•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
جمعه, نوامبر 27

با اعمال بخشودگی ۳ تن از فعالان رسانه ای آزاد شدند

0
43

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۹، نادا صبوری، سهراب صالحين و ستاره داوری زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۹، نادا صبوری, خبرنگار و فعال رسانه ای، به همراه سهراب صالحين و ستاره داوری، پس از اعمال بخشودگی بر پرونده قضائی آنها آزاد شدند. 

علی مجتهدزاده، وکیل مدافع این افراد با اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “نادا صبوری، روزنامه نگاری که در روز خبرنگار جهت اجرای حکم ۳ سال و‌ ۶ ماه حبس تعزیری، بازداشت و به زندان اوين منتقل شده بود آزاد شد. سهراب صالحين و ستاره داوری، ديگر محکومان هم پرونده خانم صبوری نيز محکوميتشان مشمول عفو شده است.”

نادا صبوری، در تاریخ ۱۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, جهت تحمل حبس تعزیری ۳ سال و ۶ ماهه اش بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

نادا صبوری و همسرش سهراب صالحین، در بهمن ماه ۱۳۹۳ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی, هر یک به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در تاریخ ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۴, عیناً تائید شد. 

در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳, در جریان برگزاری تجمع خانواده زندانیان سیاسی که در اعتراض به وقایع پنجشنبه سیاه در بند ۳۵۰ زندان اوین در مقابل دفتر ریاست جمهوری برگزار شده بود نادا صبوری و همسرش سهراب صالحین به همراه میلاد پورعیسی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند امنیتی ۲الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل و پس از طی مراحل بارجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شدند. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم  ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان و عقیده، ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحبس تعزیریروزنامه نگارحقوق شهروندیبخشنامهآزادی روزنامه نگاران در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانروزنامه نگاران در ایراننویسنده و روزنامه نگارصدور حبس تعزیریمحکومیت به حبس تعزیریحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیروزنامه نگاریحقوق بشر درایراننقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگارانصدور حکم حبس تعزیریحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانسرکوب روزنامه نگارانحقوق بشر زندانیان سیاسیروزنامه نگار دربندروزنامه نگارانحبس تعزیری درجه ۸اجرای حکم حبس تعزیریرشته روزنامه نگاریحبس تعزیری زندانیان سیاسیروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگاران ایرانصدور احکام حبس تعزیریروزنامه نگار آزادسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریحقوق نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب روزنامه نگاران ایراننادی صبورینادا صبوریسهراب صالحینبازداشت نادا صبوریبازداشت نادی صبورینادی صبوری بازداشتستاره داوریعفو و بخششسهراب صالحین روزنامه نگار

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: