•                  
شنبه , ۱۵ آذر , ۱۳۹۹
شنبه, دسامبر 5

محکومیت ژیلا کرم زاده مکوندی, فعال مدنی به تحمل حبس تعزیری

0
203

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران بدون تشکیل جلسه دادرسی, ژیلا کرم زاده مکوندی, فعال مدنی را در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم بصورت غیابی بر علیه این فعال مدنی صادره است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, ژیلا کرم زاده مکوندی, فعال مدنی ساکن تهران بصورت غیابی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور” و “تبلیغ علیه نظام” در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدید نظر و اعمال ماده ۱۳۴ تجمیع جرائم مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای این فعال مدنی اجرائی خواهد شد. این فعال مدنی در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در تهران بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۰ آذر ماه همان سال بطور موقت و با تودیع وثیقه آزاد شد.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “ژیلا کرم زاده مکوندی, در این پرونده که با شکایت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از این فعال مدنی بر علیه وی تشکیل شد توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران بدون تشکیل جلسه دادرسی بصورت غیابی از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری” و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری” محکوم شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “پس از ابلاغ حکم مذکور وکیل مدافع ژیلا مکوندی درخواست اعتراض به حکم صادره را تنظیم و به دادگاه ارائه کرده است”. 

لازم به ذکر است؛ “ژیلا کرم زاده مکوندی”, فعال مدنی, در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری مراسمی موسوم به میتینگ پارک لاله در تهران به همراه “راحله راحمی پور”, “رضا حضرتی”, “حشمت الله طبرزدی”, “عشرت بستجانی”, “اسماعیل مفتی زاده” و “زهرا رفیعی” و چند تن دیگر از فعالان مدنی در پی یورش ماموران لباس شخصی سپاه پاسداران بازداشت و به سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شده بود و در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از زندان اوین آزاد شد. 

بازداشت این فعالان مدنی در جریان برگزاری این تجمع در پارک لاله تهران که با شعار نه به فقر، نه به جنگ, نه به دیکتاتوری در فضای رسانه ای به صورت گسترده منتشرشده بود و از شهروندان خواسته شده بود که در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸ در این جریان مدنی موسوم به “میتینگ پارک لاله” حاضر شوند.

“ژیلا کرم زاده مکوندی”, از دیگر بازداشت شدگان در جریان این حرکت مدنی پیش از این و در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۷, به دلیل فعالیتهای مدنی خود به اداره پیگیری وزارت اطلاعات احضار  و تحت بازجوئی قرار گرفته بود. اتهامات منتسب شده به این فعال مدنی در بازجوئی و در زمان تفهیم اتهام بر آن تاکید شده است داشتن بج سینه با نوشته “من به حجاب اجباری اعتراض دارم” و دومین اتهام وی مشارکت در تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز مدنی عنوان شده بود. 

بازداشت شهروندان به دلیل بیان انتشار افکار و عقاید آنها ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنیفعال مدنی ژیلا مکوندیفعال مدنی ژیلا کرم زادهفعال مدنی ژیلا کرم زاده مکوندیفعال مدنی ژیلامکوندیفعالان مدنی در ایرانمحاکمه غیابینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانژیلا مکوندیژیلا کرم زادهژیلا کرم زاده مکوندیژیلا کرم زاده مکوندی فعال مدنیژیلامکوندیژیلاکرم زاده مکوندیژیلاکرم زاده مکوندی فعال مدنیاجتماع و تبانیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبند۲ الفبند۲الفبند۲الف سپاهبنددو الفبنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبازجوئی در بنددوالفبازداشت ژیلا کرم زاده مکوندیبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانحقوق شهروندیحبس تعزیریدادگاه انقلاب تهراندادرسی ناعادلانهزندان اوین در تهرانسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی بنددوالفسپاه پاسدارانسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهرانصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم غیابیصدر حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: