•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

دادگاه انقلاب تهران: محکومیت ۲ تن از شهروندان در مجموع به تحمل ۲۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری

0
716

حقوق بشر در ایران – روز شنبه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, دادگاه انقلاب تهران با صدور احکامی بر علیه “رضا محمدحسینی” و “خالد پیرزاده”, دو از شهروندان محبوس در اندرزگاه ۴ سالن۳ زندان اوین در مجموع به تحمل ۲۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. با اعتراض این  زندانی سیاسی پرونده آنها به دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, “رضا محمدحسینی” و “خالد پیرزاده”, دو تن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن۳ زندان اوین با صدور کمی از سوی دادگاه انقلاب تهران رضا محمدحسینی از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور”, “توهین به رهبری”, “تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه”, “خروج غیرقانونی از کشور” و “ورود غیرقانونی به کشور” در مجموع به تحمل ۱۶ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. همچنین خالد پیرزاده, از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور” و “توهین به رهبری” در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی و در صورت تائید عین این حکم توسط دادگاه تجدید نظر, تحمل ۷ سال حبس تعزیری برای رضا محمدحسینی و همچنین ۵ سال حبس تعزیری برای خالد پیرزاده, لازم به اجرا می باشد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “رضا محمدحسینی”, که در حال حاضر در اندرزگاه ۴ زندان اوین بسر می برند با توجه به دادنامه صادره از سوی دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور” به تحمل ۷ سال حبس تعزیری, “توهین به رهبری”به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه” به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “خروج غیرقانونی از مرز” به تحمل ۳ سال حبس تعزیری, ورود غیرقانونی به کشور به تحمل ” نیز به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۱۶ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد”. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی و در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدید نظر برای این زندانی سیاسی مجازات اشد یعنی ۷ سال حبس تعزیری لازم به اجرا می باشد. 

این منبع مطلع همچنین پیرامون محکومیت صادره برعلیه خالد پیرزاده گفت: “این زندانی سیاسی از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “توهین به رهبری” نیز به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی و در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدید نظر تحمل ۵ سال حبس تعزیری برای این زندانی سیاسی لازم به اجرا می باشد”. 

لازم به ذکر است؛ ماموران اطلاعات سپاه پاسداران, در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸, رضا محمدحسینی, را پس از بازداشت به بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل کردند و پس از طی دوران بازجوئی در مرداد ماه سالجاری به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد و در حال حاضر در اندرزگاه ۴ زندان اوین محبوس می باشد. همچنین رضا محمدحسینی طی ۲ نوبت در تیر ماه و آذر ماه سالجاری اعلام اعتصاب غذا کرده بود و در ادامه با دوختن لبهای خود اعتراض خود را نسبت به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی اش اعلام کرده بود که در پی اعمال فشار مسئولان زندان لبهای دوخته شده وی باز شده بود. 

همچنین پیرامون خالد پیرزاده, دیگر زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه زندان اوین لازم به توضیح است؛ این زندانی سیاسی پس از بازداشت توسط ماموران امنیتی و انتقال به سلول انفرادی بند امنیتی واقع در زندان اوین و طی دوران بازجوئی به قرنطینه زندان اوین منتقل شد و در حال حاضر در اندرزگاه ۴ زندان اوین محبوس می باشد. خالد پیرزاده از اواسط آذر ماه سالجاری در اعتراض به تداوم بازداشت و قبول مسئولان قضائی برای تبدیل قرار بازداشت وی به قرار وثیقه اعلام اعتصاب غذا کرده است و کماکان اعتصاب غذای این زندانی در سایه بی توجهی مسئولان ادامه دارد. 

سرکوب شهروندان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: