•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۱
دوشنبه, دسامبر 5

افزایش مجموع محکومیت حبس تعزیری محمد نوریزاد، زندانی سیاسی

0
585

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، شعبه دادگاه شهرستان ایوانکی در استان سمنان با صدور دادنامه ای محمد نوریزاد، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، محمد نوریزاد، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۶ اتاق ۱ زندان اوین، بصورت غیابی توسط شعبه دادگاه شهرستان ایوانکی به اتهام توهین به رهبری به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم روز جاری پس از انتقال محمد نوریزاد به شعبه ۲۳ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب تهران از طریق نیابت قضائی به وی ابلاغ شد. نوریزاد، در پرونده ای مرتبط با امضای بیانیه برای استعفای علی خامنه ای در ۲ بخش مجموعاً به تحمل ۱۵ سال ۸ ماه حبس تعزیری،۲ فقره ۷۴ ضربه شلاق و۱ سال تبعید به شهرستان طبس محکوم شد و در حال حاضر دوران حبس این پرونده را سپری می کند. این فعال مدنی در پرونده ای دیگر هم اخیراً توسط دادگاه تجدیدنظر استان گلستان به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

به نقل از یک منبع نزدیک به این فعال مدنی در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “این پرونده مرتبط با مسافرت محمد نوریزاد در سال ۱۳۹۷ به روستاهای توابع شهرستان ایوانکی و مصاحبه و تهیه ویدئو های مستند توسط این فعال مدنی از وضعیت یک خانواده بهائی به نام ناشری که پیرمردی بود که از پدرش یک قطعه زمین را پیش از انقلاب به ارث برده بود و این زمین توسط پدر این پیرمرد بهائی و خان آن زمان بصورت ۵۰ درصد از سهم خان و ۵۰ درصد هم از طرف پدر این شهروند بهائی درخت کاری شده بود و انار ستانی در آن مکان ایجاد کرده بودند و پس از انقلاب ۱۳۵۷ و صدور بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرائی فرمان خمینی با اره تمامی درختهای انار این انارستان را قطع کرده بودند. همچنین دور درختهای توت لاستیکهای کامیون گذاشته و آن درخت ها را هم چون مالک آن یک شهروند بهائی بوده به آتش کشیده و پس از آن با اعمال فشارهای امنیتی و قضائی این پیرمرد بهائی را از آن مکان که مالک آن زمین بود پس از مصادره زمین بیرون کرده بودند. این شهروند بهائی پس از ۷۰ سال اقامت در آن مکان آواره شده بودند. آقای نوریزاد با تهیه ویدئویی ۲۰ تکه ای از وضعیت این شهروند بهائی تهیه بعنوان سند جنایت جمهوری اسلامی، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرائی فرمان خمینی در فضای مجازی منتشر کرده بود که با اتهام توهین به رهبری به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.”

این فعال مدنی در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹، در ادامه پرونده سازی های دستگاه قضائی جمهوری اسلامی بر علیه فعالیتهای مسالمت آمیز محمد نوریزاد وی را پرونده قضائی وی توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان گلستان به اتهامات توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام در مجموع به تحمل ۳ سال حبس محکوم کرد. 

پرونده سازی های مستمر برای محمد نوریزاد، در حالی از سوی دستگاه قضائی و ارگانهای امنیتی ایران انجام می شود که این زندانی سیاسی به لحاظ جسمانی در وضعیت وخیمی قرار دارد و از بیهوشی مداوم ناشی از ناراحتی قلبی، عدم کنترل ادرار و ضعف و بی حالی جسمانی رنج می برد. 

در تاریخ ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, محمد نوریزاد, در بخش دوم از پرونده قضائی خود توسط شعبه ۱۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ تهران بصورت نیابت قضائی از شعبه ۱۴۹ دادگاه کیفری ۲ مشهد با اتهامات نشر اکاذیب و اخلال در نظم و آسایش عمومی به تحمل ۲ فقره ۷۴ ضربه شلاق, هشت ماه حبس تعزیری و ۱ سال تبعید به شهرستان طبس محکوم شد.

جلسه دادرسی به پرونده محمد نوریزاد, فعال مدنی و زندانی سیاسی در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ تهران بصورت نیابت قضائی از شعبه ۱۴۹ دادگاه کیفری ۲ مشهد با اتهامات نشر اکاذیب و اخلال در نظم و آسایش عمومی برگزار شده بود و در آن جلسه دادرسی قاضی شعبه رفتاری توهین آمیز با محمد نوریزاد کرده بود. 

لازم به ذکر است, محمد نوریزاد, در بخش اول از همین پرونده توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی منصوری با اتهامات تشویش اذهان عمومی، شرکت در تجمعات غیرقانونی, توهین به روح الله خمینی, همکاری با رسانه‌های خارجی, توهین به مقدسات و توهین به رهبری محاکمه و در مجموع به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری, دو سال تبعید به شهرستان ایذه و دو سال هم محرومیت از خروج از کشور محکوم شد. 

این پرونده به دادگاه تجدیدنظر و تشکیل جلسه دادرسی ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی با صدور دادنامه ای محمد نوریزاد را به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری, دو سال تبعید به شهرستان ایذه و دو سال هم محرومیت از خروج از کشور محکوم شد. 

در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران با انتشار گزارشی تعیین شعبه رسیدگی به اتهامات محمد نوری زاد و هاشم خواستار,  از فعالان مدنی و امضا کنندگان بیانیه استعفای علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, که پیش از این توسط شعبه ۹۰۳ دایره بازپرسی سرای عمومی و انقلاب مشهد مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند را توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی “هادی منصوری” اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “ارجاع پرونده ۵ فعال مدنی بازداشت شده در مشهد به دادگاه انقلاب این شهر”, پیرامون ارسال پرونده “هاشم خواستار”, “محمد نوری زاد”, “عبدالرسول مرتضوی”, “محمد حسین سپهری”, “فاطمه سپهری”, پنج تن از فعالان مدنی و امضا کنندگان بیانیه استعفای “علی خامنه ای”, رهبر جمهوری اسلامی, بازداشت شده در مشهد در تاریخ ۲۰ مردادماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده کمال جعفری یزدی, استاد دانشگاه بازنشسته و فعال ساکن مشهد و در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی پس از گذشت بیش از ۴ ماه بلاتکلیفی در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد و تفهیم اتهامات “اهانت به مقدسات اسلام”, ” نشر اکاذیب از طریق تلفن همراه و کامپیوتر”, “توهین به روح الله خميني”, “فعالیت تبليغي به نفع گروهها مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران”, “تاسیس و اداره کانال به قصد برهم زدن امنیت کشور”, “عضویت در گروههای مخالف نظام”, “اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق تجمع در خیابان ساجدی”, “تشویش اذهان عمومی” و “نشر اکاذیب” پس از اتمام مراحل بازجوئی از سوی “حسن سلیمانی”, بازپرس شعبه ۹۰۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۹ مشهد را اطلاع رسانی کرده بود. 

 در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۸, “هاشم خواستار”, “محمد نوری زاد”, “هاشم رجائی”, “عبدالرسول مرتضوی”, “محمد حسین سپهری”, “غلامعلی حسین پورگنابادي”, “فاطمه سپهری”, “حسین جنگی”, “زهرا سلمانیان”و “جواد لعل محمدی”, در جریان برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده کمال جعفری یزدی, استاد دانشگاه بازنشسته و فعال ساکن مشهد, در پی برگزاری تجمع اعتراضی جمعی از فعالان مدنی در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

لازم به ذکر است, در همان تاریخ خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران, با انتشار گزارشی بازداشت این فعالان مدنی در جریان تجمع اعتراضی مسالمت آمیز که بر مبنای اصل ۲۷ قانون اساسی میباشد را تعبیر به “ایجاد ناامنی” و”ارتباط با گروههای برانداز”سپس بازداشت این افراد کرد. 

تعبیر “ایجاد ناامنی” و “ارتباط با گروههای برانداز” از سوی رسانه های وابسته به ارگانهای امنیتی از آن بابت است که در میان افراد بازداشت شده ۵ تن از این افراد از جمله چهارده تن از فعالان سیاسی و مدنی داخل ایران هستند که با انتشار ۲ بیانیه در تاریخ های ۲۱ خرداد و ۸ تیر ماه سالجاری, خواستار استعفای “علی خامنه ای” رهبر جمهوری اسلامی شده بودند. بدنبال گسترش این بیانیه و از سوی دیگر حضور و همراهی جمعی دیگر از شهروندان برای مطالبه گری و همراهی با این ۱۴ فعال مدنی و سیاسی باعث ایجاد برخی رفتارهای  قهرآمیز از سوی ارگانهای امنیتی و قضائی را بر علیه این ۱۴ فعال مدنی و سیاسی را در پی داشته است. 

محمد نوریزاد، در تاریخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸, پس از مراجعه به شعبه بازپرسی دادسرای امنیت و تفهیم اتهامات توهین به رهبری, تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب بصورت نیابتی تفهیم اتهام و پس از صدور قرار بازداشت به قرنطینه و سپس به بند کارگری زندان اوین منتقل شد و پس از ۴ روز به زندان گرگان واقع در استان گلستان منتقل شده بود. بازداشت محمد نوریزاد از بابت اتهام انتشار فایلهای تصویری بود که این فعال مدنی در دوران سیل اخیر در استان گلستان «آق قلا» پیرامون سوء مدیریت در بر طرف کردن بحران سیل و توجه به درخواستهای شهروندان آسیب دیده از سیل با شکایت دادستان گرگان صورت گرفته بود. 

این فعال مدنی در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۸, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هازندانحقوق شهروندیسرکوب شهروندان در ایرانبازداشت فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در تهرانفعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایرانبیانیه فعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی بیانیه ۱۴همسر محمد نوریزاداعتصاب غذای محمد نوریزادحبس تعزیری محمد نوریزادزندانی سیاسینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانبازداشت فعالان مدنی در ایرانصدور حکم حبس تعزیریمحاکمه شهروندان در ایرانبیانیه ۱۴ کنشگر مدنی و سیاسینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگفعال مدنی محمدنوریزادزندانی عقیدتینقض حقوق بشر در ایرانمحمدنوریزادسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنیبیانیه ۱۴ فعال مدنیبیانیه استعفای علی خامنه ایسرکوب فعالان مدنی ایرانحقوق زندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانی سیاسی محمد نوریزادمحمدنوریزاد فعال مدنیزندانیان سیاسی و عقیدتیپرونده سازیحقوق شهروندی در ایرانسرکوب فعال مدنی در ایرانبیانیه ۱۴ فعال سیاسیبیانیه چهارده فعال مدنیبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیفعالان مدنی در جمهوری اسلامیمحمد نوریزاد زندانی سیاسیمحمدنوریزادفعال مدنیبیانیه ها / گزارشاتفعالان مدنینقض حقوق بشرمحکومیت به حبسصدور حبس تعزیریمحاکمه شهروندانسرکوب زندانیان سیاسیبیانیه۱۴فعال مدنیاجرای حکم حبس تعزیرینافرمانی فعالان مدنی در ایرانمحاکمه فعالان مدنی در ایرانمحاکمه محمد نوریزادشعبه دادگاه کیفری ایوانکیبیانیهحبس تعزیریزندانی سیاسی زندانی عقیدتینقض حقوق بشرد ر ایرانمحکومیت به حبس تعزیریزندانیان سیاسی در ایراناحضار محمد نوریزادبیانیه 14 فعال مدنیاخبار سرکوب شهروندان در ایرانبیانیه۱۴ فعال مدنیسرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامیمحاکمه محمدنوریزادشهرستان ایوانکیزندانیدادگاه کیفریتهدید پرونده سازیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانمحمد نوریزادبیانیه فعالان مدنیحقوق بشر زندانیان سیاسیبیانیه ۱۴بیانیه چهارده تن از فعالان مدنیبیهوشی محمدنوریزادشعبه دادگاه انقلابفعال مدنی محمد نوریزادمحمد نوریزاد زندانی سیاسی و فعال مدنیزندان اویندادگاه انقلابزندانیان سیاسیفعالان مدنی بازداشت شدهحقوق شهروندی درایرانچهارده فعال مدنیبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی در ایرانبیانیه نقض حقوق بشر در ایرانبازداشت همسر محمد نوریزاداعتصاب غذا محمد نوریزاددادگاهی محمد نوریزاد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.