•                  
یک شنبه , ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰
یکشنبه, سپتامبر 19

هنگامه شهیدی, زندانی سیاسی در پی بروز علائم شبه کرونا به بهداری اعزام شد

0
482

حقوق بشر در ایران – در ساعات پایانی شنبه ۱۰اسفند ماه ۱۳۹۸, هنگامه شهیدی, روزنامه نگار و فعال سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین با توجه به وخامت حال و بروز علائمی از قبیل سرفه های خشک, تنگی تنفس و احساس درد شدید در اعضای بدن بصورت اورژانسی به بهداری زندان اوین منتقل شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۱۲ سال و ۹ ماهه خود می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی شنبه ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۸, در ادامه محرومیت زندانیان سیاسی محروم از حق درمان در زندانهای ایران و در پی وسعت واگیر ویروس کرونا در ایران و پائین بودن سطح برخورداری زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای ایران هنگامه شهیدی, روزنامه نگار و فعال سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین در پی بروز علائمی همچون سرفه های خشک, تنگی تنفس و احساس درد شدید در اعضای بدن بصورت اورژانسی به بهداری زندان اوین اعزام شد. این زندانی سیاسی علاوه بر این بیماری دارای سابقه بیماریهای دیگری از قبیل بیماری عفونت چشم, زخمهای عفونی در لابه لای موهای سر و همچنین بیماری قلبی رنج می برد و اخیرا پس از اعزام به مرکز درمانی بدون تکمیل دوره درمان به زندان اوین بازگردانده شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “شب گذشته, هنگامه شهیدی, فعال سیاسی محبوس در بند ۵ زندان اوین معروف به بند زنان, با ظاهر شدن علائمی از قبیل؛ سرفه های خشک, تنگی تنفس و احساس درد شدید در اعضای بدن بهداری زندان اوین منتقل شد”. بروز این علائم در حالی صورت گرفت که قبلا قرار بود به هنگامه شهیدی مرخصی ۲ ماه برای تکمیل دوران درمان وی داده شود در پی مخالفت دادستان تهران این درخواست رد شد. 

این منبع مطلع همچنین افزود: “وضعیت جسمانی این زندانی سیاسی بسیار وخیم است و این وخامت به حدی است که در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸, کمیسیون پزشکی قانونی پس از تشکیل جلسه و بررسی مدارک پزشکی و مستندات مشهود در هنگامه شهیدی با صدور نامه ای به زندان اوین اعلام کرد که با توجه به دارا بودن علائم اضطرابی و افسردگی تحمل کیفر برای این زندانی سیاسی باعث وخامت بیشتر حال وی خواهد شد و این زندانی سیاسی را جهت درمان به مدت ۲ ماه به مرکز درمانی خارج از زندان اوین اعزام کنند”. 

انتقال هنگامه شهیدی, به بهداری زندان اوین,  با علائم مشکوک به ویروس کووید ۱۹ در حالی صورت گرفته در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی از بروز بیماری عفونت چشم, بیماری قلبی توام با درد از ناحیه قفسه سینه و همچنین نوع دیگری از بیماری که منجر به بروز زخم هایی در لابه لای موهای سر هنگامه شهیدی شده بود را اطلاع رسانی کرد. 

 در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸, شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست “قاضی احمد زرگر”, حکم صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران که هنگامه شهیدی را در مرحله بدوی به تحمل ۱۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری و در بخشی دیگر بعنوان مجازات تکمیلی به تحمل ۲ سال محرومیت از عضویت در گروهها و دسته جات سیاسی و اجتماعی و همچنین ۲ سال محرومیت خرج از کشور محکوم شده بود را عینا تائید کرد.

جلسه رسیدگی به اتهامات هنگامه شهیدی در مرحله تجدید نظر خواهی توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ به ریاست قاضی “احمد زرگر” برگزار شده بود. 

مصطفی ترک همدانی، وکیل مدافع هنگامه شهیدی در تاریخ ۹ دی ماه سال ۱۳۹۷ از ارجاع  از پرونده موکلش به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر برای رسیدگی مجدد خبر داده بود. 

این فعال رسانه ای و روزنامه نگار پیش از این از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” به تحمل ۱۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و فعالیت های اجتماعی و خروج از کشور محکوم شده بود و با توجه به حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر عین حکم صادره توسط دادگاه بدوی مورد تائید قرار گرفته است. 

هنگامه شهیدی, روزنامه نگار و فعال سیاسی پیش تر در تاریخ ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۵ به اتهام ارتباط با یک رسانه توسط وزارت اطلاعات در مشهد بازداشت شده بود. 

این فعال رسانه ای پس از حدود ۶ ماه بازداشت موقت در تاریخ ۷ شهریور سال  ۱۳۹۶ با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شده بود.  

وی پس از آزادی از بازداشت با تودیع قرار وثیقه با انتشار ۲ نامه سرگشاده خطاب به “صادق لاریجانی”، رئیس وقت  قوه قضائیه، به بازداشت غیرقانونی و نگهداری وی به مدت ۶ ماه در بازداشت و در سلول انفرادی واقع در زندان اوین بدون سند و مدرک و همچنین تهدیدهای حفاظت قوه قضائیه اعتراض کرده بود و این اتفاق را ناشی از کینه توزی شخصی دادستان وقت تهران “عباس جعفری دولت آبادی” اعلام کرده بود.

این فعال رسانه ای و روزنامه نگار, در دومین نامه وی خطاب به لاریجانی آمده بود که دستگاه امنیتی کشور به عنوان ضابط قضایی با نظر مستقیم دادستان وقت تهران “عباس جعفری دولت آبادی”، مرا به اتهام واهی و کذب ارتباط با کانال خبری آمدنیوز، بدون هیچ‌گونه سند و مدرک رسمی و حقوقی متهم و مورد تفهیم اتهام قرار داد. 

شهیدی با اعلام اینکه مبنای برخی رفتارها در قوه قضائیه، مشکلات شخصی با افراد است از “صادق آملی لاریجانی”, رئیس وقت  قوه قضائیه خواستار استیفای حقوق از دست رفته مادی و معنوی خود به خاطر شش ماه زندان انفرادی بدون سند و مدرک متقن و حقوقی شده بود.

لازم به ذکر است هنگامه شهیدی پس از آزادی با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷, به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه نیز احضار و از بابت اتهام “توهین به رئیس قوه قضائیه” تحت بازجوئی قرار گرفته بود .

وی مجددا در تاریخ  ۵ تیرماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در جزیره کیش بازداشت و به زندان اوین در تهران منتقل شده بود.

پیرامون این فعال سیاسی و روزنامه نگار لازم به توضیح است که؛ هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار، عضو حزب اعتماد ملی، مشاور مهدی کروبی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بود. او روز ۹ تیرماه سال ۱۳۸۸ و در جریان بازداشت‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شد و به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام”، “اخلال در نظم عمومی” و “اهانت به ریاست جمهوری وقت محمود احمدی‌نژاد” در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی به شش سال حبس» محکوم شد. این حکم در تاریخ شش اسفندماه سال ۱۳۸۸ در دادگاه تجدیدنظر تأیید شد.

شهیدی اما به دلیل بیماری قلبی اواخر خردادماه ۱۳۹۱ با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی به مرخصی پزشکی آمد و در مهرماه سال ۱۳۹۲ با پذیرش آزادی مشروط توسط دادگاه، محکومیتش پایان یافت.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و محرومیت از حق درمان و عدم اجازه دسترسی به آنها برای اعزام به مراکز درمانی تخصصی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس شدند با آن درگیر هستند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هابیماری زندانیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیاناعلامیه جهانی حقوق بشرروزنامه نگارحقوق شهروندیهنگامه شهیدیبهداری زندانبهداری زندان اویننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرزندانیان سیاسیآزادی هنگامه شهیدیسرکوب شهروندان در ایرانماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشراعزام به بیمارستانماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشرزندانیان عقیدتیمرکز درمانینقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب زندانیان در ایرانبیماری افسردگیفعالان سیاسیبند زنان زندان اویناخبار نقض حقوق بشر در ایرانماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشرروزنامه نگاران در ایرانبند زنانبازداشت هنگامه شهیدیدختر هنگامه شهیدیفعالان سیاسی در ایرانسرکوب فعالان سیاسی در ایرانروزنامه نگاریزندانیان سیاسی در ایرانحق درمانبند زنان در زندان اوینبیماری زندانیان در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4حق درمان زندانیحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندی زندانیان در ایرانبیماری زندانیان سیاسیبیماری زندانیانروزنامه نگارانحق درمان زندانیان در ایرانزندانیان زندان اوینحق درمان زندانیانمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق زندانیان سیاسیروزنامه نگاری در ایرانبیماری زندانیان سیاسی در ایرانهنگامه شهیدی روزنامه نگاربیماری هنگامه شهیدیروزنامه نگاران ایرانزندانیان سیاسی زندان اوینفعالان سیاسی در جمهوری اسلامیبیماری افسردگی زندانیانویروس کروناکروناشیوع بیماری کرونا در ایرانکرونا ویروسویروس کرونا در ایرانبیماری کروناکرونا در ایرانشیوع ویروس کروناکرونا ویروس در ایرانقرنطینه بیماران کرونا در ایرانآلودگی به ویروس کرونابیماری کرونا در ایرانعلائم کروناکرونا در زندانهای ایرانابتلا به بیماری کروناهنگامه شهیدی زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: