس از انفصال “غلامرضا ضیایی”, از سمت ریاست زندان رجائی شهر کرج وی بعنوان رئیس جدید در این زندان کار خود را آغاز کرد اشاره کرده است. این زندانی عقیدتی در بخشی از این نامه به نصب و راه اندازی دستگاه « جمر » یا خط شکن برای کور کردن سیگنالهای دیتا و موبایل را بطور کامل شرح داده بود. 

پیرامون استفاده از دستگاه جمر یا خط شکن که برای کور کردن سیگنالهای تلفن همراه و دیتا از آن استفاده می شود حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۸ و در زمانی که ۳ ماه از نصب این دستگاه در زندان رجائی شهر گذشته بود گزارشی را به نقل از یک منبع مطلع به تفسیر منتشر کرده بود. 

در آن گزارش اشاره شده بود که در زندان رجائی شهر کرج با نصب یک دکل مخابراتی که با هدف کور کردن سیگنالهای تلفن همراه و دیتا در این زندان نصب شده تا از این طریق جلوی استفاده زندانیان از گوشی های تلفن همراه را بگیرند باعث بروز مشکلات جسمانی و بیماریهای جدیدی در بین زندانیان محبوس در این زندان شده است. 

لازم به ذکر است؛ دستگاههای کور کننده سیگنال موبایل و دیتا,  یکی از مورد بحث ترین عناصر الکترونیک در مخابرات و در بین مهندسین پزشکی و دانشمندان علم طب هست. نگرانی‌ها به این خاطر هستند که تلفن همراه از خود امواج الکترومغناطیسی در مقیاس مایکروویو ساطع می‌کند. پس با در نظر گرفتن همین نکته که خود تلفن همراه امواج فرکانس بالایی تولید می کنند که موجب آسیب به بدن انسان می شود، استفاده از  دستگاههای کور کننده سیگنال و دیتا به طور طبیعی موجب زیان خواهد شد.

پزشکان، حالت تهوع و پرخاشگری را ساده ترین عوارض این امواج معرفی کردند. اما در حالتهای پیشرفته، ضعف نخاعی، کمسویی چشم، اختلال حواس، روان‌پریشی و حتی در مواردی نازایی زنان و عدم امکان بارور سازی در مردان و حتی تولد نوزاد ناقص‌الخلقه را از عوارض این دستگاه معرفی نموده و برای استفاده از این دستگاه هشدار دادند. 

همچنین در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۸, “حمزه درویش, زندانی عقیدتی سنی مذهب, بطور ناگهانی و به روشی خشونت آمیز با اجبار و تهدید از سوی مسئولان زندان رجائی شهر کرج, به زندان لاکان در شهر رشت منتقل شده بود و پس از ورود به بند قرنطینه زندان لاکان در پی اعلام اعتصاب غذا و اعلام اینکه نامه در خواست انتقال وی به آن زندان جعلی بوده و این زندانی عقیدتی از آن مطلع نبوده خواستار بازگشت به زندان رجائی شهر کرج شد و پس از چند روز اعتصاب غذا مجددا به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد.

این زندانی عقیدتی سنی مذهب, در طول ۳ سال اخیر به دفعات با نامه نگاریهای متعدد به نهادها و مسئولان مربوطه, نسبت به تحمیل اتهام واهی شعارنویسی ، شکنجه ها و توهین هایی که در دوران بازداشت از جانب بازجویان اداره اطلاعات رشت به وی شده بود و عدم اعتبار اتهامات که در زیر شکنجه و تحت اکراه و به اجبار برای وی تشکیل شده شکایت کرده بود اما تاکنون کوچکترین اقدام و پیگیری نسبت به رسیدگی به وضعیت این زندانی عقیدتی صورت نگرفت. 

حمزه درویش,  زندانی عقیدتی سنی مذهب, اهل شهرستان تالش, در پرونده‌ای پر ابهام از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی کشور” از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به تحمل ۱۸ سال حبس محکوم شد، و باید ۱۵ سال آن را در زندان سپری کند و در حال حاضر در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشد با موارد گسترده ای از نقض حقوق شهروندی روبرو شده است. 

این زندانی عقیدتی معتقد است: تنها به علت عدم همکاری با وزارت اطلاعات به احکام زندان محکوم شده و در پرونده‌اش هیچگونه مشکل امنیتی وجود ندارد.

وی بار ها اظهار کرده که در سال ۱۳۹۳ نیروهای داعش با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کردند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده و حتی این فرصت را داشته که با تامین ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود. 

این زندانی عقیدتی علاوه بر محرومیت از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است,  در سایه بی توجهی مسئولان زندان رجائی شهر هیچگونه تغییری در روند یا تقاضای اعاده دادرسی که این زندانی عقیدتی بر آن تاکید دارد نشده است. حمزه درویش در نامه های قبلی خود نیز بر موارد نقض حقوق شهروندی خود تاکید کرده بود: 

این زندانی عقیدتی, در نامه ای سرگشاده که در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ نسخه ای از آن در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گفته بود بر مواردی که از ابتدای زمان بازداشت وی صورت گرفته بود و باعث محرومیت وی از حق دادرسی و حق وی مبنی بر داشتن وکیل در زمان دادرسی پرونده وی و همچنین اعمال نفوذ ارگانهای امنیتی بر پرونده وی و سایر مواردی که در اسناد بین المللی حقوق بشر از آن بعنوان نقض یاد می‌شود متذکر شده بود. این زندانی عقیدتی در نامه خود ضمن تاکید بر این نکته که سیاست و مذهب بعد از ۴۰ سال در ایران شکست خورده است نتیجه تمامی موارد گسترده سرکوب و شکنجه را در مقابل ادعاهای مسئولان حکومتی در مجامع بین المللی ذکر کرده بود. 

بر طبق اسناد موجود حقوق بشر برخورداری از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه از جمله موارد است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. همچنین در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت شکنجه در عدم رفتاری خشن بر افراد مورد تاکید قرار گرفته است. در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین فراهم کردن امکان دسترسی فرد متهم به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون برای متهم مورد تاکید قرار گرفته است. 

 سرکوب پیروان سایر ادیان و محرومیتهای گسترده بر علیه این شهروندان که از جمله میتوان بر حق برخورداری از انتخاب وکیل و تقاضای دادرسی عادلانه را شامل می‌شود را تنها جزئی از موارد سرکوب گسترده اقلیتهای مذهبی از جمله شهروندان اهل سنت در ایران دانست. با استناد به ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری حق هر فردی بر دادرسی کامل و بی طرف و همچنین اجازه حضور وکیل انتخابی متهم بر پرونده مورد تاکید میباشد ولی زندانیان اهل سنت با توجه به سنی بودنشان از این حق محروم شده اند.

برچسب هااهل سنت ایرانحمزه درویشسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسالن ۲۱ اندرزگاه ۷حقوق شهروندی زندانیان در ایرانارتباط با رسانه های معاند نظامزندانیان اهل سنت در ایراناهل سنت در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان اهل سنتسالن ۲۱ بند۷زندانیان در ایرانسالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرجحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانشکنجه حمزه درویشاقلیتهای مذهبی در ایراناهل سنت در استان مازندراننامه حمزه درویشسرکوب اهل سنتاندرزگاه ۷ سالن ۲۱نقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانحمزه درویش زندانی عقیدتینقض حقوق پیروان اهل سنت در ایرانسلول انفرادیاهل سنت در ایراناهل سنت تهرانحق دادرسی عادلانهمحمدگودرزحقوق زندانیان سیاسیحمزه درویش زندانی سنی مذهبافشارگریاهل تسنن در ایرانزندانیان عقیدتیحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتی در ایرانسرکوب زندانیان سنی مذهبرئیس اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرجزندانیان عقیدتی سنی مذهبحمزه درویش زندانیانزندانیانزندانیان سنی مذهبپیروان اهل تسننزندانیان زندان رجائی شهرحقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانپیروان اهل تسنن در ایرانزندانیان عقیدتی اهل سنتزندانیان اهل تسنن در ایراناهل تسنننشر اکاذیبشکنجه زندانیان در ایراناهل تسنن ایراننقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرسرکوب اهل سنت ایرانرئیس حفاظت اطلاعات زندان رجائی شهرزندانیان عقیدتی در زندان رجائی شهر کرجزندانیان سنی مذهب در ایراناهل سنتپرونده سازیسرکوب اهل سنت در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سنی مذهبیالله کرم عزیزیمحرومیت از حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانمحرومیت از درمان زندانیان عقیدتی در ایراناهل تسنن در زندانهای ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: