•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

ممانعت از آزادی مریوان کرکوکی, در پی مخالفت وزارت اطلاعات

0
166

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, مریوان کرکوکی, زندانی سنی مذهب اهل اقلیم کردستان عراق, محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج در حالی که فقط ۳۶ روز تا پایان دوران محکومیت حبس وی باقی مانده است در پی ممانعت وزارت اطلاعات از آزادی وی جلوگیری بعمل آمده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, مریوان کرکوکی, زندانی عقیدتی سنی مذهب, محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج در حالی که تنها ۳۶ روز تا اتمام دوران محکومیت حبس ۷ سال و ۶ماهه وی باقی مانده ۳ بار با درخواست مرخصی متصل به آزادی وی علیرغم موافقت شورای طبقه بندی زندان و قوه قضائیه اما با توجه به مخالفت وزارت اطلاعات ممانعت بعمل آمده است. ممانعت از آزادی این زندانی عقیدتی در حالی صورت می گیرد که اخیرا و در پی شیوع ویروس کرونا چند تن از زندانیان و حتی افراد شاغل در زندان رجائی شهر کرج با علائم شبه کرونا به قرنطینه و یا بهداری منتقل شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایران خانواده مریوان کرکوکی به شدت نگران وضعیت سلامت فرزندشان هستند و به همین منظور در خواست آزادی زود هنگام وی پیش از اتمام ۳۶ روز پایانی را دارند اما پس از تائید قوه قضائیه و مسئولان زندان در پی مخالفت وزارت اطلاعات که شاکی پرونده این شهروند سنی مذهب می باشد در وضعیت بلاتکلیف بسر می برند و تا تلف کردن زمان سعی در اتمام این مدت دارند”. 

لازم به ذکر است, مریوان کرکوکی, شهروند اهل اقلیم کردستان عراق, در حالی که ۱۶ سال سن داشت در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۱, به دلیل اقامت غیرقانونی در ایران توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد و پس از آن جهت بازجوئی به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به  بند امنیتی ۲۰۹ در زندان اوین منتقل شد. 

پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام و ارجاع پرونده وی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران وی به تحمل ۳۳ سال حبس تعزیری از بابت چندین اتهام محکوم شد که پس از اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۷ سال ۶ ماه حبس تعزیری برای وی اجرائی شد. 

زندانیان محبوس در زندانهای کشور علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند. اسماعیل عبدی و نگین قدمیان از جمله این زندان به ترتیب در چهارمین و سومین سال از دوره محکومیت ۵ ساله خود بسر می‌برند که در کنار دهها زندانی عقیدتی دیگر تاکنون اقدامی برای اعزام آنان به مرخصی صورت نگرفته است. همزمان همسر نازنین زاغری، زندانی محبوس در اوین از احتمال ابتلای وی به بیماری کرونا خبر داده است. نازنین زاغری نیز در بند زنان زندان اوین در حال سپری چهارمین سال از محکومیت ۵ ساله خود است.

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت تا ظهر امروز چهارشنبه ۱۱اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۲۹۲۲ نفر به این بیماری مبتلا شدند و همچنین۹۲ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند که این میزان به نسبت سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند بوجود آورده است.

همچنین در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, میلاد بغلانی و حمیدرضا مکّی, دو تن از زندانیان سیاسی محبوس دربند ۵ زندان شیبان اهواز در پی مشکوک بودن این ۲ زندانی سیاسی برای آلودگی به ویروس کرونا از بند خارج و به قرنطینه منتقل شدند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

روز سه شنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد امیرآبادی فراهانی, نماینده مردم قم در مجلس اعلام کرد در حوزه انتخابیه وی یعنی شهر قم که کانون شیوع این بیماری بوده از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت خوبی ندارد و عملکرد دولت و دستگاههای اجرائی در کنترل این ویروس ناموفق بوده و پس از اعلام جان باختن ۵۰ نفر از شهروندان قم که در اثر بیماری کرونا از آمار جدیدِ مرگ و میر کرونا در این استان که بنا بر تائید مسئولان وزارت بهداشت و درمان مرکز شیوع این بیماری در ایران بوده خبر داد و این نماینده مجلس در ادامه هم تاکید کرد که متاسفانه ۳ هفته پس از ورود این ویروس به کشور موضوع از طرف وزارت بهداشت و مسئولان اعلام عمومی شد.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازی های پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هااهل سنتاهل سنت ایرانوزارت اطلاعاتزندانی عقیدتیزندان رجائی شهرحبس تعزیریمسوولان زندان رجائی شهرزندان رجایی شهربند۲۰۹ زندان اویناهل سنت در ایرانزندان رجائی شهر کرجزندانیان اهل سنتزندانی اهل سنتاهل سنت تهرانمریوان کرکوکیزندانی عقیدتی سنی مذهبزندان رجائیزندانی اهل تسننبند۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتزندانی عقیدتی سنی مذهبیبند وزارت اطلاعات در زندان رجائی شهر کرجبازجوئی در بند۲۰۹وزارت اطلاعات در ایرانسلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینزندان رجائی شهر در ایرانبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتزندانیان عقیدتی سنی مذهبزندانیان عقیدتی اهل سنتزندانیان عقیدتی در زندان رجائی شهر کرجحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان رجائی شهر در کرجبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانزندانیان اهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانزندانیان اهل تسنن در ایرانبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانسرکوب زندانیان اهل سنتزندانیان عقیدتی اهل تسننزندانی عقیدتی اهل سنتزندانی اهل سنت مریوان کرکوکیمریوان کرکوکی زندانی سنی مذهب

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: