•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

عمل جراحی خالد پیرزاده, زندانی سیاسی با موفقیت انجام شد

0
541

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۹, خالد پیرزاده, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ پس از اعزام به بیمارستان آرمان از ناحیه کمر مورد عمل جراحی قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۹, خالد پیرزاده, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ که از ناحیه کمر و پا دچار آسیب دیدگی شدید شده بود پس از اعزام به بیمارستان آرمان مورد عمل جراحی قرار گرفت. این آسیبها به خالد پیرزاده توسط ماموران امنیتی به دلیل ضرب و جرح وی در زمان بازداشت اولیه و زمانی که از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شده صورت گرفت. خالد پیرزاده, در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور است.

بنقل از یک منبع نزدیک به خالدپیرزاده در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “خالد پیرزاده صبح دیروز سه شنبه برای انجام عمل جراحی به بیمارستان آرمان تهران منتقل شد و خوشبختانه عمل جراحی موفقیت آمیزی روی کمر و پای این زندانی سیاسی صورت گرفت و خالد پیرزاده در حال حاضر در بخش ریکاوری بیمارستان آرمان بسر می برد”. 

این منبع مطلع پیش از این نیز در مورد وضعیت جسمانی خالد پیرزاده به حقوق بشر در ایران گفته بود: “در حال حاضر خالد پیرزاده, از ناحیه پا و کمر با درد شدید مواجه شده و قادر به حرکت دادن پای خود نیست چون عصب پا و رگ سیاتیک وی اوت کرده و از درد به خود می پیچد. همچنین بیماری خالد پیرزاده از ناحیه کمر مربوط به زمانی است که ماموران امنیتی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ وی را پیش از بازداشت به شدت مورد ضرب و جرح قرار دادند و از آن زمان از ناحیه کمر با ناراحتی مواجه شده و در حال حاضر برای عمل جراحی خالد باید مبلغی معادل ۳۸۰ میلیون ریال پول تهیه شود اما تا به امروز فقط ۱۰ میلیون تومان آن تامین شده است”. 

در تاریخ ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی با مضمون محرومیت از درمان خالد پیرزاده از حق درمان و نیاز اورژانسی این زندانی سیاسی به عمل جراحی را اطلاع رسانی کرده بود. 

در تاریخ ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, این زندانی سیاسی بدون اطلاع قبلی از اندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اوین توام با ضرب و جرح و رفتار خشونت آمیز به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شد. انتقال خالد پیرزاده به تهران بزرگ در حالی صورت گرفت که وی از سوی ماموران گارد زندان اوین به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته بود و قادر به کنترل ادرار خود نبود. 

در تاریخ ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, خالد پیرزاده, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور”, “توهین به رهبری”, “تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه”, “خروج غیرقانونی از کشور” و “ورود غیرقانونی به کشور در مجموع به تحمل ۲۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, عینا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تائید شد. 

 خالد پیرزاده از اواسط آذر ماه ۱۳۹۸, در اعتراض به تداوم بازداشت و قبول مسئولان قضائی برای تبدیل قرار بازداشت وی به قرار وثیقه اعلام اعتصاب غذا کرده بود و چندی بعد در پی وعده های مسئولان مبنی بر پی گیری درخواست این زندانی سیاسی به اعتصاب غذای خود پایان داد. این زندانی سیاسی همچنین در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, به همراه برزان محمدی, رضا محمد حسینی و مهدی مسکین نواز, اعتصاب غذا کرده بودند. در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, خالد حسینی پس از وعده پی گیری از سوی مسئولان زندان به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

لازم به ذکر است؛ ماموران اطلاعات سپاه پاسداران, در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸, رضا محمدحسینی, را پس از بازداشت به بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل کردند و پس از طی دوران بازجوئی در مرداد ماه ۱۳۹۸, به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شده بود. 

همچنین خالد پیرزاده, در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در تهران بازداشت به سلول انفرادی بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد و طی این مدت تحت بازجوئی های فشرده قرار گرفت. پس از اتمام مراحل بازجوئی این زندانی سیاسی به بند قرنطینه و پس از آن به اندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اوین منتقل شد. 

مجموعه دلایل بازداشت شهروندان در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هانقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندی زندانیانانجام عمل جراحیاجتماع و تبانیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیاجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با رسانه های معانداسامی زندانیان تیپ ۵ زندان تهران بزرگاعزام زندانیان به بیمارستانبند زندانیان سیاسی در ایرانبیماری خالد پیرزادهبیماری خالدپیرزادهبیمارستان آرمانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحقوق شهروندی زندانیانحقوق شهروندی زندانیان در ایرانخالد پیرزادهخالد پیرزاده زندانی سیاسیخالدپیرزادهخالدپیرزاده زندانی سیاسیزندان تهران بزرگزندان تهران بزرگ تیپ ۵زندان تهران بزرگ تیپ تیپ پنجزندانی سیاسی خالدپیرزادهزندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانضرب و جرحضرب و جرح زندانیانضرب و جرح زندانیان سیاسیضرب و شتم زندانیانعمل جراحیعمل جراحی زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: