•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

احضار شهلا انتصاری و شهلا جهانبین به شعبه اجرای احکام زندان اوین

0
1086

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۹، شهلا جهانبین و شهلا انتصاری، دو فعال مدنی و از امضا کنندگان بیانیه استعفای علی خامنه ای برای اجرای احکام حبس تعزیری شان احضار شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۹، شهلا انتصاری و شهلا جهانبین، دو تن از  زنان امضا کننده بیانیه موسوم به استعفای علی خامنه ای با دریافت تماس تلفنی از سوی شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین به ریاست محمدمهدی براعه جهت سپری کردن دوران حبس تعزیری خود احضار شدند. 

در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, شهلا انتصاری و شهلا جهانبین به همراه گیتی پورفاضل، زهرا جمالی و نرگس منصوری, پنج تن از امضا کنندگان بیانیه استعفای علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی از بابت اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی کشور و همچنین تبلیغ علیه نظام، هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند. گیتی پورفاضل به همراه ۳ نفر از متهمان این پرونده پس از ابلاغ حکم دادگاه با اعلام تسلیم به رای نسبت به حکم صادره اعتراض نکردند و احکام صادره بر علیه آنها به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد و فقط نرگس منصوری درخواست تجدیدنظرخواهی داد که حکم صادره بر علیه نرگس منصوری عیناً در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تائید شد. 

شهلا انتصاری، در تاریخ ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۸، در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت و پس از انتقال به تهران به سلول انفرادی در زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

همچنین در تاریخ ۳۰ مردادماه ۱۳۹۸, شهلا جهانبین, ساکن اکباتان در تهران و از دیگر امضا کنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی زن در پی مراجعه ۵ تن از ماموران امنیتی به منزل پدری اش, پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی از قبیل؛ دو دستگاه گوشی تلفن همراه, وی را بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین در سلول انفرادی بند امنیتی ۲ الف سپاه پاسداران محبوس و تحت بازجوئی قرار گرفت. این فعال مدنی در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۸, با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

در تاریخ ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، گیتی پورفاضل، یکی از امضا کنندگان این بیانیه، برای پیگری وضعیت پرونده قضائی خود به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران مراجعه کرده بود که به دستور محمدمهدی براعه قاضی شعبه مذکر بازداشت و برای تحمل حبس تعزیری ۳ سال و ۶ ماهه خود به زندان اوین منتقل شد. 

لازم به ذکر است، زهرا جمالی به همراه شهلا انتصاری، نصرت بهشتی، شهلا جهانبین, فرشته تصویبی، پروا پاچیده، عزت جوادی حصار، گیتی پورفاضل، فاطمه سپهری، مریم سلیمانی، سوسن طاهرخانی، فرنگیسِ مظلوم، نرگس منصوری و کیمیا نوروزی‌ صابر، از جمله امضا کنندگان بیانیه ای با مضمون استعفای علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی بودند.

در حالی این فعالان مدنی به تحمل حبس تعزیری محکوم شدند که علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابیانیه۱۴شهلا جهانبین فعال مدنیحبس تعزیری زندانیان سیاسیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانفعالان مدنی بازداشت شدهسرکوب فعالان مدنیاجرای احکام کیفریشهلاجهانبینسرکوب فعالان مدنی ایرانشهلاجهانبین فعال مدنینافرمانی فعالان مدنی در ایرانبیانیه14بیانیهدادگاه انقلاب تهرانبازداشت فعالان مدنیحقوق بشر در جمهوری اسلامیصدور حکم حبس تعزیریشهلا جهانبینبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی در ایرانشهلا جهان بین فعال مدنیبیانیه چهاردهشعبه ۱اجرای احکام کیفریفعالان مدنیدادسرای زندان اوینسرکوب فعالان مدنی در ایراندادگاه انقلاب صدور حکم حبساستعفای علی خامنه ایبیانیه۱۴ تن از فعالان مدنیشعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوینشهلاجهان بین فعال مدنیبیانیه۱۴ فعال مدنیشهلا انتصاری فعال مدنیحقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایرانشهلا انتصاریبیانیه فعالان مدنیبیانیه ۱۴ فعال مدنیبیانیه استعفای علی خامنه ایبیانیه چهارده تن از فعالان مدنیبیانیه نقض حقوق بشر در ایرانشعبه ۱ اجرای احکام کیفریبیانیه14 فعال مدنیعلی خامنه ایاجرای احکام زندان اوینحقوق بشر درایرانبیانیه ۱۴ فعال سیاسیبیانیه چهارده فعال مدنیبیانیه 14شهلاانتصاریفعالان مدنی در جمهوری اسلامیحبس تعزیریگزارشهای نقض حقوق بشر در ایرانفعالان مدنی شازندحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانبیانیه۱۴فعال مدنیشهلا جهان بینشهلا انتصاری فعال حقوق زنانمحاکمه فعالان مدنی در ایراندادگاه انقلابحقوق شهروندی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان مدنی در ایارنحقوق بشر زندانیان سیاسیبیانیه 14 فعال مدنیشهلاجهان بینفعالان مدنی بیانیه ۱۴سرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامیاجرای احکاماستفتاءبازداشت فعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایرانبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.