چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی هادی میرزایی در زندان تهران بزرگ

0
145

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، هادی(عباس) میرزایی، شهروند بازداشت شده در تهران بطور بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، هادی(عباس) میرزایی، متولد: ۱۳۶۶، دانش آموخته رشته برق در مقطع کارشناسی از دانشگاه بهشتی و داری مدرک کارشناسی ارشد در رشته موسیقی از دانشکده هنر دانشگاه تهران، علیرغم گذشت بیش از ۳ ماه و نیم از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در تیپ ۶ سالن ۲ غربی زندان تهران بزرگ بسر می برد. 

براساس این گزارش، با توجه به اینکه مدت قابل توجهی از بازداشت هادی(عباس) میرزایی گذشته اما به وضعیت حقوقی پرونده وی رسیدگی نشده و این شهروند از حقوق اولیه یک متهم محروم است. 

لازم به اشاره است، هادی(عباس) میرزایی، در تاریخ ۱۹ آذر ماه ۱۴۰۱، در محله ستارخان تهران، توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و پس از انتقال به بند۲الف سپاه پاسداران و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در شعبه بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، سپس در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۴۰۱ به زندان تهران بزرگ منتقل شد و از آن زمان بطور بلاتکلیف در آن زندان بسر می برد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: