•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

احضار ماموستا آرمان صادقی به دادگاه روحانیت در همدان

0
149

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۵آذر ماه ۱۴۰۱، دادگاه ویژه روحانیت در استان همدان، ماموستا آرمان صادقی، روحانی اهل سنت را احضار کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر‌، ماموستا آرمان صادقی، فعال مذهبی اهل سنت و امام جماعت مسجد روستای حسینی از توابع شهرستان دهگلان در استان کردستان، جهت بازپرسی و ارائه پاره ای از توضیحات به دادگاه ویژه روحانیت در استان همدان احضار شد.

براساس این گزارش، علت احضار ماموستا آرمان صادقی، حمایت های این شهروند اهل سنت اعتراضات مردمی و انتقادهایی بوده که وی در صحبتهای خود و در اعتراض به سرکوب اعتراضات ایراد کرده بود.

لازم به ذکر است، این شهروند اهل سنت باید ظرف مدت ۵ روز کاری از تاریخ دریافت‌ ابلاغیه به دادگاه ویژه روحانیت در استان همدان مراجعه کند.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم  با انتسار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

همچنین، در پی شدت گرفتن اعتراضات افزایش موج بازداستها، ارعاب و کشتار شهروندان و کودکان، شورای حقوق بشر سازنان‌ملل متحد، در پی درخواست دو کشور آلمان و لوکزامبورگ، جلسه ای اضطراری را برای بررسی و تصویب قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران به خاطر سرکوب گسترده شهروندان برگزار کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داد

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲،  ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هااحضارنقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراناهل سنت کردستانسرکوب اقلیتهای مذهبیاحضار به جلسه بازپرسیپیروان اهل تسنن در ایراننقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانبازداشت شهروندان اهل سنت در ایرانحقوق بشر در ایران،اسنان کردستان،بازپرسی،اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق پیروان سایر ادیان در ایراناهل سنت در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی اهل سنت در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایراناقلیت اهل سنت در ایراننقض حقوق بشر در ایران،جلسه بازپرسی و تفهیم اتهامجلسه بازپرسی،پیروان سایر ادیان در ایرانتفهیم اتهامنمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اهل سنت در ایرانشهروندان اهل تسنن در ایراناقلیت اهل تسنن در ایرانکردستان،اقلیتهای مذهبی در ایران،کردیاهل تسنن در ایرانفعالین حقوق بشر در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانمحرومیت اهل سنت از حقوق شهروندیمحرومیت از حقوق شهروندی اهل تسنن در ایراناحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایرانبازداشت شهروندان اهل تسنن در ایراناحضاربازپرسیبازداشت اقلیتهای مذهبیهمدانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانماموستامحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایراننقض حقوق اهل سنت در ایرانزندانیان اهل تسنن در ایراناحضار بازپرسیدهگلان کردستانآرمان صادقیدادگاه ویژه روحانیتنمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسسرکوب آزادی بیان در ایراناهل تسنن در کردستانمدارس علوم دینی اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیاستان کردستان،ماموستاآرمان صادقیاقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندیپیروان اهل سنت در ایراناهل تسنن کردستانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایراندهگلانمنشور حقوق شهروندی،ماموستا آرمان صادقیاهل تسننبازپرسیشهرستان دهگلانمنشور حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی،دهگلان کوردستاناهل سنت،

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.