•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

گزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیان, بهمن ماه ۱۳۹۸

0
346

ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر
هر کس حق دارد که از آزادی فکر، وجدان و مذهب بهر مند شود. این حق متضمن آزادی تغییر مذهب یا عقیده و ایمان می‌باشد و نیز شامل تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی است. هرکس می‌تواند از این حقوق یا مجتمعاً به‌طور خصوصی یا به‌طور عمومی برخوردار باشد.

ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر
هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.

گزارش پیش رو دربردارنده اطلاعات آماری نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران, تا پایان بهمن ماه ۱۳۹۸ شمسی است. این گزارش به صورت آماری – تحلیلی ارائه می‌شود، مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به خصوص در حوزه گزارشگری نقض حقوق بشر و همین‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود.

مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت جمهوری اسلامی ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به خصوص در حوزه دیده بانی و گزارشگری نقض حقوق بشر و همین‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر بسیاری از فعالان و گزارشگران در زندان و بازداشت هستند) با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود.
برای آگاهی این که در بسیاری از موارد نقض حقوق شهروندان و پیروان سایر ادیان در ایران به دلیل تهدید خانواده های افراد بازداشت و یا محکوم به حبس شده و یا به هر طریق حقوق شهروندی وی نقض شده از سوی ارگانهای امنیتی و قضائی تهدید به پرونده سازی مجدد در صورت رسانه ای کردن پرونده فرد می شوند.

فشار بر پیروان سایر ادیان همچنان ادامه دارد 

حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاد دارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به نظام را دچار چالش کند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار داده‌اند.
بازداشت‌ها و خشونت‌های هدفمند ارگان‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی همچنان متوجه پیروان سایر ادیان در ایران است. در ایران دسته از شهروندان به دو قسم رسمی و غیررسمی تقسیم می‌شوند، پیروان آئین بهایی از ادیان غیررسمی هستند که تحت فشارهای بیشتری قرار دارند، آن‌ها از انجام مناسک دینی و تبلیغ آئین آزادانه، تدریس و تحصیل در مقاطع عالی محروم هستند، هم‌اکنون تنی چند از رهبران این آئین که امور بهاییان را در این کشور اداره می‌کردند، در زندان‌های اوین و رجایی شهر به سر می‌برند و ده‌ها تن از پیروان آن نیز در زندان‌های کشور ازجمله سمنان، مشهد، تهران، کرج و غیره متحمل حبس‌های طولانی شده‌اند. ادیان و مذاهب رسمی هم چون مسیحیان نیز با محدودیت‌هایی زیادی مواجه هستند، جمهوری اسلامی تنها عبادت مسیحیان عاشوری، ارمنی و کلدانی را که مسیحی هستند، به رسمیت می‌شناسد، تبلیغ آئین برای ایرانیان از سوی ایشان جرم تلقی می‌شود. کسانی که فارس زبان هستند از ورود به کلیساها منع می‌شوند و کلیساها وظیفه دارند اسامی اعضای خود به همراه کپی کارت ملی آنها را به وزارت اطلاعات ارائه دهند ، توزیع کتب مقدس در کتابفروشی ها ممنوع میباشد . ماده ۱۳ و ۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی، مسیحیت را به رسمیت می‌شناسد و به مسیحیان حق عبادت و ایجاد انجمن را داده است اما برخورد با مسیحیان پروتستان که معتقد به بشارت دین خود هستند کماکان وجود دارد و کلیساهای خانگی با سرکوب گسترده مواجه هستند. تبعیض مذهبی در مورد مسلمانان سنی نیز اعمال می‌شود، آن‌ها که اکثراً در مناطق حاشیه‌ای کشور زندگی می‌کنند، از حق ساخت مسجد و برگزاری آئین مذهبی ازجمله نماز عید فطر و قربان در مناطق مرکزی هم چون تهران محروم هستند. حتی در مواردی گزارش تخریب نمازخانه اهل سنت هم گزارش شده است و این گروه از افراد با اعدام و بازداشت و آزار و اذیت هایی مواجه هستند حتی آنها از استخدام در ادارات دولتی و تصدی سمت هم منع هستند که نمونه بارز آن انتخاب بیژن ذوالفقار نصب به سمت وزیر ورزش در دولت حسن روحانی بوده که به خاطر اهل تسنن بودن وی از مجلس رای اعتماد نگرفت .

اهل سنت

اهل سنت خواستار امنیت و اخوت هستند، انتظار دارند که آزادی مذهبی مراعات شود و این خواسته تک‌تک جامعه اهل سنت است. انتظار آن است که جامعه اهل سنت در شهرهای بزرگ کشور مثل اصفهان و دیگر شهرها آزادانه بتوانند نماز بخوانند و به تعلیم فرزندان خود مشغول باشند. این انتظار کاملاً معقول و قانونی است. اینکه اهل سنت بتواند در هر شهری که نیاز دارد مسجد بسازد و نماز جمعه و نماز عید بخواند و از آزادی کامل برخوردار باشد، انتظاری کاملاً قانونی بوده و خواسته‌ای زیاده خواهان نیست. اهل سنت معتقد است که حق مردم باید رعایت شود و کسی به خاطر مذهب از حقوقش محروم نشود، زیرا رعایت حقوق ملت باعث اتحاد و نزدیکی می‌شود.

زندانیان اهل سنت که به خاطر تبلیغ دینی با اتهاماتی مانند اقدام علیه امنیت ملی مواجه هستند حکم محاربه در دست دارند در زندان و در فضای نامناسبی دوران زندان خود را می‌گذرانند و بصورت مدام از سوی مأموران زندان به دلیل عقیده‌شان مورد بی‌احترامی قرار می‌گیرند.

اصل ۲۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران, برابری تمام شهروندان ایرانی را بر اساس موازین اسلام مورد تأکید قرار می‌دهد. با این حال در کنار سایر پیروان ادیان در ایران که این ماده اساسی نتوانسته برابری آنان را در بیش از ۳ دهه گذشته در برخورداری از حقوق شهروندی تضمین کند، پیروان اهل سنت در ایران نیز علی‌رغم اینکه مسلمان هستند شرایط مشابهی دارند، آنان نیز از تصاحب مسئولیت‌های کلان مدیریتی کشوری و لشگری و نیز بهره‌مندی برابر از فرصت‌ها و امکانات محروم هستند، همین‌طور با موانع و محدودیت‌های جدی برای تبلیغ باورهای خود و بجا آوردن مناسک مذهبی خود از سوی حکومت ایران روبه‌رو هستند.

در این ماه

به گزارش حقوق بشر در ایران؛ روز شنبه ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, سعید آرامش و حافظ عبدالحی آرامش, دو روحانی سنی مذهب و از اهالی شهرستان سرباز ساکن شهرستان بندرعباس که پیشتر توسط دادگاه انقلاب بندرعباس مورد محاکمه قرار گرفته بودند هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, ماموران گارد ویژه زندان رجائی شهر کرج در زمان تفتیش بدنی زندانیان عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۱۱ این زندان که توام با بی احترامی به این زندانیان بود این مساله باعث بروز درگیری فیزیکی بین زندانیان و ماموران گارد شد. در پی یورش بسیاری از وسائل شخصی زندانیان توسط ماموران گارد زندان یا آسیب دیده و با پس از ضبط این وسائل به انبار زندان رجائی شهر منتقل شد. از زمان ورود الله کرم عزیزی به زندان رجائی شهر بعنوان رئیس این زندان گارد ویژه به اندرزگاههای مختلف این زندان یورش می برد و در موارد بسیاری هم زندانیان با آسیبهای جسمی بسیاری در اثر ضرب و شتم ماموران گارد ویژه زندان مواجه می شوند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, فرهاد سلیمی, ایوب کریمی, قاسم آبسته, داوود عبداللهی, انور خضری, کامران شیخه و خسرو بشارت, هفت تن از زندانیان عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج, که پیش از این توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات محاربه, افساد فی الارض, بغی « مبارزه مسلحانه », عضویت در گروههای سلفی « القاعده », با وکالت محمود علیزاده طباطبائی, مورد محاکمه قرار گرفته بودند با صدور ۷ دادنامه بطور جداگانه به اعدام محکوم شدند و پس از تائید این حکم توسط شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست علی رازینی, پرونده این زندانیان عقیدتی جهت اجرای حکم اعدام به شعبه ۱ دادسرای امنیت تهران به ریاست “محمد براعه” ارجاع شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز جمعه ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, اسماعیل رشیدی, فرزند عیسی, متولد ۱۳۷۴, زندانی عقیدتی سنی مذهب, ساکن بوشهر و محبوس در زندان رجائی شهر کرج از تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۶ در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج از بابت اتهام “عضویت در گروه های معاند نظام”, می باشد. تداوم حبس این زندانی عقیدتی در حالی صورت می گیرد که مادر سالخورده وی با توجه به سکونت در بوشهر توانائی مسافرت از این شهرستان تا استان البرز برای ملاقات با فرزندش را ندارد و بارها درخواست آزادی مشروط وی از سوی دادستان رد شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸,عبدالله عباسی، فعال مذهبی اهل سنت و مدرس علوم دینی امام بخاری سنندج پس از احضار به اداره اطلاعات کردستان در خصوص فعالیت‌های مذهبی خود تحت بازجوئی قرار گرفت.

به گزارش حقوق بشر در ایران؛ روز سه شنبه ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, حبیب الله جمشیدی, روحانی و از فعالان مذهبی اهل سنت ساکن شهرستان سراوان توسط ماموران امنیتی در این شهرستان بازداشت و علیرغم پیگیرهای مستمر خانواده حبیب الله جمشیدی, برای اطلاع یافتن از دلایل بازداشت و اتهامات احتمالی وی به هیچ نتیجه ای نرسیدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران؛ روز شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸؛ مولوی عبدالرئوف دشتی، حبیب الله آسکانی علیا، حاج محمد نور آسکانی، خالد رسولی زاده، عبدالعزیز شیروزهی، حافظ اصغر کوهی، عبدل اربابی, هفت تن از فعالان مذهبی اهل سنت که اخیرا با دستبند و پابند و با حضور ماموران بدرقه و با وسائل نقلیه خودشان از زندان وکیل آباد مشهد به زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند در پی این اقدام مسئولان سازمان زندانها مستقر در زندان مشهد مطالبه مبلغ ۷۰۰ هزار تومان وجه نقد از این افراد بابت هزینه ایاب و ذهاب کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران؛ روز شنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان راسک پس از احضار ذاکر آسکانی, فعال مذهبی اهل سنت ساکن این شهرستان را پس از احضار از بابت اظهار نظر و انتقاد وی از تداوم بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی, تحت بازجوئی گرفت.

در این ماه و در ادامه روند ستیز با اهل سنت، حقوق آنان به شرح ذیل نقض گردید:

ردیف موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ صدور حکم حبس تعزیری ۲مورد
۲ یورش, توهین و تهدید زندانیان یا شهروندان در پی احضار به ارگانهای امنیتی ۳مورد
۳ فرافکنی و حاشیه سازی ۹ مورد
۴ تفتیش بند زندان در پی یروش ماموران گارد ۱مورد 
۵ ضبط وسائل ۱ مورد 
۶ صدور حکم اعدام ۷ مورد
۷ محرومیت از ملاقات ۱ مورد
۸ احضار و بازجوئی ۲ مورد
۹ بازداشت و بیخبری ۱ مورد
  جمع کل موارد  ۱۹مورد

 

بهاییان

ایران، کشوری که در آن بهائیان زیادی زندگی میکنند، آئین بهایی هنوز یک در ایران «فرقه مرتد» تلقی می‌شود. . این مشهور است که بهاییان به دنبال صلح هستند، قدرت سیاسی نمی‌خواهند و تهدید امنیتی ایجاد نمی‌کنند. با این حال رژیم دینی ایران آن‌ها را تحت تعقیب قرار می‌دهد. از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ میلادی تاکنون، بهاییان به‌طور سامانمند و روشمند از دسترسی به تحصیلات عالی و همچنین حق اشتغال محروم بوده‌اند؛و اگر پیگیر حق از دست رفته خود باشند با اتهامات واهی و زندان و تهدید مواجه می‌گیرند و همواره در معرض دستگیری‌های بدون مجوز قانونی و حبس قرار گرفته‌اند. بهائیان هرگز قادر نبوده‌اند به‌طور علنی از تعالیم دینی خود پیروی کنند. آنها تقریباً در تمام مراحل زندگی مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند.
انتقال دانش و تجربه بشری، جز از طریق آموزش امکان‌پذیر نیست و به همین دلیل حق تحصیل یکی از حقوق بنیادی بشر در مواد ۲۶ و ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و مواد ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که همگی بر حق تحصیل بدون هیچ نوع تبعیض از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، مذهب، عقیده سیاسی و یا هر عقیده دیگر یا اصل و منشأ ملی یا اجتماعی، دارایی، نسب یا هر وضعیت دیگر شناخته‌شده و بر آن تأکید شده و دولت ایران موظف است تمامی امکانات و تسهیلات لازم را برای ایجاد شرایط مناسب جهت بهره‌مندی همه شهروندان از این حق طبیعی فراهم کند و کلیه موانعی را که در اثر شرایط خاص جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در مسیر رسیدن شهروندان به این حق قرار می‌گیرد، مرتفع سازند.
ممانعت از کسب‌وکار بهاییان یکی دیگر از فشارها و آزار و اذیت‌هایی است که بهاییان با آن مواجه هستند، پلیس اداره اماکن که وابسته به نیروی انتظامی است در نقاط مختلف کشور که سرکشی ماهانه به محل کسب شهروندان دارند، در اکثر مواقع محل کسب بهاییان را به دلیل عدم اجازه کسب، پلمپ می‌کنند.

در این ماه

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, احسان الله امیری نیا، نیما رجب زاده ، آرمان بندی امیرآباد و امراله خالقیان, چهار تن از شهروندان بهائی ساکن استان کرمان که پیش از این و در مرحله بدوی از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت کشور از طریق تبلیغ بهائیت”, هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند در مرحله تجدید نظر خواهی توسط شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان کرمان محکومیت هر یک از این شهروندان بهائی از ۵ سال برای هر نفر به ۴ ماه حبس تعزیری برای هر نفر کاهش پیدا کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, “سامان شیروانی” و “فرزانه منصوری”, زوج بهائی ساکن شهرستان قائم شهر در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه به منزل شخصی این زوج بهائی پس از تفتیش منزل و ضبط گوشی های تلفن همراه و لب تاپ, این زوج بهائی را بازداشت و از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, اسدالله جابری, مینو ریاضتی, احترام شیخی و فریده جابری, چهار تن از ۷ شهروند بهائی ساکن بوشهر جهت اجرای حکم حبس تعزیری که پیش از آن توسط شعبه ۴ دادگاه تجدید نظر استان بوشهر هر یک به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بودند پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب بوشهر بازداشت و به زندان بوشهر منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, روئین کهنسال, ابوالفضل انصاری, روح الله زیبائی و محمدصادق رضائی, چهار شهروند بهائی ساکن کرج که پیش از این از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به نفع بهائیت”, تحت بازداشت, بازجوئی و مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب البرز به ریاست “عاصف الحسینی” هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. جلسه دادرسی بر پرونده این شهروندان بهائی در تاریخ ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۸, با توجه ممانعت قاضی دادگاه مبنی بر به عدم اجازه حضور وکلای این افراد در جلسه دادرسی برای دفاع برگزار شده بود. حکم صادره روز جاری به این شهروندان بهائی ابلاغ شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, فیروزه شفیع زاده, شهروند بهائی توسط ماموران وزارت اطلاعات در روستای خطبه سرا از توابع شهرستان تالش واقع در استان گیلان پس از تفتیش منزل و ضبط اقلامی از قبیل گوشی تلفن همراه, لپ تاپ, عکسهای شخصی, بازداشت و از وضعیت وی هیچگونه اطلاعی در دست نیست. ماموران وزارت اطلاعات در زمان بازداشت این شهروند بهائی درصدد ایجاد رعب و وحشت و فرافکنی بودند. با توجه به پیگیریهای خانواده و نزدیکان این شهروند بهائی در پی ممانعت بازپرس پرونده امکان دیدار وی با وکیلش و یا حتی هرگونه ملاقات و یا تماس تلفنی با خانواده از فیروزه شفیع زاده, سلب شده و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

روند ستیز با بهاییان در این ماه نیز ادامه داشت به گونه‌ای که حقوق شهروندان بهایی در موارد ذیل نقض گردید.

ردیف موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ صدور حکم حبس تعزیری ۸مورد
۲ بازداشت و بی خبری ۳مورد 
۳ تفتیش منزل ۲ مورد
۴ ضبط وسائل ۲ مورد 
۵ اجرای حکم حبس تعزیری  ۴ مورد 
۶ محرومیت از حق دادرسی عادلانه و انتخاب وکیل ۴ مورد 
۷ یورش ماموران امنیتی همزمان با تهدید خانواده افراد ۱ مورد 
  جمع کل موارد  ۲۴ مورد 

 

مسیحیان

جمهوری اسلامی کمر به نابودی مسیحیت بسته است، واقعیتی است تلخ در مورد جفا بر مسیحیان ایران؛ مسیحیانی که به خاطر دگراندیشی و تغییر دین از سوی حکومت مذهبی جمهوری اسلامی مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. جفا بر مسیحیان در کشورهای اسلامی رو به رشد است و روزانه مسیحیان بسیاری مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. در جمهوری اسلامی ایران نیز، تعداد بی‌شماری از مسیحیان به خاطر تغییر دین و فعالیت‌های مذهبی‌شان زندانی‌شده، مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. در حال حاضر بر اساس گزارش سازمان‌های مدافع حقوق مسیحیان در ایران گفته می‌شود تعداد زیادی از مسیحیان شناخته‌شده تنها به جرم‌هایی نظیر اقدامات بشارتی و یا آموزش و پخش انجیل در زندان به سر می‌برند و یا دیگر شهروندان مسیحی با عناوین جاسوسی محکوم می‌شوند و بسیاری از نوکیشان مسیحی تحت جفا قرارگرفته و با ضربات شلاق به جرم روزه‌خواری و شرب خمر در مراسم عشاء ربانی یا شکنجه و آزار در سلول خود در زندان‌های ایران مواجه شده و بعضاً حتی تحدید به مرگ شده‌اند. فشار دستگاه‌های امنیتی و قضایی بر کلیساها همچنان ادامه دارد و در ادامه سلسله محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی مسئولان امنیتی، کلیساهای تبشیری رسمی، کلیسای جماعت ربانی مرکز در تهران، کلیسای پروتستان عمانوئیل، کلیسای انجیلی پطرس واقع در تهران و … یا به اجبار تن به همکاری با نهادهای امنیتی و تن دادن به خواسته‌های آنان مبنی بر افشای فهرست اعضای این کلیساها به همراه سایر مشخصات ایشان من‌جمله شماره ملی، بستن درهای خود را به روی ایمان داران و نوکیشان مسیحی فارسی‌زبان و عدم برگزاری مراسم به زبان فارسی داده‌اند و یا به کل تعطیل، رهبران آنان جمهوری مانند روبرت آسریان دستگیر و با احکام غیرمنصفانه و بلندمدت مواجه شده‌اند. حتی کلیساها از پذیرش فارسی زبانان خودداری میکنند و باید مراسم خود را به زبان غیر از فارسی برگزار نمایند . صدور احکام حبس برای مسیحیان ایران همچنان ادامه دارد؛ با اینکه در قانون اساسی ایران آزادی دینی مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان به رسمیت شناخته‌شده ولی عملکرد حکومت در برابر تبلیغات دینی و اجرای مناسک مذهبی آنان تاکنون نشان داده است که اصول مندرج در قانون اساسی در مورد آزادی دین و مذهب و عدم تفتیش عقاید، تنها سرپوشی برای نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران بوده است. در قانون اساسی ایران مذهب شیعه جعفری تنها مذهب رسمی ایران بوده و ارگان‌های مذهبی و امنیتی حکومت ایران تبلیغ اصول و مبانی این ادیان و مذاهب را تهدیدی برای ایدئولوژی غالب حکومتی قلمداد می‌کنند و این مسئله یکی از عمده دلایلی است که حاکمیت به واسطه‌ی آن، پیروان و مبلغین مسیحیت را سرکوب و با بستن کلیسای آنان، راه را برای تبلیغات دینی این دسته از پیروان ادیان در ایران ، سد می‌کند .

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸, اسماعیل مغربی نژاد, نوکیش مسیحی ساکن شیراز, که پیش از آن و در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ شیراز از بابت اتهام “توهین به مقدسات در فضای مجازی” و “ارتداد”, مورد محاکمه قرار گرفته بود با صدور حکمی ضمن تبرئه از اتهام ارتداد فقط از بابت اتهام توهین به مقدسات در فضای مجازی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. این نوکیش مسیحی در بخش دوم از همین پرونده طی هفته های آتی از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “عضویت در گروههای معاند نظام”, مورد محاکمه قرار خواهد گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, اصغر صالحی, نوکیش مسیحی که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۶ ماهه خود در زندان اقلید فارس بود پس از تائید درخواست آزادی مشروط از این زندان آزاد شد.

روند ستیز با مسیحیان ایران در این ماه نیز ادامه داشت به گونه‌ای که حقوق مسیحیان در موارد ذیل نقض گردید

ردیف موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ صدور حکم حبس تعزیری ۱ مورد 
۲ محرومیت از حق دادرسی عادلانه  ۱ مورد
۳ تفتیش عقیده  ۱ مورد 
۴ آزادی مشروط زندانی  ۱ مورد
  جمع کل موارد  ۴ مورد 

 

دراویش گنابادی

دراویش گنابادی و نعمت اللهی با جمعیتی بالا در ایران با موارد گسترده ای از نقض حقوق شهروندی دست و پنجه نرم می کنند. در بهمن و اسفند ۱۳۹۶, در خیابان گلستان واقع در محله پاسداران تهران, درگیری و زد و خورد دراویش گنابادی با نیروهای امنیتی به شکل بسیار گسترده ای رقم خورد. در تنش‌هایی که میان پلیس ایران و شماری از دراویش گنابادی ایجاد شد نهایتاً به کشته شدن ۳ مأمور پلیس و ۲ عضو بسیج و بازداشت حدود ۳۰۰ درویش در اول اسفند منجر شد. این تنش‌های زمانی آغاز شد که دراویش نعمت‌اللهی گنابادی در اعتراض به ایجاد محدودیت علیه رهبر یا قطب خود، نورعلی تابنده ملقب به مجذوب علی شاه، در منطقه پاسداران در شمال تهران تجمع کرده بودند. با گسترش این درگیری جامعه‌ی دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی شاهد موج تازه‌ای از سرکوب، آزار و اذیت هم‌ کیشان خود بودند. در این نوع از برخوردهای امنیتی و سرکوب گرایانه بر ضد دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادی رقم خورد و دامنه این اتفاقات به حدی گسترش پیدا کرد که نیروهای امنیتی اقدام به محاصره گلستان هفتم واقع در خیابان پاسداران تهران کردند و می‌خواستند قطب دراویش گنابادی یعنی آقای نورعلی تابنده را به جرم اقدام علیه امنیت ملی دستگیر کنند که با دراویش با خط قرمز خواندن بازداشت دکتر تابنده ” یک پیرمرد نحیف ۹۰ ساله” مقاومت و درگیری دراویش با نیروهای امنیتی انجامید و دراویش به شدت ایستادگی جانانه ای در مقابل نیروهای امنیتی نمودند . امیرعلی محمدی لباف از دراویش گنابادی صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۷, در کلانتری ۱۰۶ نامجو احضار و بازجوئی و مور تفتیش عقیده قرار گرفته و به شدت ضرب و شتم می‌شود. گفتنی است چند تن از دراویش با اطلاع از بازداشت وی، فوراً به این کلانتری مراجعه کردند که این امر منجر به آزادی آقای لباف و بازداشت نعمت‌الله ریاحی دیگر درویش گنابادی می‌شود. آقای نعمت‌الله ریاحی عصر همان روز به صورت پنهانی از کلانتری ۱۰۶ به دادسرای ناحیه هفت منتقل و از آنجا به مأمورین امنیتی تحویل داده شده است . این اتفاقات و جو ملتهب ادامه پیدا کرد تا عصر روز ۲۹ بهمن که این درگیریها شکل تازه ای به خود گرفت و قضیه از آنجا شکل گرفت که جمعی از دراویش با تجمع در مقابل کلانتری ۱۰۶ نامجو خواستار آزادی نعمت الله ریاحی بودند که این تجمع مسالمت آمیز آنها با هجوم نیروهای یگان ویژه ناجا به کشتار ۳ مامور پلیس و دو بسیجی و ضرب و شتم شدید بسیاری از دراویش و کشته شدن ۵ تن از دراویش و تخریب منازل شهروندان و اتومبیلهای آنها و بازداشت بیش از ۳۰۰ تن از دراویش منجر گردید.

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر روز سه شنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد براکوهی, درویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ پس از اتمام دوران محکومیت حبس ۲ ساله خود از این زندان آزاد شد. این درویش گنابادی, از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم پاسداران می باشد که پس از بازداشت و طی مراحل بازجوئی در حالی که از حق دسترسی به درمان ناشی از آسیبهای جسمانی در حادثه گلستان هفتم و همچنین دادرسی عادلانه محروم مانده بود توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به استان سیستان و بلوچستان محکوم شده بود که این حکم توسط دادگاه تجدید نظر به ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید تقلیل پیدا کرد. اجرای حکم تبعید این درویش گنابادی منوط به نظر کمیسیون پزشکی و تصمیم گیری مجدد دادگاه تجدید نظر استان تهران می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, شکوفه یداللهی, سپیده مرادی و سیما انتصاری, سه تن از زنان دراویش گنابادی محبوس در بند زنان زندان اوین پس از اتمام دوران محکومیت حبس ۲ ساله شان از این زندان آزاد شدند. این ۳ درویش گنابادی, در حادثه گلستان هفتم توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از طی دوران بازجوئی در روندی که ناقض اصول دادرسی عادلانه بود شکوفه یداللهی, سپیده مرادی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و سیما انتصاری هم توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند که این پرونده پس از ارجاع به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران برای هر یک به ۲ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, اکبر داداشی, از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم که چندی پیش از تیپ ۱ سالن ۳ زندان تهران بزرگ به زندان قوچان منتقل شده بود پس از اتمام دوران حبس تعزیری از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, مسلم نوروزی, درویش گنابادی محبوس در زندان خرم آباد پس از سپری کردن دوران محکومیت حبس ۲ ساله خود از این زندان آزاد شد. همچنین فرامرز مانگری, دیگر درویش گنابادی محبوس در زندان شیبان اهواز, پس از اتمام دوران محکومیت حبس ۲ ساله خود از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, دوشنبه شب مصادف با ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, رضا سیگارچی, درویش گنابادی محبوس در زندان رجائی شهر کرج که از بیماری قلبی و فشارخون بالا رنج می برد در پی وخامت حال به بیمارستان لقمان منتقل شد و پس از نزدیک به ۱ روز بلاتکلیفی در بخش اورژانس این بیمارستان به بخش سی سی یو در این بیمارستان منتقل شد. این درویش گنابادی در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۷ ساله خود از بابت بازداشت وی در حادثه گلستان هفتم پاسداران می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, رضا سیگارچی, درویش گنابادی محبوس در زندان رجائی شهر کرج که در حال حاضر در بیمارستان طالقانی تهران بستری می باشد در پی اعلام نظر پزشکان متخصص جهت انجام عمل آنژیو گرافی از بیمارستان لقمان به بیمارستان طالقانی منتقل شد و این درویش گنابادی در طی این مدت با دستبند و پابند دوران بستری و بیماری خود را سپری می کند.

روند ستیز با دراویش گنابادی در این ماه نیز ادامه داشت به گونه‌ای که حقوق دراویش در موارد ذیل نقض گردید

ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد 
۱ عدم تحمل کیفر با توجه به بیماری زندانی  ۱ مورد 
۲ شکنجه زندانیان  ۱ مورد 
۳ آزادی از زندان با توجه به اتمام دوران محکومیت حبس تعزیری ۶ مورد 
  جمع کل ۲ مورد 
 

سایر پیروان ادیان

حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاد دارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به نظام را دچار چالش کنند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار داده‌اند. این نکته حائز اهمیت است که دستگاه امنیتی حکومت ایران و به طور خاص وزارت اطلاعات دارای بخش‌هایی برای مقابله با ادیان، عرفان‌ها و جمعیت های فکری-دینی است که در چارچوب پذیرش فکری ایدئولوژی حکومت ایران نیستند.

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, مرجان داوری, مترجم و محقق و از پیروان اکنکار که پیش از این توسط شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمدمهدی شهمیرزادی”مورد محاکمه قرار گرفته بود از اتهامات منتسبه تبرئه شد. همچنین در بخش دوم از همین پرونده که به دادگاه شعبه ۱ دادگاه کیفری ۱تهران ارجاع شده بود مرجان داوری به اتهام “معاونت در ارتکاب سه فقره زنای در حکم عنف” به ۳ فقره حبس تعزیری درجه۲ محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی فقط ۲۵ سال از این مدت برای مرجان داوری اجرائی می باشد. جلسه دادرسی در بخش اول بر پرونده مرجان داوری در تاریخ ۲۱ دی ماه سالجاری توسط شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران بزرگ شده بود. پرونده ای که مرجان داوری از بابت آن توسط شعبه مذکور مورد محاکمه قرار گرفت دارای ابهامات بسیاری می باشد چرا که وی پیش از این و در همین پرونده توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شده بود که این حکم پس از ارجاع به شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور طی ۲ مرحله نقض پرونده به هیئت عمومی دیوان عالی کشور ارجاع شده بود که از آنجا هم پرونده وی به شعبه هم عرض ارجاع شد. 

روند ستیز با پیروان سایر ادیان در این ماه نیز ادامه داشت به گونه‌ای که حقوق شهروندی آنها در موارد ذیل نقض گردید

ردیف موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ صدور حکم حبس تعزیری ۱ مورد 
۲ محرومیت از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف ۱ مورد 
۳ تفتیش عقیده  ۱ مورد 
۴ ورود به حریم زندگی خصوصی افراد  ۱ مورد
۵ بلاتکلیفی طولانی مدت در بازداشت برای دوران دادرسی  ۱ مورد 
۶ فرافکنی و حاشیه سازی ۱ مورد
  جمع کل ۶ مورد

 

برچسب هامسیحیان ایرانگزارشات ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیانگزارشهای آماریاقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان در ایراننوکیشان مسیحی در ایرانپیروان سایر ادیانمسیحیان فارس زبانمسیحیان آشوریگزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایرانگزارش آماریمسیحیان تبشیریسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانمسیحیان پرتستاننقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق بشر در ایرانپیروان محمد علی طاهرینقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانپیروان اهل سنتگزارش ماهیانهگزارشدگراندیشان مذهبی در ایرانگزارشهای نقض حقوق بشر در ایرانمسیحیان فارس زبان ایرانحقوق شهروندی در ایراننوکیشان مسیحیسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانگزارش نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب ادیان در ایراننوکیش مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانگزارش نقض حقوق پیروان ادیانسرکوب مسیحیان ایرانمسیحیان پروتستانگزارش ماهیانه نقض حقوق بشرگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیانسرکوب اقلیتهای مذهبیمسیحیاندگراندیشان مذهبیحقوق بشر در جمهوری اسلامیپیروان یمانیپیروان اهل تسننپیروان سایر در ایرانپیروان آئین بهائی در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیانپیروان ادیان در ایراننوکیشان مسیحی در ایارنپیروان ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان اهل سنت در ایرانوبسایت حقوق بشر در ایرانگزارش نقض حقوق بشرپمسیحیان در ایرانگزارش نقض حقوق پیروان ادیان در ایراندگراندیشان مدهبیسرکوب پیروان آئین بهائیمسیحان ایرانپیروان اهل تسنن در ایراننوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایرانسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانپیروان آیین بهایی در ایرانپیروان آیین بهائی در ایرانپیروان بهائیت در ایرانپیروان بهاییت در ایرانسرکوب اقلیت بهائی در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیروان دراویش در ایرانگزارش ماهیانه نقض حقوق بشر در ایرانپیروان دراویش گنابادی در ایرانپیروان آئین یارسان در ایرانپیروان آیین یارساننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیپیروان آئین بهاییپیروان سنی مذهب در ایرانپیروان آئین بهائیپیروان آیین بهائیپیروان بهائیپیروان بهاییپیروان آئین دراویش در ایرانپیروان بهائیان در ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحیتمسیحیان پروتستان در ایرانپیروان اهل سنت ایرانپیروان آئین یارسانپیروان اکنکارپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان آیین بهاییسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیپیروان آئین دراویش گنابادی در ایرانپیروان آئین یاری در ایرانگزارش نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: