•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

مجید آذرپی, زندانی سیاسی به مرخصی اعزام شد

0
300

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, مجید آذرپی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, مجید آذرپی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین به مرخصی استعلاجی اعزام شد. این زندانی سیاسی اخیراً به همراه ۱۶ زندانی دیگر از اندرزگاه ۸ زندان اوین به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شد. آذر پی در حالی تحمل حبس تعزیری ۶ سال و ۶ ماه خود میباشد.

اعزام به مرخصی مجید آذرپی به مرخصی در حالی صورت گرفت که این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۹ به همراه جعفر عظیم زاده, امیرسالار داوودی, اسماعیل عبدی, پس از انتقال به بهداری این زندان و مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایش کرونا به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شدند. 

آذرپی, پیشتر نیز در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, در پی گسترش شیوع کرونا به مرخصی اعزام و چندی بعد پس از مخالفت مسئولان قضایی با تمدید مرخصی برای تحمل ادامه حبس به زندان اوین بازگردانده شد. 

مجید آذرپی, فعال سیاسی, در خردادماه سال ۱۳۹۴ توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد پس از انتقال به بند۲الف این ارگان امنیتی واقع در زندان اوین به مدت ۲ ماه تحت بازجوئی قرار گرفته بود و پش از آن به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده این فعال سیاسی, مجید آذرپی در تاریخ ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۴, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام”, به تحمل ۶ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و همچنین پرداخت ۳ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد که این حکم عینا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران مورد تائید قرار گرفت. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای کشور, علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند.

سازمان عفو بین الملل در تاریخ ۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, با انتشار یک گزارش مستند براساس نامه های رسیده به این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر مبنی بر محرومیت زندانیان محبوس در زندانهای ایران از دسترس به اقلام بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا در زندانهای ایران خبر داد. عفو بین الملل در این گزارش از بالا رفتن میزان افراد مبتلا به ویروس کرونا در زندانهای ایران ابراز نگرانی کرده بود. 

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری، بیماری، نقص اعضا، بیوگی، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال سیاسی مجید آذرپیفعال سیاسی مجیدآذرپیممانعت از مرخصی زندانیمجید آذرپیمجیدآذرپی فعال سیاسیمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از حق مرخصیمرخصیمرخصی مجید آذرپیمرخصی مجیدآذرپیمرخصی استعلاجیمرخصی درمانیمرخصی زندانیمرخصی زندانی سیاسیمرخصی زندانیانمرخصی زندانیان سیاسیمرخصی زندانیان سیاسی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق زندانیان در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراناندرزگاه 8 زندان اویناندرزگاه هشتاندرزگاه هشت زندان اویناندرزگاه ۸ زندان اویناندرزگاه۸ زندان اوینحق مرخصیحق مرخصی زندانیحق مرخصی زندانی سیاسیحق مرخصی زندانیان در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان بیماری زندانیانحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحقوق بشر در ایرانزندان اوینزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب فعالان سیاسیسرکوب فعالان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: