•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی ۵ فعال ملی مدنی در تبریز

0
259

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۶ آبان ماه ۱۳۹۹، پنج تن از فعالان ملی مدنی بازداشت شده در تبریز در وضعیت بلاتکلیفی محبوس و از حق دسترسی به وکیل و ملاقات محروم هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۶ آبان ماه ۱۳۹۹، رسول رضوی، حسین امیر هجری، حسین محمدیان، سعید سلطانی و بابک کیومرثی، پنج تن از فعالان ملی مدنی بازداشت شده در تبریز در وضعیت بلاتکلیف در بازداشت به سر می برند. این شهروندان در جریان اعتراضات شهروندان در تبریز توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. 

یک منبع نزدیک به این شهروندان در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد: “بازجوئی های رسول رضوی به اتمام رسیده و این فعال ملی مدنی به همراه اکبر مهاجری به بند قرنطینه زندان تبریز منتقل شد. همچنین حسین امیر هجری، حسین محمدیان، سعید سلطانی و بابک کیومرثی، از زمان بازداشت قادر به تماس با خانواده خود نیستند و پی گیریهای خانواده و نزدیکان آنها با مراجعه به شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز و ستاد خبری اداره اطلاعات این شهر بی نتیجه بوده اما بازپرس شعبه ۱۶ بازپرسی به خانواده این افراد اعلام کرده که در حال حاضر افراد بازداشت شده دوران بازجوئی را سپری می کنند و تا تعیین شدن اتهامات و تکمیل پرونده قادر به تبدیل قرار از بازداشت و به وثیقه برای آزادی موقت این افراد نیست.”

لازم به ذکر است در تاریخ  ۳ آبان ماه ۱۳۹۹، رسول رضوی، پس از اتمام بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز و تفهیم اتهام به بند قرنطینه زندان مرکزی این شهر شد. 

 رسول رضوی و حسن محمدیان، در تاریخ  ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی تبریز به محل سکونت این افراد بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شده بودند.

 رسول رضوی، پیش از این در ارتباط با تجمعات اعتراضی هماهنگی که در تاریخ ۲۶ تیر ماه بصورت هماهنگ در مقابل سفارتخانه ارمنستان در شهرهای تبریز و تهران برگزار شده شده بود در تاریخ ۲۶تیر ماه ۱۳۹۹, به اداره اطلاعات تبریز احضار و پس از بازجوئی و تهدید با اخذ تعهد ساعتی بعد آزاد شده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۶مهر ماه ۱۳۹۹،حسین امیرهجری، شهروند ساکن تبریز در جریان تظاهرات در این شهرستان توسط ماموران امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شد. 

همچنین سعید سلطانی و باباک کیومرثی هم در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، در شهرستان جلفا، با توجه به نیابت قضائی از اداره اطلاعات تبریز، توسط ماموران امنیتی شهرستان جلفا پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شدند. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

 

 

 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک رسول ایرجیفعال ترک زبانفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانمحاکمه فعالان ملی مدنیمحاکمه شهروندان آذریبابک کیومرثیبابک کیومرثی فعال ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت بابک کیومرثیبازداشت حسین محمدیانبازداشت حسین امیرهجریبازداشت رسول رضویبازداشت سعید سلطانیبازداشت سعیدسلطانیبازداشت شهروندان آذری در ایرانتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانحسین محمدیانحسین امیر هجریحسین امیرهجریحسین امیرهجری فعال ملی مدنیحسین امیرهجری فعال ترکحسین امیرهجری فعال ترک آذریرسول رضویرسول رضوی فعال ملی مدنیرسول رضوی فعال آذریرسول رضوی فعال ترکرسول رضوی فعال ترک آذریرسول رضوی فعال ترک آذربایجانیزندانی فعال ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذربایجانیسرکوب شهروندان شهروندان آذربایجانی در ایرانسعید سلطانیسعید سلطانی فعال ترکسعیدسلطانیشهروندان آذریشهروندان آذری ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان آذربایجانی در ایرانشهروندان شهروندان آذری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: