•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

محمد پارسی با اعمال بخشودگی آزاد شد

0
280

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۹، با اعمال بخشودگی به پرونده محمد پارسی، روزنامه نگار و فعال رسانه ای این پرونده مختومه اعلام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۹، محمد پارسی، فعال رسانه ای و وبلاگ نویس, که پیش از این برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۱۸ ماهه اش احضار شده بود در پی مراجعه به زندان اوین مطلع شد که پرونده وی مورد تائید برای بخشودگی واقع شده است. 

این روزنامه نگار، روز جاری برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۱۸ ماهه خود به زندان اوین مراجعه کرد و به اعلام شد مشمول بخشنامه شده و به زندان نخواهد رفت. 

اجرای بخشودگی حبس تعزیری محمد پارسی، در راستای اعلام قوه قضائیه به مناسبت تولید پیامبر مسلمانان و امام ششم شیعیان اجرائی شده است. 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی ارسال ابلاغیه برای محمد پارسی به جهت تحمل حبس تعزیری اش را اطلاع رسانی کرده بود. 

براساس حکم قطعی صادره از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران محمد پارسی در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده که با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل ۲ سال حبس تعزیری از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق برگزاری جلسات برای وی اجرائی شده است. با توجه به تحمل ۶ ماه از مدت محکومیت این شهروند در سال ۱۳۹۸، وی باید ۱۸ ماه دیگر را در زندان سپری کند.

این فعال رسانه ای در فروردین ماه ۱۳۹۵, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی با اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق برگزاری جلسات و تبلیغ علیه نظام به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و همچنین ۵ سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و فعالیت‌های رسانه‌ای و فضای مجازی محکوم شد. این حکم با اعلام اعتراض این فعال رسانه ای در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران بررسی و عیناً تائید شد. 

محمد پارسی, در تاریخ ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۸, برای تحمل حبس تعزیری ۳ ساله بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. این حکم در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, با دستور دیوان عالی کشور متوقف و این روزنامه نگار با تودیع قرار کفالت تا زمان ابلاغ حکم قطعی از زندان اوین آزاد شد تا پرونده برای بررسی مجدد به شعبه هم عرض ارسال شود.

در تاریخ ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر با صدور دادنامه ای محمد پارسی را از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق برگزاری جلسات به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و برای اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس تعزیری برای وی قابل اجرا خواهد بود.

محمد پارسی در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۱, توسط نیروهای امنیتی به اتهام فعالیت در جلسات سرای قلم بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی بند امنیتی در زندان اوین منتقل شد. این فعال رسانه ای پس از تحمل ۳ هفته بازجوئی های فشرده و تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

محمد پارسی پیش از این نیز به دلیل فعالیتهای رسانه ای و سیاسی طی ۴ مرحله توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایرانمحمد پارسیمحمد پارسی وبلاگ نویسیمحمدپارسیمحکومیت به حبس تعزیریمحاکمه فعالان رسانه ایمعلم سرکوب آزادی بیان در ایراننقض حقوق فعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانوبلاگ نویسوبلاگ نویس محمد پارسیوبلاگ نویس بلوچآزادی مشروطآزادی پس از اتمام حبس تعزیریآزادی بیانآزادی بیان در ایراناجرای حکم حبس تعزیریبازداشت فعالان رسانه ایبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب فعالان رسانه در ایرانسرکوب وبلاگ نویسان در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایارنسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایران 4سرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرگوب فعالان رسانه ای در ایرانصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیریعفوعفو مشروطعفو مشروط به زندانیانعفو مشروط زندانیان سیاسیعفو و آزادی زندانیانعفو ۲۲ بهمنعفو زندانیانعفو زندانیان سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: