•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

الهام‌ افکاری، فعال مدنی اهل شیراز بازداشت شد

0
113

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۹آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی، الهام افکاری، را در فرودگاه شهر شیراز بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، امروز پنجشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۱، الهام افکاری، فعال مدنی، اهل شیراز مرکز استان فارس، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

 تسنیم، ضمن اعلام خبر بازداشت الهام‌ افکاری مدعی شده این فعال مدنی با رسانه های خارج از کشور در ارتباط بوده و اقدامات فراوانی برای دعوت جوانان، دختران و سایر شهروندان به برگزاری(اغتشاشات) و ایجاد رعب و وحشت انجام داده است.

همچنین مکان بازداشت الهام افکاری، فرودگاه دستغیب شهر شیراز عنوان شده است.

الهام افکاری، پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شده و تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، مسئولان قضایی، امنیتی و حکومتی در ایران در ادبیات گفتاری و نوشتاری خود به جای استفاده از تجمعات اعتراضی از (اغتشاشات) و به جای استفاده از واژه شهروندان معترض از واژه (اغتشاشگر) استفاده می کنند تا از این طریق بتوانند دامنه سرکوب و ارعاب در میان شهروندان را گسترش دهند.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.