•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

سعید سلطانی پس از اتمام بازجوئی به زندان تبریز منتقل شد

0
281

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۹، سعید سلطانی « سعید جلفالی »، فعال ملی مدنی پس از اتمام مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز به زندان مرکزی این شهر منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، سعید سلطانی « سعید جلفالی »، فعال ملی مدنی اهل شهرستان جلفا و محبوس و بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفعیم اتهام به بند قرنطینه در زندان مرکزی تبریز منتقل شد. این فعال ملی مدنی از تاریخ ۱۳ مهر ماه سالجاری در جریان تجمعات حمایتی از جمهوری آذربایجانی برای عملیات نظامی علیه کشور ارمنستان توسط نیروهای امنیتی شهرستان جلفا بازداشت. 

براساس این گزارش، سعید سلطانی، پس از بازداشت در شهرستان جلفا به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شد و پس از اتمام بازجوئی ها در حالی که از حق دسترسی به وکیل محروم بوده به شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز منتقل و پس اتمام جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام « عضویت در جمعیت های معارض کشور »، به بند قرنطینه در زندان مرکزی تبریز منتقل شد. 

حقوق بشر در ایران، از زمان بازداشت سعید سلطانی، با انتشار گزارشاتی تداوم بلاتکلیفی این فعال ملی مدنی اهل شهرستان جلفا و عدم پاسخگوئی مسئولان قضائی و اداره اطلاعات تبریز به خانواده وی را اطلاع رسانی کرده بود. 

 سعید سلطانی، در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، با توجه به نیابت قضائی از اداره اطلاعات تبریز، توسط ماموران امنیتی شهرستان جلفا پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شد. 

سعید سلطانی « آلتای جلفالی »، در سال ۱۳۸۵ هم در جریان برگزاری تجمعی که با هدف اعتراض به انتشار مطالب توهین آمیز به اقوام ترک در روزنامه ایران منتشر شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی و دادرسی به تحمل حبس تعزیری محکوم شد. این فعال ملی مدنی پس از اتمام دوران حبس از زندان شهرستان جلفا آزاد شد. 

سعید سلطانی، پس از آن در فروردین سال ۱۳۹۳، هم در جریان تجمع اعتراضی در شهرستان جلفا مجدّداً توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۴ هم در جریان تجمعی که در اعتراض به توهین برنامه تلویزیونی فیتیله به شهروندان آذری کرده بود برگزار شد توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی آزاد شد.  

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی سعید سلطانیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذربایجانی سعید سلطانیفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک سعید سلطانیفعال ترک شهرستان اردبیلفعال ترک شهرستان تبریزفعال حقوق بشرفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان جلفافعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان ترک شهرستان جلفاقرنطینه زندان تبریزمحاکمه فعالان ملی مدنینقض حقوق شهروندیاداره اطلاعاتاداره اطلاعات تبریزاداره اطلاعات شهر تبریزبند قرنطینه زندان مرکزی تبریزبند ۱۲ زندان تبریزبازداشتبازداشت فعالین حقوق بشر در ایرانبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت سعید سلطانیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهتبریزتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانحقوق بشرحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانزندان تبریزسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسعید جلفالیسعید سلطانیسعید سلطانی فعال ملی مدنیسعید سلطانی فعال آذربایجانیسعید سلطانی فعال ترکسعید سلطانی فعال ترک آذریسعید سلطانی فعال ترک آذربایجانیشهر جلفاشهرستان تبریزشهرستان جلفا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: