•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

ملیحه جعفری، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین آزاد شد

0
149

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۵آذر ماه ۱۴۰۱، ملیحه جعفری، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین پس از اتمام دوران حبس خود آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۱، ملیحه جعفری، دانشجوی رشته نمایش عروسکی در دانشگاه تهران و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین، پس از اتمام دوران محکومیت حبس تعزیری ۶ ماهه خود آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی ملیحه جعفری، پس از اتمام دوران حبس تعزیری ۶ ماهه وی صورت گرفته است.

لازم به ذکر است، ملیحه جعفری، در تاریخ ۲۲ خرداد ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین برای تحمل حبس تعزیری ۶ ماهه خود بازداشت شده بود.

این دانشجوی رشته نمایش عروسکی و هنرهای زیبای دانشگاه تهران، در تاریخ ۱۲ تیرماه ۱۳۹۹، برای تحمل ۶ ماه حبس تعزیری خود توسط شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین احضار شد اما با توجه به شیوع کرونا اجرای حکم او تعلیق شد.

ملیحه جعفری، پس از بازداشت در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ و انتقال به سلول انفرادی در یکی از بندهای امنیتی زندان اوین و طی‌ مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۹ با تودیع قرار کفالت به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود.‌

با آغاز مراحل دادرسی، ملیحه جعفری، در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با اتهامات(اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور)محاکمه و به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با احتساب روزهای بازداشت اولیه محکوم شد.

همچنبن در بخش دیگری از دادنامه صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، ملیحه عسکری به ارائه خدمات عمومی رایگان تحت نظر شورای فرهنگی – اجتماعی زنان و خانواده وابسته به شورای انقلاب فرهنگی، تحقیق در خصوص حجاب اسلامی و اثرات آن در ۹۰ صفحه بصورت دست نویس تحت نظارت شورای فرهنگی – اجتماعی زنان و خانواده و رونویسی از ۳ کتاب خاطرات سفیر، پسرک فلافل فروش و ۳ دقیقه در قیامت محکوم شد. این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد.

سرکوب فعالان دانشجوئی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها مصداق بارز سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.