•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

محکومیت یک شهروند ساکن ارومیه به حبس

0
387

سمکو جعفری, شهروند ساکن ارومیه, از سوی دادگاه انقلاب این شهر به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, دادگاه انقلاب ارومیه طی حکمی “سمکو جعفری”, شهروند ساکن این شهر را به اتهام “همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون” از طریق برنامه ریزی و مشارکت در برگزاری جشن نوروزی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرده است. 

سمکو جعفری, در اواخر اسفند ۱۳۹۷ و در حاشیه جشنهای نوروزی توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و پس از طی دوران بازجوئی و تکمیل پرونده با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. 

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع گفته شده است: “جلسه‌ی رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه سمکو جعفری، در هفته آخر فروردین بدون حضور وکیل برگزار شده و حکم روز ۲۱ اردیبهشت به وی ابلاغ شده است”.

اتهام این شهروند “همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون” عنوان شده است.

سمکو جعفری روز ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ به دلیل مشارکت در برگزاری جشن نوروزی که نهادهای امنیتی آن را برنامه ریزی شده از طرف یکی از احزاب اپوزیسیون می دانستند، توسط این نیروها بازداشت شده بود.

وی یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ با تودیع وثیقه‌ی ۱۲۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره‌ اطلاعات آزاد شد.

برخورداری از حق دادرسی عادلانه از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنینماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد.

همچنین در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر برخورداری افراد بر رفتاری بدون تبعیض از سوی حکومتها تاکید شده است.

در ماده ۷ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ نیز بر رعایت حقوق شهروندی افراد در روند دادرسی بر پرونده یک متهم تاکید شده است اما از آنجائی که در بیشتر موارد حکومت جمهوری اسلامی خود را ذیحق می داند لذا برخورداری از حق انتخاب وکیل و یا دادرسی شفاف و بی طرف توسط دادگاهی صالحه در ایران دور از ذهن بوده است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: