•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

انتقال مرضیه امیری, فعال رسانه ای به زندان اوین

0
833

مرضیه امیری, فعال رسانه ای که در جریان پیگیری وضعیت بازداشت شدگان روز جهانی کارگر در محل پلیس امنیت واقع در خیابان وزار بازداشت شده بود به زندان اوین منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸, مرضیه امیری، فعال رسانهای که بعنوان خبرنگار در روزنامه شرق فعالیت میکند بعد از مراجعه به بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء به جهت پیگیری وضعیت فعالان کارگری بازداشت شده در تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل مجلس در تهران مراجعه کرده بود بازداشت و جهت بازجوئی و تکمیل پرونده به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

حقوق بشر در ایران روز پنج شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, در گزارشی که در آن به بررسی آخرین وضعیت بازداشت شدگان تجمعا اعتراضی روز جهانی کارگر در تهران پرداخته بود بازداشت این فعال رسانه ای را اطلاع رسانی کرده بود. 

بازداشت این فعال رسانه ای در آستانه روز جهانی آزادی مطبوعات صورت گرفته‌ است.

لازم به ذکر است در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری و در پی برگزاری تجمع اعتراضی فعالان کارگری به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بیش از ۴۵ تن از این فعالان بازداشت و پس طی مراحل اولیه بازداشت در بازداشتگاه پلیس امنیت در خیابان وزراء و گیشا سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین, زندان فشافویه« تهران بزرگ» و زندان قرچک ورامین منتقل شدند.

مرضیه امیری, دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ به دنبال شرکت در مراسمی به مناسب روز جهانی زن همراه با چندین نفر دیگر بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود.

این فعال رسانه ای پیش‌ از این نیز در جریان اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ نیز بازداشت و به مدت سه روز بازجویی شده بود.

بازداشت و سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت میگیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: