•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

گزارشی از وضعیت پرونده بابک پاک نیا، وکیل محبوس در زندان اوین

0
149

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۶مهرماه ۱۴۰۱، بابک پاک نیا، وکیل دادگستری در سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه تحت بازجویی است.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۶ مهر ماه ۱۴۰۱، بابک پاک نیا، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، محبوس در بند ۲ الف سپاه پاسداران واقع در زندان اوین، دوران بازجویی خود را از بابت پرونده ای مطروحه بر علیه او سپری می کند.‌

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”علیرغم مراجعه چند تن از وکلای دادگستری برای قبول وکالت بر پرونده بابک پاک نیا بنا بر اعلام بازپرس دادسرای زندان اوین تا اتمام بازجوئی ها امکان ورود وکیل به پرونده نیست و بابک پاک نیا از حق تماس با خانواده خود هم محروم است اما ارگان بازداشت کننده وی سپاه پاسداران عنوان و مکان نگهداری وی در بند ۲ الف است.”

لازم به ذکر است، بابک پاک نیا، در ساعات پایانی یکشنبه ۳ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از مکان نگهداری نگهداری وی اطلاعی در دسترس نبود.

بابک پاک نیا، از جمله وکلای زندانیان سیاسی است که پرونده های چند تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ را بر عهده داشت که از جمله این پرونده ها مربوط به امیرحسین مرادی بود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.