•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

دستکم ۴ هکتار دیگر از جنگلها و مراتع استان گیلان در آتش سوخت

0
366

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۹خرداد ماه ۱۳۹۹, در ادامه آتش سوزی های گسترده سریالی در جنگلها و مراتع کشور دستکم ۴ هکتار دیگر از جنگلهای استان گیلان بر اثر آتش سوزی نابود شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز پنجشنبه ۲۹خرداد ماه ۱۳۹۹, محمد قربانی, فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان از تداوم آتش سوزی و نابودی دستکم ۳۷ هزار ۷۰۰ متر از جنگلهای رضوانشهر, دو هزار متر مربع از بافت گیاهی و مراتع در هفت دغنان صومعه سرا و ۳۰۰ متر مربع از جنگلها و مراتع در فَتَلک دولت آباد خبر داد. 

فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی و آبخیزداری در تشریح این خبر گفت: “۳۷ هزار و ۷۰۰متر مربع از این جنگل‌ها در شهرستان رضوانشهر، ۲هزار مترمربع در هفت دغنان صومعه سرا و ۳۰۰ متر مربع نیز در فَتَلک دولت آباد رودبار در آتش سوخت”.

 محمد قربانی در ادامه افزود: “این آتش‌سوزی‌ها با تلاش نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری، نیروهای شرکت جنگل های شفارود، و اهالی منطقه مهار شد”.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, از آتش سوزی در جنگلها و مراتع شهرستان رضوانشهر و تحریق دستکم ۳ هکتار از جنگل‌ها در حاشیه روستای سنگده بالا این شهرستان از ۳ روز پیش را اطلاع رسانی کرده بود. 

تداوم و گسترش این آتش سوزی ها در حالی است که در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود منصور, رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از وقوع ۷۴۰ حریق در جنگل‌ها و مراتع کشور از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا تاریخ ۲۴ خرداد ماه سالجاری خبر داد که بر اثر این آتش سوزیها دستکم ۸ هزار هکتار از مراتع و جنگلها طعمه حریق شده است. 

 در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: