•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

جاوید رحمان, گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران؛ وضعیت حقوق بشر ایران نگران کننده است

0
892

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران, در جدیدترین گزارش خود از وضعیت نقض حقوق بشر در ایران را ارئه کرد و در آن موارد بسیاری از سرکوب و گسترش خفقان و نبود حقوق شهروندی در ایران در قسمتهای مختلف تاکید کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۱ مهر ماه ۱۳۹۸, جاوید رحمان, گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران گزارش خود را از وضعیت نقض حقوق بشر در ایران به کمیته سوم حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه کرد. گزارشگر ویژه در کنفرانس خبری که پیش از این و در تاریخ سه شنبه ۲۲ اکتبر ارائه کرده در این نشست خبری با خبرنگاران توضیحاتی را از مضمون گزارش خود به خبرنگاران ارائه کرد. 

گزارشگر ویژه در گزارش خود به تفکیک پیرامون وضعیت پیروان سایر ادیان و وضعیت شهروندان بهائی, پیروان اهل سنت, مسیحیان ایران, دگراندیشان مذهبی, پیروان عرفانهای نوظهور, دراویش گنابادی و سایر ادیان اشاره کرده است. جاوید رحمان همچنین در بخش دیگری از این گزارش پیرامون اقوام مختلف در ایران و موارد گسترده ای از نقض حقوق شهروندی آنها اشاره کرده است. 

صحبتهای جاوید رحمان, گزارشگر ویژه در نشست خبری با خبرنگاران در ادامه می آید؛ 

اسم من جاوید رحمان است. گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران و از جولای سال ۲۰۱۸ میلادی از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به این سمت انتخاب شدم. 

بعنوان بخشی از ماموریت من گزارشهایی است که آنها را به شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه می کنم. من به دنبال بازدید از کشور ایران هستم اما حکومت جمهوری اسلامی در ایران مانع بازدید من از ایران شده است. بعنوان بخشی از ماموریتم من وظیفه دارم که در مورد وضعیت نقض حقوق بشر در ایران تحقیق و جستجو کنم. با توجه به نامه های مختلفی که ارسال کردم و در خواستهایی که به حکومت ایران ارائه دادم اما از ورد من به ایران جلوگیری بعمل آمده است و من گزارشهای خود را از طریق اخبارهای منتشر شده در رسانه ها تنظیم کردم. همانطور که از قبل و در مقدمه صحبتهای خود گفتم من در حال ارائه گزارش خود به کمیته سوم  مجمع عموی سازمان ملل متحد ارائه می کنم. 

من در گزارش خود به موارد پررنگی از مشکلات کلیدی نقض حقوق بشر در ایران اشاره کردم و در گزارش خود آنها را ارائه خواهم کرد. 

از سال قبل مشکلات اقتصادی شهروندان در ایران ادامه داشته و این مشکلات به شکل گسترده ای در سطح جامعه گسترش داشته است. در این میان فعالان مدنی و اجتماعی و آنهایی که در ایران برای احترام به حقوق بشر تلاش می کنند که شامل فعالان حقوق بشر, اعضای گروههای اجتماعی و مدنی, وکلا, روزنامه نگاران, فعالان کارگری و سایر شهروندان معترض که توسط ماموران امنیتی در ایران بخاطر فعالیتهای مسالمت آمیزشان بازداشت شدند. 

در این گزارش من نگرانی عمیق خود را از ادامه صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعلام کردم تعداد احکام اعدام در ایران در سال ۲۰۱۸ کمتر از تعداد احکام اعدام اجرا شده در سال ۲۰۱۷ بوده است. تعداد اعدامهای انجام در ایران ۲۵۳ مورد در سال ۲۰۱۸ میلادی بوده است. اعدام کودکان در ایران همچنان ادامه دارد. در سال ۲۰۱۹ تعداد ۲ مورد حکم اعدام برای کودکان در ایران اجرا شده که در زمان اجرای حکم سن این افراد ۱۷ بوده است. 

زنان و مردان بسیاری برای تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز بازداشت و محبوس می شوند و از دسترسی به وکیل و دادرسی عادلانه منطبق با حقوق بشر محروم هستند. بسیاری از این افراد با اتهاماتی از قبیل “اقدام علیه امنیت ملی” مورد اتهام قرار می گیرند و این در صورتی است که آنها فقط به دنبال حقوق خود هستند. 

ورود زنان به استادیوم فوتبال که اخیرا صورت گرفت می تواند نقطه آغاز مثبتی برای زنان باشد و می تواند پله اول راهگشایی برای برابری زنان در ایران باشد. 

گزارش من همچنین ارائه دهنده نکاتی است در مورد وضعیت حقوق بشر در مورد اقوام در ایران که من به وضعیت اقلیتهای قومی و اقلیتهای مذهبی اشاراتی داشتم نیز می باشد. اقلیتها قومی و مذهبی بسیاری در ایران در غالب زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس هستند. اقلیتهای قومی و اقلیتهای مذهبی در ایران در خطر بازداشت و حبسهای خودسرانه و محرومیت از حق دادرسی عادلانه بخاطر فعالیتهای مسالمت آمیزشان هستند.

جاوید رحمان بخشی از صحبت های خود پیرامون اقلیتهای مذهبی گفت؛ “نگرانی من درباره اقلیت‌های دینی این است که در قانون ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند”.

این دسته از شهروندان در ایران در معرض فروپاشی و آسیبهای گوناگونی هستند چرا که از اکثر موارد حمایتی در داخل ایران که باید از طرف حکومت برای آنها فراهم شود محروم هستند. به باور فعالان حقوق بشری، حقوق شهروندی و سیاسی اقلیت‌های رسمی پذیرفته شده نیز در بسیاری از موارد، نظیر حق انتخاب شدن به عنوان ریاست جمهوری، نقض می‌شود.

در گزارش من به تضمین برای برخورداری شهروندان ایران از حقوق ملی و شهروندیشان تاکید کردم. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: