•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

محمدتقی فلاحی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان با تودیع وثیقه آزاد شد

0
682

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, محمدتقی فلاحی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان ساکن تهران که پیش از این توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از زندان اوین آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانون صنفی معلمان ایران؛ امروز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, محمدتقی فلاحی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان ایران, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده برای ارجاع به دادگاه با تودیع وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, ماموران امنیتی با یورش به منزل شخصی این فعال صنفی فرهنگیان پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی وی را بازداشت کرده بودند. 

محمدتقی فلاحی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان, ساکن تهران, پیش از این و در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, از سوی شعبه ۱۰۵۸ دادگاه کیفری ۲ تهران, به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و ۱۰ ضربه شلاق با طول مدت تعلیق به مدت ۳ سال محکوم شده بود. 

 “محمدتقی فلاحی”, معلم و فعال صنفی فرهنگیان و دبیر کانون صنفی معلمان ایران, در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمع اعتراضی سراسری فرهنگیان ایران که به مناسبت روز معلم برگزار شده بود به همراه “رسول بداقی” دیگر عضو فعال صنفی فرهنگیان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

این فعال صنفی فرهنگیان, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام “اخلال در نظم عمومی” در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان تهران بزرگ آزاد شد. 

تجمع اعتراضی با فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ مقارن با روز معلم، که در آن معلمان ایران در ادارات آموزش و پرورش دست به تجمع زده بودند. 

حائز اهمیت است؛ فرهنگیان بازنشسته در آبان ماه سال ۱۳۹۷, در استان‌های یزد ، تهران ، همدان ، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، کرمانشاه ، اصفهان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، البرز، گیلان ، فارس و .سایر شهرها و استانهای کشور دست به تجمع زدند. 

فرهنگیان ایران طی سه دوره در سال ۱۳۹۷ در راستای خواسته های به حق صنفی خود طی روزهای ۲۲ و۲۳ مهر ماه و همچنین در تاریخهای ۲۲و۲۳ آبان ماه در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان” دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.

معلمان متحصن همچنین در طی تحصن های برگزار شده که از منظر حکومت و ارگانهای امنیتی از آن با عناوین و اتهامات امنیتی یاد می‌شود نوشته‌هایی مانند “معلمان زندانی را آزاد کنید”، “ما به وضعیت معیشتی معترضیم”، “تفاوت آری تبعیض خیر”، “تامین تضمین بودجه عادلانه”، “روحانی-لاریجانی، کو نظام هماهنگ”، “نه به طرح معلم تمام وقت”، “لغو اختلاف طبقاتی”، “ارتقای منزلت و معیشت معلمان”، “نه به آموزش خصوصی”، “آموزش رایگان حق فرزندان ایران”، “آموزش زبان مادری”، “ایمن سازی مدارس”، “توقف پرونده سازی برای فعالان صنفی” ، “ما به وضعیت آموزشی معترضیم” ، “احضار معلمان را متوقف کنید” و … در دست داشتند.

همچنین دور سوم تحصن سراسری اعتراضی فرهنگیان در سراسر کشور که در روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند ۱۳۹۷ و با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده بود با هدف رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران به عنوان مطالبات اصلی آنها برگزار شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.
همواره برای سرکوب گسترده فعالان صنفی در ایران توام با بازداشتهای فراقانونی و صدور احکام سنگین حبس برای فرهنگیان همراه بوده است که در این بین افرادی همچون, اسماعیل عبدی , محمود بهشتی لنگرودی, محمد حبیبی که در زمینه استیفای حقوق جامعه معلمان ایران تلاش می‌کردند بازداشت و به حبسهای طویل المدت محکوم شدند .

برچسب هافرهنگیفرهنگی معلمفرهنگیانفرهنگیان ایرانفرهنگیان اصفهانفرهنگیان در ایرانفرهنگیان شاغلفرهنگیان شاغل و بازنشستهفعال صنفیفعال صنفی فرهنگیفعال صنفی فرهنگیانفعال صنفی فرهنگیان مشهدفعال صنفی فرهنگیان ایرانفعال صنفی فرهنگیان در ایرانفعال صنفی معلمانفعال صنفی معلمان ایرانفعالان صنفیفعالان صنفی فرهنگیانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان در ایرانفعالان صنفی فرهنگانفعالان صنفی معلمانفعالان صنفی معلمان در ایرانفعالان صنفی در ایرانمحمدتقی فلاحیمحمدتقی فلاحی معلممعلممعلم دربندمعلم ریاضیمعلم زندانیمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانمعلمانمعلمان ایرانمعلمان ایران فعالمعلمان در ایرانمعلمان در جمهوری اسلامیمعلمان دربندمعلمان زندانیمعوقات مزدی فرهنگیان ایرانمعیشت فرهنگیان در ایراننقض حقوق بشر در ایراننیروهای امنیتیهیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهرانکانون صنفی معلمانکانون صنفی معلمان ایرانکانون صنفی معلمان استان تهرانکانون صنفی معلمان تهرانکانون صنفی معلمان در ایرانتودیع قرار وثیقهتجمع فرهنگیان ایرانتجمع اعتراضی فرهنگیان در ایرانتجمعات اعتراضی فرهنگیان ایرانجامعه فرهنگیان ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانزندان اوینزندان اوین فشار بر معلمانسرکوب فرهنگیان ایرانسرکوب فرهنگیان در ایرانسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانسرکوب فعالان صنفی معلمان در ایرانسرکوب معلمانسرکوب معلمان ایرانسرکوب معلمان در ایرانسرکوب معلمان در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.