•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

سعید سلطانی پس از اتمام بازجوئی به زندان تبریز منتقل شد

0
437

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۹، سعید سلطانی « سعید جلفالی »، فعال ملی مدنی پس از اتمام مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز به زندان مرکزی این شهر منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، سعید سلطانی « سعید جلفالی »، فعال ملی مدنی اهل شهرستان جلفا و محبوس و بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفعیم اتهام به بند قرنطینه در زندان مرکزی تبریز منتقل شد. این فعال ملی مدنی از تاریخ ۱۳ مهر ماه سالجاری در جریان تجمعات حمایتی از جمهوری آذربایجانی برای عملیات نظامی علیه کشور ارمنستان توسط نیروهای امنیتی شهرستان جلفا بازداشت. 

براساس این گزارش، سعید سلطانی، پس از بازداشت در شهرستان جلفا به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شد و پس از اتمام بازجوئی ها در حالی که از حق دسترسی به وکیل محروم بوده به شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز منتقل و پس اتمام جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام « عضویت در جمعیت های معارض کشور »، به بند قرنطینه در زندان مرکزی تبریز منتقل شد. 

حقوق بشر در ایران، از زمان بازداشت سعید سلطانی، با انتشار گزارشاتی تداوم بلاتکلیفی این فعال ملی مدنی اهل شهرستان جلفا و عدم پاسخگوئی مسئولان قضائی و اداره اطلاعات تبریز به خانواده وی را اطلاع رسانی کرده بود. 

 سعید سلطانی، در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، با توجه به نیابت قضائی از اداره اطلاعات تبریز، توسط ماموران امنیتی شهرستان جلفا پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شد. 

سعید سلطانی « آلتای جلفالی »، در سال ۱۳۸۵ هم در جریان برگزاری تجمعی که با هدف اعتراض به انتشار مطالب توهین آمیز به اقوام ترک در روزنامه ایران منتشر شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی و دادرسی به تحمل حبس تعزیری محکوم شد. این فعال ملی مدنی پس از اتمام دوران حبس از زندان شهرستان جلفا آزاد شد. 

سعید سلطانی، پس از آن در فروردین سال ۱۳۹۳، هم در جریان تجمع اعتراضی در شهرستان جلفا مجدّداً توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۴ هم در جریان تجمعی که در اعتراض به توهین برنامه تلویزیونی فیتیله به شهروندان آذری کرده بود برگزار شد توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی آزاد شد.  

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هازندان تبریزبازداشت شهروندانحقوق شهروندی درایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانفعال ترک آذربایجانفعال ملی مدنی در ایرانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی شهرستان جلفافعالان ترک شهرستان جلفاحقوق شهروندیفعال ترک آذریفعال ترک اذریحقوق بشر درایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانفعال ترک ترک آذربایجانیبند قرنطینه زندان مرکزی تبریزتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانبازداشت سعید سلطانیشهر جلفابازداشت و بیخبریحقوق شهروندی در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزسعید سلطانی فعال ترکسعید جلفالیحقوق بشرشهرستان تبریزبازداشتگاهفعال ترک آذربایجانیسرکوب فعالان ملی مدنیحقوق بشر حقوق شهروندیفعال ترک در ایرانفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی ارومیهسعید سلطانی فعال ترک آذریاداره اطلاعات شهر تبریزبازداشتاداره اطلاعاتبازداشت شهروندان در ایراناداره اطلاعات تبریزفعال ترک اذربایجانیحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیمحاکمه فعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی تبریزسعید سلطانی فعال ملی مدنیفعال ترک سعید سلطانیفعال حقوق بشرنقض حقوق شهروندیبازداشت فعالین حقوق بشر در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک آذربایچانیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعال ترک شهرستان تبریزسعید سلطانی فعال ترک آذربایجانیفعال ملی مدنی سعید سلطانیحقوق بشر در ایرانفعال ترکفعال ملی مدنیفعالان ملی مدنیحقوق بشر زندانیان سیاسیفعال ترک آذری در ایرانفعالان ملی مدنی اردبیلسعید سلطانیفعال ترک آذربایجانی سعید سلطانیتبریزبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبند ۱۲ زندان تبریزفعال ملی مدنی آذربایجانیبازداشت فعالان ملی مدنیقرنطینه زندان تبریزفعالان ملی مدنی شهرستان خویشهرستان جلفاسعید سلطانی فعال آذربایجانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.