•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

انتقال نرگس محمدی, زندانی سیاسی به زندان زنجان

0
1786

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “نرگس محمدی”, نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۱۰ ساله خود میباشد به بهانه ملاقات با وکیل خود از بند زندان این زندان خارج و به زندان زنجان تبعید شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۸, “نرگس محمدی”, فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین در حالی که به همراه ۷ تن دیگر از زنان زندانی سیاسی در اعتراض به گسترش مشکلات اقتصادی شهروندان, بی توجهی به رفع مشکلات شهروندان آسیب دیده در اثر بلایای طبیعی, سرکوب گسترده شهروندان در تجمعات اعتراضی اواخر آبان ماه سالجاری که منجر به کشته, زخمی و بازداشت شدن بسیاری از شهروندان شد خواستار توجه و رفع نیازها و مشکلات این شهروندان در تحصن اعتراضی بسر می برد به زندان زنجان تبعید شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “نرگس محمدی”, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین در حالی که پنجمین روز از تحصن اعتراضی خود را به همراه نرگس محمدی”, “یاسمن آریانی”, “آتنا دائمی”, “صبا کردافشاری” و “منیره عربشاهی”, “مژگان کشاورز”, “سهیلا حجاب”, “سمانه نوروزمرادی” در مقابل دفتر رئیس بند زنان پشت سر می گذاشت به بهانه مراجعه وکیل وی به زندان اوین و درخواست ملاقات با وی این زندانی سیاسی را از بند زنان خارج کرده و به زندان زنجان منتقل کردند و “نرگس محمدی” طی تماس تلفنی با نزدیکان خود از زندان زنجان از تبعیدش به این زندان خبر داد. 

لازم به ذکر است: ساعت ۹صبح امروز شنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۸, “نرگس محمدی”, “یاسمن آریانی”, “آتنا دائمی”, “صبا کردافشاری” و “منیره عربشاهی”, زندانیان سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین با تحصن در دفتر رئیس بند زنان زندان اوین در نامه‌ای سرگشاده از تحصن خود روزه خود در زندان به مناسبت چهلمین روز و در همراهی با خانواده‌های کشته شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸ خبر دادند و اعلام کردند که این تحصن تا روز چهلم افراد کشته شده در این تجمعات که روز ۵ دی ماه ۱۳۹۸ میباشد ادامه خواهد داشت. 

یک روز پس از گذشت این تحصن اعتراضی در بند زنان زندان اوین “مژگان کشاورز”, “سهیلا حجاب”, “سمانه نوروزمرادی”, سه تن دیگر از زنان زندانی سیاسی هم به جمع سایر تحصن کنندگان پیوستند و مجموع افراد در تحصن به ۸ نفر افزایش پیدا کرده بود. در توضیحات بیشتر پیرامون این تحصن از سوی زنان زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین لازم به ذکر است در ابتدا “نرگس محمدی”, “یاسمن آریانی”, “آتنا دائمی”, “صبا کردافشاری” و “منیره عربشاهی” و سپس “سهیلا حجاب, “مژگان کشاورز” و سمانه نوروزمرادی”, سه تن دیگر از زنان زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین هم به تحصن کنندگان اضافه شدند. 

همچنین در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۸, “محمود بهزادی راد”, وکیل مدافع “نرگس محمدی”, خبر از ممانعت و رد درخواست مرخصی این زندانی سیاسی و فعال حقوق بشر با توجه به تائید درخواست از سوی وزارت اطلاعات اما رد این درخواست از سوی دادستان تهران خبر داده بود. بهزادی راد درباره روند درمانی نرگس محمدی همچنین گفت: خوشبختانه چند وقت قبل دادسرا موافقت کرد و موکلم برای انجام مسائل درمانی و معاینه توسط پزشکان متخصص از زندان خارج شد اما پزشکان گفته بودند باید به صورت مداوم و حداقل هر ۶ ماه یکبار معاینه شود اما اکنون چندین ماه است که معاینه نشده است.

لازم به ذکر است; نرگس محمدی, در تاریخ ۵ خرداد ماه ۱۳۹۷ پس از انجام عمل جراحی بدون تکمیل دوره درمان به زندان اوین بازگردانده شد. انتقال وی به زندان در حالی انجام شد که به گفته پزشکان، وی به مراقبت پس از جراحی نیاز داشته و روند مداوای وی تحت نظر پزشک متخصص بیمارستان به اتمام نرسیده بود. 

 این فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی در بند در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ جهت انجام عمل جراحی هیسترکتومی (خارج کردن رحم)، تحت‌الحفظ نیروهای امنیتی به بیمارستان منتقل شده بود اما پس از آن از دسترسی به خدمات پزشکی برای تکمیل دوره نقاهت و درمان قطعی این بیماری پس از عمل جراحی و داروهای مربوطه محروم مانده بود. 

نرگس محمدی, از زمان بازداشت فقط یک بار ,و فقط به مدت ۳ روز به مرخصی اعزام شده است و پس از آن علیرغم درخواست خانواده وی مبنی بر استفاده این فعال حقوق بشر از مرخصی با توجه به ممانعت ارگانهای قضائی و امنیتی از حق مرخصی محروم مانده است. 

نرگس محمدی که از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ١٣٩۴در زندان بسر می‌برد، برای سه اتهام به ۱۶ سال زندان محکوم شد که در حکم صادره ۵ سال برای ” اجتماع و تبانی علیه نظام”, ۱ سال برای “برای تبلیغ علیه نظام” و ۱۰سال حبس تعزیری هم برای تاسیس و همکاری با انجمن لگام، انجمنی برای لغو مجازات اعدام، مطالبه‌ای که از سوی حکومت در ایران تحمل نمی‌شود.

بنا بر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و با در نظر داشت «مجازات اشد»، نرگس محمدی باید ١٠ سال زندان را تحمل کند. به گفته بهزادی راد، نرگس محمدی بیش از ۷ سال محکومیت خود را گذرانده و مشمول آزادی مشروط است.

نرگس محمدی در تاریخ ۲۲ دیماه ۱۳۹۷, در اعتراض به چگونگی نحوه رسیدگی به وضعیت درمانی به مدت ۳ روزه دست به اعتصاب غذا زد و با وعده مساعد مسئولان زندان در تاریخ ۲۴ دیماه به اعتصاب خود پایان داد. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و محرومیت از حق درمان و عدم اجازه دسترسی به آنها برای اعزام به مراکز درمانی تخصصی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس شدند با آن درگیر هستند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: