•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

جاوید رحمان, گزارشگر ویژه حقوق بشر: شدت سرکوبها در ایران شوک آور است

0
643

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، در تازه‌ترین گزارش خود درباره شرایط حبس زندانیان, اعتراضات آبان‌ ماه در ایران و همچنین سایر موارد نقض حقوق بشر در ایران هشدار داد و اعلام کرد که این زندانیان از نقض حقوق انسانی خود رنج می‌برند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۸, جاوید رحمان, گزارشگر ویژه در امور حقوق بشر ایران گزارش خود را از تازه ترین موارد نقض حقوق بشر در ایران و محرومیت های شهروندان از حقوق شهروندیشان به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه کرد.

جاوید رحمان این گزارش را به موجب قطعنامه شماره ۷۴/۱۶۷ مجمع عمومی سازمان ملل متحد تنظیم کرده در آن به موارد نگرانی مربوط به نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایران که شامل اجرای مجازات اعدام، اعدام متخلفان کودک، حق آزادی عقیده، بیان و تجمع های مسالمت آمیز، وضعیت حقوق انسانی زنان و دختران، وضعیت حقوق بشر اقلیت ها و تأثیر تحریم ها بوده اشاره کرد.

رحمان در این گزارش که به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو ارائه کرد، بر نگرانی خود از تداوم نقض دیرینه حقوقی چون آزادی بیان، انجمن‌ها و اجتماعات از سوی حکومت ایران تاکید کرده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، همچنین به طور ویژه به اعتراضات ضد حکومتی آبان ماه در این کشور اشاره کرده و خواستار تحقیق مستقل و بی‌طرف درباره عاملان و پاسخگویی آنان شده است.

گزارشگر ویژه از تعداد کشته شدگان، جراحات جدی و گزارشهای بدرفتاری با افراد بازداشت‌شده در اعتراضات آبانماه ۱۳۹۸  شوکه شده است. براساس گزارش ها، بازداشت شدگان تحت شکنجه و یا انواع دیگری از بدرفتاریها قرار گرفته اند و این عمل گاهی برای اعتراف گیری اجباری از آنان صورت گرفته است. همچنین گزارشهایی مبنی بر محرومیت بازداشتشدگان از خدمات درمانی، از جمله برای درمان صدمات ناشی از خشونت بیش از حد نیروهای امنیتی علیه آنان دریافت شده است. همچنین برخی دیگر از بازداشتشدگان به مکانهای نامعلومی منتقل شده اند یا در معرض ناپدید شدگی قهری اجباری قرار گرفتند. 

جاوید رحمان همچنین نگران گزارشهایی است که خانواده های افراد کشته شده توسط نیروهای امنیتی تهدید شده اند که صحبت و اعتراضی در این باره نکنند. گزارشگر به شدت نگران ادامه اعمال محدودیت بر آزادی بیان است. اگرچه دسترسی به اینترنت، که در اوج اعتراضات قطع شده بود دوباره برقرار شده است، اما سیاست ارعاب و آزار و اذیت روزنامه نگاران و خانواده های آنان همچنان ادامه دارد. دولت در اظهارات خود این ادعاها را رد میکند و گفته است که در طی این حوادث، نهادهای مجری قانون در حین انجام وظایف خود برای حفظ امنیت، از خود خویشتنداری نشان داده اند. 

گزارشگر ویژه در بخش دیگری از گزارش خود به موضوع اعدامها در ایران پرداخته و اعلام کرد مجازات اعدام همچنان برای طیف گسترده ای از جرایم اعمال می شود. این امر بر نقض ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که تاکید میکند که کشورهای عضوی که هنوز مجازات اعدام را لغو نکرده اند، تنها باید آن را برای جدیدترین جرایم اعمال کنند که به تعبیر ثابت کمیته حقوق بشر جرایم مرتبط با قتل عمد را در بر می‌گیرد. براساس اطلاعات دریافتی، در فاصله ۱ ژانویه تا ۳۱ اکتبر ۲۰۱۹در حدود ۲۱۷ نفر اعدام شدند. حداقل ۲۵ اعدام در رابطه با محکومیت برای جرایم مربوط به موادمخدر بوده است۳۲ که این امر کاهش چشمگیر اعدامهای مربوط به جرایم مرتبط با مواد مخدر از زمان اصلاح قانون قاچاق مواد مخدر در سال ۲۰۱۷ را تایید میکند. با این حال، گزارشگر ویژه نگران آن است که میزان کلی اعدام ها در سال ۲۰۱۹ بیشتر از سال ۲۰۱۸ به نظر می رسد، به طوری که در زمان نگارش گزارش حاضر، تقریبا ۲۰ اعدام بیشتر در مقایسه با سال ۲۰۱۸ گزارش شده است. تعداد واقعی اعدامها ممکن است بیشتر باشد، چرا که بسیاری از اعدامها توسط مسئولین اعلام نمی‌شود، چنان که از میان اعدامهایی که بین ۱ ژانویه تا ۳۱ اکتبر ۲۰۱۹ توسط جامعه مدنی ثبت و تایید شده است، مقامات ایرانی تنها ۶۸ اعدام را تایید کرده اند.

همچنین در بخش دیگری از این گزارش, جاوید رحمان به اعمال محدودیت بر فعالان حقوق بشر که در ایران اشاره کرده و بعنوان نمونه به وضعیت ۸ فعال محیط زیست اشاره کرده که در روندی بسیار سوال برانگیز و بدور از رعایت حق دادرسی عادلانه با احکام طولانی مدت به تحمل حبسهای تعزیری محکوم شدند.

گزارشگر ویژه همچنین از دولت ایران خواسته تا از سرکوب مدافعان حقوق بشر که فعالیتهای مسالمت آمیزی دارند دست بر دارد و تضمین کند که این افراد به خاطر فعالیت صلح آمیز خود تحت پیگرد قانونی قرار نمی گیرند. همچنین گزارشگر ویژه به طور خاص نگران گزارشهای دریافت شده درباره فشار فزآینده بر خانواده های مدافعان حقوق بشر است و در گزارش خود نیز بر آن تاکید کرد. 

گزارشگر ویژه همچنین نگران سرکوب مداوم زنان مدافع حقوق بشری است که با حجاب اجباری مخالفت می ورزند، و احکام صادره اخیر علیه سه زن مدافع حقوق بشر یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز را محکوم می کند. این زنان در آوریل ۲۰۱۹ به دلیل شرکت در اعتراض به قوانین مربوط به حجاب اجباری در تاریخ ۸ مارس ۲۰۱۹ به مناسبت روز جهانی زن، دستگیر شدند.

گزارشگر ویژه همچنان نگران سرکوب مداوم زنان مدافع حقوق بشری است که با حجاب اجباری مخالفت می ورزند، و احکام صادره اخیر علیه ۳ زن مدافع حقوق بشر یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز را محکوم کرد.

جاوید رحمان به مژگان کشاورز, فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین اشاره کرده که به تحمل ۲۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. همچنین به وضعیت یاسمن آریانی و مادرش منیره عربشاهی که هر یک به تحمل ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند هم اشاره کرد.

در گزارش جاوید رحمان به وضعیت پیروان سایر ادیان اشاره شد و گزارشگر ویژه در این بخش نگرانی عمیق خود را از اعمال سرکوب بر ادیان در ایران ابراز کرد و گفت: “در ژانویه سال ۲۰۱۹ کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در ایران در مورد فرقه های ضاله به تصویب رسید. به موجب این لایحه عضویت در گروه هایی که دولت جمهوری اسلامی در ایران آنها را انحرافی میداند، قابل مجازات شناخته می شود. به گفته یکی از اعضای کمیسیون مزبور، این لایحه به دلیل نگرانی در مورد فرقه هایی که از هیچ جایگاه فقهی و شرعی برخوردار نیستند اما اعتقادات خود را به اسلام منتسب میکنند و همچنین فرقه هایی که اخیرا ظهور کرده اند، پیشنهاد شده است. اعضای اقلیت های مذهبی که به رسمیت شناخته نمی شوند ابراز نگرانی کرده اند که تصویب این لایحه ممکن است موجب جرم انگاری پیروی از مذاهب خاص شود و بعنوان ابزاری برای اعمال تبعیض بیشتر علیه آنان در ایران استفاده گردد”. 

جاوید رحمان همچنین در بخش دیگری از این گزارش به نبود حق دادرسی عادلانه منطبق با اصول مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر اشاره کرد و در گزارش خود گفت: “گزارشگر ویژه از رویه پخش عمومی اعترافات اجباری نگران است. مقامات ایران در پخش اعترافات اجباری و اظهار توبه زندانیان سیاسی در شبکه های تلویزیونی دولتی و سایر رسانه ها سابقه زیادی دارند. اعترافات پخش شده در رسانه هایی که از بودجه دولتی ارتزاق میکنند، اغلب تحت شکنجه یا رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی، تحقیرآمیز یا تحت فشار اخذ شده است. پخش تلویزیونی اعترافات، نقض صریح مفاد ماده ۷میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مقرراتی است که هیچگونه معافیت یا حق تحفظی در آن مجاز نیست و جمهوری اسالمی ایران به آنان ملحق شده است. این عمل همچنین ماده ۹ و نیز مقررات دادرسی منصفانه مندرج در ماده ۱۴میثاق، همچنین اصول۳۷ ، ۳۸ و ۳۹ قانون اساسی جمهوری اسالمی ایران و ماده ۹۱ قانون آیین دادرسی کیفری را نقض میکند”.

همچنین در بخش دیگر از این گزارش به روند بازجوئی از افراد پس از بازداشت و وضعیت زندانها اشاره شده است که جاوید رحمان در این بخش از گزارش خود اعلام کرد: “سلول انفرادی، بسته به اهداف، مدت و شرایط آن، ممکن است به مثابه شکنجه یا سایر رفتارها یا مجازاتهای ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز در نظر گرفته شود. مقررات نلسون ماندلا دستورالعمل های مفصلی را در مورد سلولهای انفرادی، که تعریف آن حبس زندانیان به مدت ۲۲ ساعت یا بیشتر در روز بدون تماس انسانی مؤثر است، و زندان انفرادی طولانی مدت، که به سلول  انفرادی به مدت بیش از ۱۵روز متوالی تعریف می‌شود ارایه می‌دهد. مطابق مقررات نلسون ماندلا، زندان انفرادی فقط باید در موارد استثنایی به عنوان آخرین راه حل، برای مدت زمان کوتاه، با بررسی یک نهاد مستقل و فقط با مجوز یک مقام ذی صالح به کار گرفته شود. علاوه بر این، حبس انفرادی باید در مورد زندانیانی که دارای معلولیت ذهنی یا جسمی هستند و شرایط آنان با حبس انفرادی تشدید می شود، ممنوع شود.  ممنوعیت استفاده از سلولهای انفرادی برای زنان و كودكان که در سایر استانداردهای سازمان ملل متحد درباره عدالت کیفری و پیشگیری از جرم به آن اشاره شده است نیز باید رعایت شود”. 

جاوید رحمان به اعمال محرومیت از تماس تلفنی و ملاقات زندانیان با خانواده های شان در زندان نیز اشاره کرد و گفت : “یکی دیگر از موارد نقض آیین‌نامه سازمان زندانهای جمهوری اسالمی ایران و قوانین بین‌المللی، روش خودسرانه ای است که در آن مجوزهای ملاقات و ارتباط تلفنی با خانواده‌ها لغو می‌شود یا به تأخیر می‌افتد. به عنوان مثال، مسئولان زندانها, اغلب زنان بازداشت شده را از امکان ملاقات با فرزندانشان به عنوان روشی تنبیهی محروم میکنند. همچنین مسئولان زندان اوین از زمان انتصاب رئیس جدید زندان، محدودیتهای جدیدی را در مورد ملاقاتهای خانوادگی اعمال کرده اند. پیش از این، کودکان چهارشنبه ها اجازه ملاقات با مادران خود را داشتند اما اکنون فقط یکشنبه ها می توانند این کار را انجام دهند، این تنها روزی است که همه اعضای خانواده می‌توانند با بازداشتشدگان ملاقات کنند. این ملاقاتها در یک سالن عمومی بزرگ و بدون حصاری بین خانواده‌ها برای حفظ حریم خصوصی صورت می‌گیرد”.

همچنین وضعیت نامناسب خدمات ارائه شده به زندانیان در زندانهای ایران از جمله سایر مواردی بود که جاوید رحمان بر آن تاکید کرد و گفت: “گزارشگر ویژه در طی مصاحبه های خود با زندانیان سیاسی، نگرانی های جدی در مورد کیفیت و کمیت مواد غذایی ارایه شده به این زندانیان را شنیده است. به طور خاص، زندانیان سیاسی در زندان قرچک در گفتگو با گزارشگر ویژه از کیفیت نامطلوب و ناکافی غذاهای تهیه شده شکایت داشتند. زندانهای ایران تنها می‌توانند امکانات اولیه پزشکی را تامین کنند. بنابراین زندانیان با شرایط پزشکی جدی یا باید توسط پزشک متخصص در زندان معاینه شوند یا به بیمارستانهای خارج از زندان منتقل شوند. به گزارشگر ویژه گفته شده است که ذخایر دارویی درمانگاه های زندان بی‌کیفیت، تاریخ گذشته و ناكافي هستند و كاركنان مربوطه عموما آموزش ندیده اند یا به زندانیان، به خصوص زندانیان سیاسی، کمکی نمی‌کنند. 

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانموارد نقض حقوق بشر در ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایراننقض حقوق کودکاننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانکودکانکودکان در ایرانگزارش نقض حقوق بشر در ایرانگزارش نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیگزارش اعدام در ایرانگزارش جاوید رحمانگزارش جاوید رحمان گزارشگر ویژهگزارشهای نقض حقوق بشر در ایرانگزارشگر ویژهگزارشگر ویژه حقوق بشرگزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناعدام نقض حقوق بشراعدام کودکاناعدام کودکان در ایرانتمدید ماموریت جاوید رحمانجاوید رحمانجاویدرحمانحقوق بشر در ایرانسازمان حقوق بشر در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اقلیتهای قومی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: