•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

اجرای احکام اعدام ۳ زندانی متهم به قتل در زندان سپیدار و زندان مرکزی ارومیه

0
622

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز جاری, دستکم ۱ زندانی زن متهم به قتل در زندان سپیدار اهواز و همچنین ۲ زندانی متهم به قتل از بند ۱-۲ زندان مرکزی ارومیه که پیش از این جهت اجرای حکم به اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودن حکم اعدام آنها به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸, احکام اعدام “علی محمد پور” و “مرتضی اشرفی”, دو زندانی متهم به قتل از بند ۱-۲ زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند. همچنین “سمیه شهبازی جهروبی”, زندانی متهم به قتل عمد محبوس در زندان سپیدار اهواز هم اعدام شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به سمیه شهبازی جهروبی : فردی که سمیه به قتل رساند قصد تجاوز به وی را داشت. سمیه بعد از قتل ترسیده بود و جسد را به خارج از شهر برد و آتش زد. 

پیرامون اجرای حکم اعدام “علی محمد پور” فرزند سیف علی و “مرتضی اشرفی” فرزند بهروز, لازم هر ۲ نفر این ۲ زندانیان از بابت اتهام قتل پیش از این احکام اعدامشان توسط دیوان عالی شکر مورد تائید قرار گرفته بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: