•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸:اقدام به خودکشی سیامک مقیمی, زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ

0
787

حقوق بشر در ایران – ظهر روز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, در پی اعلام مسئولان زندان تهران بزرگ به سیامک مومنی, از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری و محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ که ددر پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شده بود از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ظهر روز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, سیامک مومنی, شهروند ۱۸ ساله, ساکن شهر پرند و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ اقدام به خودکشی کرد. 

لازم به ذکر است با توجه به خودکشی این سیامک مومنی و انتشار خبر انتقال وی به مرکز درمانی تا لحظه تنظیم این گزارش از وضعیت این زندانی سیاسی اطلاعی در دست نیست. 

سیامک مومنی, شهروند ۱۸ ساله ساکن شهر جدید پرند که در پیک موتوری کار می کرد و نان آور خانواده خود بوده در طی تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری که با هدف اعتراض شهروندان به افزایش قیمت سوخت و گسترش موج نارضایتی آنها از وضعیت اقتصادی برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

لازم به ذکر است؛ بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هابازجوییزندانیان سیاسیصدور حکم حبس تعزیریتجمعات اعتراضی به گرانی بنزینآبانماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی به گرانی بنزین در ایرانتجمعات گرانی بنزین در ایرانمحمدرضا عموزادخودکشی زندانیسرکوب شهروندان در ایراناتهام توهین به رهبریگرانی بنزیناعتراضات گرانی بنزیناعتراض به گرانی بنزین در ایراناعتراضات به گرانی بنزینآبان ماه سال ۳۹۸شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهرانتظاهرات اعتراض آمیزپمپ بنزینقیمت بنزینتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸اعتراض به گرانی قیمت بنزینتظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینآبان ماه 1398تبلیغ علیه نظامبنزینتجمعات اعتراضی در مورد بنزینتجمعات اعتراضی گرانی بنزینتظاهرات گرانی بنزینآبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماهتیپ ۵ زندان تهران بزرگتجمعات اعتراضیبازجوئیاعتراض به افزایش قیمت بنزینتجمعات گرانی بنزینتظاهرات مسالمت آمیز در ایرانتظاهرات مسالمت آمیزتجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸سیامک مومنیزندانی سیاسیاجتماع و تبانیزندانیان سیاسی در ایرانافزایش قیمت بنزینتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینگرانی قیمت بنزین در ایراناعتراض به گرانی بنزینتظاهرات به افزایش قیمت بنزینزندان تهران بزرگ تیپ ۵حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایرانافزایش قیمت بنزین در ایراناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان۱۳۹۸تظاهرات به افزایش قیمت سوختتجمعات اعتراضی آبان۱۳۹۸قرارگته ثارللهسپاه پاسدارانتوهین به رهبریقرارگاه ثارالله سپاه پاسدارانقیمت بنزین در ایرانآبان ماه۱۳۹۸آبان ماه ۱۳۹۸گرانی بنزین در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸توهین به رئیس جمهور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.