•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

پایان اعتصاب غذای پیمان میرزازاده, زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه

0
523

حقوق بشر در ایران – روز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, پیمان میرزازاده, زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه که  در اعتراض به عدم موافقت با درخواست آزادی مشروط وی اعلام اعتصاب غذا کرده بود در پی وعده مساعدت از سوی مسولان این زندان به اعتصاب غذای خود پایان داد. این زندانی سیاسی در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۱ سال و ۸ ماهه خود می باشد و تا به امروز بیش از یک سوم مجموع حبس خود را سپری کرده است.  

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, پیمان میرزازاده, فرزند نورالدین, از اهالی روستای گنگچین ارومیه و زندانی سیاسی محبوس در زندان این شهرستان, به اعتصاب غذای خود پایان داد. این زندانی سیاسی از روز دوشنبه هفته جاری در اعتراض به مخالفت مسئولان زندان مرکزی ارومیه به درخواست آزادی مشروط وی اعلام اعتصاب غذا کرده بود. پیمان میرزازاده تا به امروز بیش از یک سوم از مجموع حبس ۱ سال و ۸ ماهه خود را سپری کرده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “با توجه به گذشت ۳ روز از اعتصاب غذای اعتراضی پیمان میرزازاده, زندانی سیاسی که در حال حاضر در بند ۱۲ زندان ارومیه بسر می برد با توجه به وعده مساعدت از سوی مسئولان برای پیگری درخواست آزادی مشروط وی به اعتصاب خود پایان داد”. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, پیمان میرزازاده, در حالی که بیش از یک سوم مجموع حبس خود ۱ سال ۸ ماهه خود را سپری کرده و واجد شرایط آزادی مشروط می باشد در اعتراض به مخالفت مسئولان قضائی با درخواست آزادی مشروط وی دست به اعتصاب غذا زده بود. 

پیمان میرزازاده,  در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۸, پس از اجرای حکم ۱۰۰ ضربه شلاق که پیش از این توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه برای وی صادر شده بود دست به اعتصاب غذا زده بود و پس از گذشت ۶ روز در تاریخ ۱۲ مرداد ماه سالجاری به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داد. 

لازم به ذکر است, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات “پیمان میرزازاده” در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه از بابت اتهامات “توهین به مقدسات” و “شرب خمر” برگزار شده بود و براساس دادنامه صادره توسط شعبه مذکور از بابت ۲ اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل ۸۰ ضربه شلاق و “شرب خمر” به تحمل ۲۰ ضربه شلاق و همچنین ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پیمان میرزازاده همچنین در پرونده اول خود نیز توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه و از بابت اتهام “همکاری با گروه‌های مخالف نظام” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پیمان میرزا زاده, در تاریخ ۲ اسفندماه ۱۳۹۷ توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ به زندان مرکزی این شهر منتقل شد. 

 میرزازاده علاوه بر پرونده جاری از بابت پرونده ای دیگر و  در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۹۶ نیز توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت شده بود.

این فعال هنری در ارتباط با این پرونده در اواسط دیماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق سرودن ترانه‌هایی در حمایت از احزاب کرد مخالف نظام” بدون حق انتخاب وکیل مورد محاکمه قرار گرفته بود و به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پیمان میرزازاده از بابت پرونده مذکور پس از سپری کردن دوران محکومیت حبس خود در زندان مرکزی ارومیه در تاریخ ۱۸ خردادماه سال ۱۳۹۷ آزاد شده بود.

بر طبق قانون آزادی مشروط چنانچه یک متهم در دادگاه از بابت اتهامات منتسبه به تحمل بیش از ۱۰ سال محکوم شود می بایست تا نصف مدت محکومیت حبس خود را در زندان سپری کند و یا اگر به زیر ۱۰ سال حبس محکوم شده باید یک سوم مجموع محکومیت حبس خود را سپری کند و با ارائه درخواست آزادی مشروط و بررسی از سوی دادستان و سایر مسئولان قضائی مبنی بر عدم ارتکاب جرم از سوی متهم در صورت آزادی به فرد اعطا می شود. 

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۱۰ مردادماه ۱۳۹۸, در حالی که ۴ روز از اعتصاب غذای پیمان میرزازاده در زندان مرکزی ارومیه گذشته بود به انتشار بیانیه ای نسبت به وخامت وضعیت جسمانی و اجرای حکم شلاق وی اعتراض کرده بود. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در آن  بیانیه نسبت به اجرای حکم شلاق “پیمان میرزازاده”, فعال فرهنگی و زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که منجر به ایجاد درد شدید و تورم در ناحیه پشت پاهای وی شده بود و از سوی دیگر این زندانی پس از اجرای حکم ۱۰۰ ضربه شلاق دست به اعتصاب غذا زده بود را  از مصادیق بارز شکنجه دانست. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه و همچنین حق دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محاکمه از سوی دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

برچسب هامحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی زندانیان سیاسیپیمان میرزازادهپیمان میرزازاده خوانندهپیمان میرزازاده زندانی سیاسیآزادی مشروطآزادی مشروط پیمان میرزازادهآزادی مشروط زندانیاجرای حکم حبس تعزیریاجرای حکم شلاق پیمان میرزازادهاسامی زندانیان بند۱۲ زندان مرکزی ارومیهاعتراض اعتصابیاعتصاب غذااعتصاب غذای اعتراضیاعتصاب غذای تراعتصاب غذای خشکاعتصاب غذای زندانیبند ۱۲ زندان مرکزی ارومیهبند ۱۲ زندان ارومیهبند۱۲بند۱۲ در زندان مرکزی ارومیهبند۱۲ زندان مرکزی ارومیهبنددوازده زندان مرکزی ارومیهحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدرخواست آزادی مشروط زندانی سیاسیروستای گنگچینروستای گنگچین ارومیهزندان ارومیهزندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهسرکوب زندانیانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: