•                  
شنبه , ۱۵ آذر , ۱۳۹۹
شنبه, دسامبر 5

بحران ویروس کرونا: امیرحسین مرادی به کرونا مبتلا شد

0
499

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, امیرحسین مرادی, از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری و محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ به ویروس کرونا آلوده شده است. این زندانی سیاسی پس از بازداشت در ترکیه از سوی پلیس این کشور به ایران مسترد شد و پس از طی مراحل بازجوئی در روندی پر ابهام از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی, به اعدام, تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق, محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, امیرحسین مرادی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ که اخیرا به همراه محمد رجبی و سعید تمجیدی, پس از محاکمه از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اعدام, حبس تعزیری و شلاق محکوم شد در پی عدم توجه مسئولان زندان تهران بزرگ وضعیت بهداشت و گستردگی بیماری کرونا این ویروس مبتلا شد. این زندانی سیاسی, پس از بازداشت در کشور ترکیه به همراه ۲ متهم دیگر این پرونده به ایران مسترد شده بود پس از آن انتقال به تهران و تکمیل  مراحل بازجوئی از سوی وزارت اطلاعات توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران توسط ابوالقاسم صلواتی, به اعدام, تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان‌های سراسر کشور علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند.

بنقل از یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر گفت: “پس از انتقال امیرحسین مرادی به بیمارستان جهت انجام امور درمانی از بابت ناراحتی جسمانی دیگر پس از انجام آزمایش کرونا در نهایت پزشکان متوجه شدند که وی به ویروس کروید ۱۹ یا کرونا مبتلا می باشد و پس از بازگرداندن وی به زندان تهران بزرگ ۱۹ تن دیگر از هم بندی های وی که در میان آنها جمیل قهرمانی, سعید تمجیدی، محمد رجبی، میلاد ارسنجانی به ظن ابتلا به ویروس کروید ۱۹ یا کرونا به قرنطینه منتقل شدند و امیر حسین مرادی به مکان نامعلومی منتقل شد”. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, امیرحسین مرادی, محمد رجبی و سعید تمجیدی, سه شهروند ساکن تهران و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ, که در اوایل بهمن ماه سالجاری طی ۲ جلسه دادرسی با اتهامات “مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی”, “مشارکت در سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شب”, “خروج غیرقانونی از کشور”, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی”, مورد محاکمه قرار گرفته بودند به اعدام محکوم شدند و علاوه بر این در مجموع به تحمل ۳۸ سال حبس تعزیری و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شدند. 

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان اوین، زندان تهران بزرگ و سایر زندانهای کشور علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند. اسماعیل عبدی و نگین قدمیان از جمله این زندان به ترتیب در چهارمین و سومین سال از دوره محکومیت ۵ ساله خود بسر می‌برند که در کنار دهها زندانی عقیدتی دیگر تاکنون اقدامی برای اعزام آنان به مرخصی صورت نگرفته است. همزمان همسر نازنین زاغری، زندانی محبوس در اوین از احتمال ابتلای وی به بیماری کرونا خبر داده است. نازنین زاغری نیز در بند زنان زندان اوین در حال سپری چهارمین سال از محکومیت ۵ ساله خود است.

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت تا ظهر امروز یکشنبه ۱۱اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۹۷۸ نفر به این بیماری مبتلا شدند و همچنین۵۴ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و ۱۷۵ نفر هم بهبود یافته از این بیماری بودند که به نسبت سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند بوجود آورده است.

همچنین در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, میلاد بغلانی و حمیدرضا مکّی, دو تن از زندانیان سیاسی محبوس دربند ۵ زندان شیبان اهواز در پی مشکوک بودن این ۲ زندانی سیاسی برای آلودگی به ویروس کرونا از بند خارج و به قرنطینه منتقل شدند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

روز سه شنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد امیرآبادی فراهانی, نماینده مردم قم در مجلس اعلام کرد در حوزه انتخابیه وی یعنی شهر قم که کانون شیوع این بیماری بوده از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت خوبی ندارد و عملکرد دولت و دستگاههای اجرائی در کنترل این ویروس ناموفق بوده و پس از اعلام جان باختن ۵۰ نفر از شهروندان قم که در اثر بیماری کرونا از آمار جدیدِ مرگ و میر کرونا در این استان که بنا بر تائید مسئولان وزارت بهداشت و درمان مرکز شیوع این بیماری در ایران بوده خبر داد و این نماینده مجلس در ادامه هم تاکید کرد که متاسفانه ۳ هفته پس از ورود این ویروس به کشور موضوع از طرف وزارت بهداشت و مسئولان اعلام عمومی شد.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازی های پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هاقرنطینه بیماران کرونا در ایرانمحاکمه امیرحسین مرادیمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از حق درمان زندانینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانویروس کروید ۱۹ویروس بیماری کروید ۱۹کروناکرونا ویروسکرونا ویروس در ایرانکرونا در ایرانکرونا در زندانهای ایرانکروید ۱۹کروید۱۹آلودگی به ویروس کروناامیرحسین مرادیابوالقاسم صلواتیابتلا به بیماری کرونااخبار نقض حقوق بشر در ایراناخبار سرکوب شهروندان در ایراناسامی زندانیان تیپ ۵ زندان تهران بزرگبیماری کرونابیماری کرونا در ایرانبیماری کرونا در زندانهای ایرانتیپ ۵ زندانتیپ ۵ زندان تهران بزرگحق درمانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحکم اعدامحکم اعدام زندانیان در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهرانزندان تهران بزرگ تیپ ۵زندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانزندانیان محروم از حق درمانزندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایرانشیوع ویروس کروناشیوع بیماری کرونا در ایرانشعبه ۱۵شعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم اعدامعلائم کرونا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: