•                  
سه شنبه , ۰۶ آبان , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 27

یک شهروند ساکن سنندج با تودیع وثیقه آزاد شد

0
55

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۹، مادح فتحی، شهروند ساکن شهرستان سنندج پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز پنجشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۹، مادح فتحی، فرزند: محمد, متاهل و شهروند ساکن سنندج، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

 این شهروند در دوران بازجوئی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم بوده است. 

مادح فتحی، در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹,  در پی یورش ماموران امنیتی به محل سکونت وی در شهرستان سنندج پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت و به بازداشتگاه نیروهای امنیتی این شهر منتقل شده بود. 

این شهروند ساکن سنندج،  پیش از این نیز در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۶ به همراه مادر و همسرش سحر کاظمی,  پس از احضار به اداره اطلاعات سنندج بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. 

در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۳۹۸, شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی پس از تشکیل جلسه دادرسی با صدور دادنامه ای مادح فتحی, فعال محیط زیست و از اعضای اسبق هیئت مدیره انجمن محیط زیستی «جمعیت کردستان سبز» را با اتهام اقدام علیە امنیت ملی از طریق عضویت در گروهای معاند نظام و عضویت در حزب حیات آزاد کردستان به تحمل ۱ سال حبس تعزیری, ۵ سال حبس تعلیقی با مدت تعلیق ۳ ساله محکوم کرد. این حکم پس از ابلاغ به مادح فتحی با توجه به اعلام تسلیم به رای منجر به کاهش مدت ۳ ماه از حکم ۱ سال حبس تعزیری وی شد و با توجه به این که وی پیش از این طی ۲ مرحله به مدت ۷ ماه در بازداشت بود و با توجه به اینکه مدت محکومیت حبس وی با احتساب روزهای بازداشت صادر شد فقط ۲ ماه از این مدت اجرائی شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال محیط زیست مادح فتحیفعال مدنی مادح فتحیمادح فتحیمادح فتحی بازداشتمادح فتحی بازداشت و بیخبرینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستاناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماداره اطلاعاتاداره اطلاعات سنندجاستان کردستانبازجوییبازجویی در اداره اطلاعاتبازجوئیبازداشتبازداشت فعال مدنیبازداشت مادح فتحیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانزندان مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندج در کردستانزندان مرکزی سنندج سلول انفرادیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: