•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

جلسه دادگاه مهراوه خندان برگزار خواهد شد

0
358

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳ آبان ماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده مهراوه خندان، فرزند نسرین ستوده و رضا خندان، در شعبه ۱۱۷۵ دادگاه کیفری ۲ تهران برگزار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۵ آبان ماه ۱۳۹۹، مهراوه خندان، فرزند نسرین ستوده و رضا خندان، توسط شعبه ۱۱۷۵ دادگاه کیفری ۲ تهران واقع در مجتمع قضائی قدس، محاکمه خواهد شد. 

بر همین اساس رضا خندان، پدر مهراوه، با اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “در ادامه فشارهای امنیتی به نسرین و اعضای خانواده ما، مهراوه، دختر ۲۰ ساله‌ ما به دادگاه فراخوانده شده است. بر اساس ابلاغیه قضایی، مهراوه بايد روز دوشنبه ۵ آبان در شعبه ١١٧۵ مجتمع قضايي قدس حاضر شود.”

مهراوه خندان، صبح روز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پدری وی در تهران بازداشت و پس از انتقال به دادسرای زندان اوین و طی مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام، ساعت ۳ عصر همان روز با تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۱ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

مهراوه خندان, در حالی با این پرونده سازی توسط ارگانهای امنیتی مواجه شد که مادرش نسرین ستوده، زندانی سیاسی و وکیل دادگستری پس از اعتصاب غذای طولانی مدت و ابتلا به بیماری قلبی به بیمارستان اعزام شد و با توجه به تشخیص پزشکان متخصص قلب به علت گرفتگی عروق باید عمل جراحی آنژیوگرافی انجام دهد اما با توجه به محرومیت از حق درمان اعزام نسرین ستوده به بیمارستان بنا به دستور مسئولان قضائی و ضابط پرونده اش نا تمام مانده و این زندانی سیاسی در خطر جانی قرار گرفته است. 

نسرین ستوده، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، در سی و نهمین روز از اعتصاب غذای خود در پی بروز ضعف مفرط جسمانی و مشکلات قلبی بصورت اورژانسی به بیمارستان طالقانی تهران اعزام و پس بستری و تشکیل کمیسیون پزشکی و تاکید پزشکان مبنی بر نیاز این زندانی سیاسی به انجام عمل آنژیوگرافی پس از مخالفت مسئولان زندان اوین در تاریخ  ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، بدون تکمیل مراحل درمانی به زندان اوین بازگردانده شد. 

مسئولان قضائی زندانی اوین، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، نسرین ستوده را از بند زنان زندان اوین، به بهانه انتقال به بیمارستان برای انجام مراحل درمانی خارج کرده اما وی را  به زندان قرچک ورامین منتقل کردند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: