دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

محرومیت میریوسف یونسی از درمان و تداوم بلاتکلیفی وی در سلول انفرادی

0
78

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۷بهمن ماه ۱۴۰۱، میریوسف یونسی، علیرغم گذشت مدتی قابل توجه از تاریخ دستگیری، در سلول انفرادی بسر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۷دی ماه ۱۴۰۱، میریوسف یونسی، پدر علی یونسی، علیرغم گذشت ۳۰ روز از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در سلول انفرادی بند ۲۴۰ حفاظت اطلاعات قوه قضاییه واقع در زندان اوین محبوس و علاوه بر این از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان هم محروم است.

آیدا یونسی، فرزند میریوسف یونسی، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”پدرم، دیروز در تماس تلفنی گفت که همچنان در یک سلول انفرادی بسیارکوچک در بند ۲۴۰ اوین و تحت فشارهای روحی و جسمی است. حق دسترسی به وکیل ندارد و ممنوع الملاقات است. از دسترسی به داروهایش منع شده و حال جسمی اش در خطر است.” 

لازم به اشاره است، میریوسف یونسی، در تاریخ ۷ دی ماه ۱۴۰۱، در شهرستان شاهرود از توابع استان سمنان، توسط ماموران وزارت اطلاعات، بازداشت و جهت بازجویی به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ آن ارگان‌ امنیتی و سپس به بند ۲۴۰ حفاظت اطلاعات قوه قضاییه منتقل شد. 

در تاریخ ۱۲ دی ماه ۱۴۰۱، وزارت اطلاعات با انتشار اطلاعیه ای، بدون اشاره به مشخصات هویتی میریوسف یونسی از بازداشت ۶ تن و احضار ۱۰ تن دیگر از شهروندان به اتهام (ارتباط با سازمان مجاهدین خلق) خبرداد

وزارت اطلاعات در پایان بیانیه خود اعلام کرده بود:”از جمله افراد دستگیر شده، پدر یکی از اعضای عملیاتی تیم‌های سازمان مجاهدین است که نزدیک به ۳ سال پیش بازداشت و به‌دلیل انتسابش به یکی از دانشگاه های صنعتی مهمّ کشور موجب حمایت وسیع رسانه‌های خارج از کشور هم قرار گرفت.”

اشاره وزارت اطلاعات در آن بیانیه به علی یونسی، فرزند: میریوسف یونسی، است که در تاریخ ۲۲ فروردین‌ ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به سلول انفرادی در بند۲۰۹ این ارگان امنیتی در زندان اوین منتقل شد و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تحمل بلاتکلیفی طولانی مدتی طی ۳ جلسه دادرسی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات (تخریب) به تحمل۱۰ سال حبس تعزیری،(اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام (تبلیغ علیه نظام) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در تاریخ ۱۶ خردادماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری برای علی یونسی قابل اجرا شد.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

ممانعت‌از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

برچسب هافعال حقوق بشر در ایرانمنشور حقوق شهروندی،موارد نقض حقوق بشرمیر یوسف یونسیمیریوسف یونسیمحکومیت کیفریمحاکمه و بلاتکلیفیمحاربه از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلقمحرومیت از حق درمانهوادار سازمان مجاهدین خلقهوادار سازمان مجاهدین خلق ایارنهوادار سازمان مجاهدین خلق ایرانهواداری از سازمان مجاهدین خلقهواداری سازمان مجاهدین خلقانتقال به سلول انفرادیاعدام سلول انفرادیاعضای سازمان مجاهدینبلاتکلیفیبلاتکلیفی افراد بازداشت شدهبلاتکلیفی افراد بازداشتیبلاتکلیفی افراد در بازداشتبلاتکلیفی بازداشت شدگانبلاتکلیفی زندانیبند ۲۴۰بند ۲۴۰ حفاظت اطلاعات قوه قضائیهبند۲۴۰بازداشت میریوسف یونسیبازداشت بلاتکلیفبازداشت بلاتکلیفیبازداشت بلاتکلیفی شهروندانحق درمانحقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانزندان اوین سلول انفرادیسلول انفرادیسلول انفرادی بند ۲۰۹سلول انفرادی بند ۲۴۰سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹سلول انفرادی بند۲۴۰سلول انفرادی در بند 209سلول انفرادی در بند 209 وزارت اطلاعاتسازمان مجاهدینسازمان مجاهدین خلقسازمان مجاهدین خلق ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.