•                  
دوشنبه , ۱۶ تیر , ۱۳۹۹
دوشنبه, جولای 6

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: ابلاغ حکم حبس تعزیری و خودکشی ۱ زندانی در زندان تهران بزرگ

0
178

حقوق بشر در ایران – ظهر روز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, در پی اعلام مسئولان زندان تهران بزرگ به سیامک مومنی, از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری و محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری از سوی دادگاه انقلاب تهران, این زندانی سیاسی دست به خودکشی زد و پس از انتقال وی به بیمارستان از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ظهر روز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, سیامک مومنی, شهروند ۱۸ ساله, ساکن شهر پرند و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ پس از طی مراحل بازجوئی از سوی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, “اجتماع و تبانی”, “توهین به رهبری” و “توهین به رئیس جمهوری”, توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمدرضا عموزاد”, در مجموع به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود پس از ابلاغ حکم به این زندانی سیاسی وی اقدام به خودکشی کرد. 

براساس این گزارش؛ طی حکم صادره توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عموزاد, سیامک مومنی, شهروند ساکن شهر پرند, از بابت اتهام اجتماع و تبانی, “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, “توهین به رهبری” و “توهین به رئیس جمهوری”, در مجموع به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری در مرحله بدوی محکوم شد که در صورت تائید همین حکم توسط دادگاه تجدید نظر و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی برای سیامک مومنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” لازم به اجرا خواهد شد. 

لازم به ذکر است با توجه به خودکشی این سیامک مومنی و انتشار خبر انتقال وی به مرکز درمانی تا لحظه تنظیم این گزارش از وضعیت این زندانی سیاسی اطلاعی در دست نیست. 

سیامک مومنی, شهروند ۱۸ ساله ساکن شهر جدید پرند که در پیک موتوری کار می کرد و نان آور خانواده خود بوده در طی تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری که با هدف اعتراض شهروندان به افزایش قیمت سوخت و گسترش موج نارضایتی آنها از وضعیت اقتصادی برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

لازم به ذکر است؛ بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاقیمت بنزینقیمت بنزین در ایرانقرارگاه ثارالله سپاه پاسدارانقرارگته ثارللهمحمدرضا عموزادنقض حقوق بشر در ایرانگرانی قیمت بنزین در ایرانگرانی بنزینگرانی بنزین در ایرانپمپ بنزینآبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه سال ۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبان۱۳۹۸افزایش قیمت بنزینافزایش قیمت بنزین در ایراناتهام توهین به رهبریاجتماع و تبانیاعتراض به گرانی قیمت بنزیناعتراض به گرانی بنزیناعتراض به گرانی بنزین در ایراناعتراض به افزایش قیمت بنزیناعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات به گرانی بنزینبنزینبازجوییبازجوئیبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸توهین به رهبریتوهین به رئیس جمهورتیپ ۵ زندان تهران بزرگتبلیغ علیه نظامتجمعات گرانی بنزینتجمعات گرانی بنزین در ایرانتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی گرانی بنزینتجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان۱۳۹۸تجمعات اعتراضی به گرانی بنزینتجمعات اعتراضی به گرانی بنزین در ایرانتجمعات اعتراضی در مورد بنزینتظاهرات مسالمت آمیزتظاهرات مسالمت آمیز در ایرانتظاهرات گرانی بنزینتظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات به افزایش قیمت بنزینتظاهرات به افزایش قیمت سوختتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینحقوق بشر در ایرانخودکشی زندانیزندان تهران بزرگ تیپ ۵زندانی سیاسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانسیامک مومنیسپاه پاسدارانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: