•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
یکشنبه, ژانویه 29

مجتبی داداشی, اعزام به بیمارستان و پایان اعتصاب غذا

0
802

روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, “مجتبی داداشی جوردهی”، دانشجوی منتقد و زندانی سیاسی محبوس در زندان سبزوار که  به دلیل عدم دسترسی به خدمات پزشکی دست به اعتصاب غذا زده بود، پس از اعزام و بستری در بیمارستان به اعتصاب غذای خود پایان داد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, “مجتبی داداشی جوردهی”, دانشجوی منتقد و زندانی سیاسی محبوس در زندان سبزوار که از تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ در پی ابتلا به بیماری عفونت دستگاه گوارشی از اعزام وی به مرکز درمانی خارج از زندان ممانعت شده بود و دست به اعتصاب غذا زده بود روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ و همزمان با اعزام به بیمارستان به اعتصاب غذای خود پایان داد. مجتبی داداشی کماکان در بیمارستان بستری است. مجتبی داداشی در حال سپری کردن دوران حبس یک ساله خود در زندان سبزوار میباشد. 

این زندانی سیاسی روز دوشنبه ۲ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، در اعتراض به بی توجهی مسئولین این زندان نسبت به وضعیت نامناسب جسمی وی در پی ابتلا به بیماری عفونت دستگاه گوارش و مخالفت با اعزام وی به مرکز درمانی خارج از زندان دست به اعتصاب غذا زده بود. 

لازم به ذکر است که یک منبع نزدیک به مجتبی داداشی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود: “مجتبی داداشی به بیماری عفونت شدید در دستگاه تنفسی مبتلا شده است. شرایط جسمی وی به دلیل عدم رسیدگی پزشکی و بی توجهی مسئولان بسیار نامناسب بوده و عفونت به چشم وی نیز سرایت کرده است”.
این منبع مطلع در ادامه گفته بود, آقای داداشی به صورت شفاهی و کتبی درخواست اعزام به بیمارستان داده و با مخالفت و بی توجهی مسئولین زندان مواجه شده بود. گفته می‌شود وضعیت نامناسب نگهداری زندانیان در زندان سبزوار، نابسامان بودن وضعیت بهداشتی این زندان و همچنین رطوبت هوا باعث بروز بیماری‌های مختلف ما بین زندانیان است. 

مجتبی داداشی جوردهی به دنبال انتشار یک ویدئوی انتقادی در ارتباط با نظام حاکم بر ایران و اعتراض به موارد سرکوب آزادی بیان و محرومیتهای گسترده شهروندان از حقوق انسانی خود,  در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۹۷، پس از احضار به شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب سبزوار و تفهیم اتهام، بازداشت و در تاریخ ۲۷ بهمن‌ماه ۹۷، با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

لازم به ذکر است که در زمان بازداشت بر خلاف میل آقای داداشی و به جهت تحقیر او به دستور مامورین امنیتی مو و ریش وی را به طور کامل تراشیده بودند.

وی در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۹۷ از بابت دو پرونده در دادگاه انقلاب سبزوار و شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری سبزوار مورد محاکمه قرار گرفت و هر دوی این جلسات به ریاست قاضی محمد غلامی برگزار شد.

مجتبی داداشی توسط دادگاه انقلاب شهر سبزوار از بابت اتهام “توهین به رهبری” به دو سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین در همان روز و توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری سبزوار نیز از بابت اتهام “توهین به سران قوا” به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

آقای داداشی پس از صدور این حکم اعلام کرده بود که در اعتراض به روند ناعادلانه دادرسی، نسبت به حکم صادره درخواست تجدید نظر نخواهد کرد.

وی نهایتا در تاریخ ۲۴ فروردین‌ماه ۹۸، جهت اجرای حکم ۳ سال حبس خود بازداشت و راهی زندان سبزوار شد.

مجتبی داداشی جوردهی, اهل سبزوار و  دانشجوی ترم هشتم رشته علوم سیاسی دانشگاه حکیم سبزواری واقع در سبزوار میباشد. 

پرونده “مجتبی داداشی جوردهی” نمونه ای بارز از سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است. نکته ای که مسئولان قضائی و امنیتی جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی حقوق بشری همواره منکر آن هستند. سرکوب آزادی بیان ناقض اصول و اسناد بین المللی از قبیل:  ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر حق افراد بر انتشار نظریات و افکار و عقاید خود بطور آزادانه و بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.