•                  
شنبه , ۰۷ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 29

گزارشی از آخرین وضعیت احمدرضا جلالی، زندانی امنیتی محکوم به اعدام

0
413

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۹، احمدرضا جلالی، زندانی امنیتی محکوم به اعدام و محبوس در سلول انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین از حق ملاقات و سایر حقوق شهروندی اش بعنوان یک متهم محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز شنبه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۹، هلاله موسویان، وکیل مدافع احمدرضا جلالی، که موکلش در خطر اجرای حکم اعدام قرار دارد از تداوم حبس احمدرضا جلالی در سلول انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین خبر داد و در ادامه هم از محرومیت موکلش از حق ملاقات و تماس تلفنی سخن گفت. احمدرضا جلالی در حال حاضر حتی از حق ملاقات و دسترسی به وکیل خود هم محروم شده است. جلالی از تاریخ ۴ آذر ماه جهت انتقال به زندان رجائی شهر کرج برای اجرای حکم اعدام از بند عمومی زندان اوین خارج و به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد. حکم اعدام احمدرضا جلالی پس از صدور در تاریخ ۲۹مهر ماه ۱۳۹۶ و ارجاع پرونده به شعبه دیوان عالی کشور در تاریخ ۲۰ آذرماه ۱۳۹۶، تائید و به وکیل مدافع وی ابلاغ شد. 

وکیل مدافع احمدرضا جلالی در تشریح آخرین وضعیت وی گفت: ” موکلم همچنان در قرنطینه بند ۲۰۹ زندان اوین است و شرایط تغییر نکرده است. متأسفانه فعلا اجازه ملاقات و تماس تلفنی با آقای جلالی را نداریم. حکم آقای جلالی قطعی شده اما اجرای حکم تا به این لحظه متوقف شده و با توجه به اینکه در تاریخ ۴ آذر ماه موکل بنده به قرنطینه بند ۲۰۹ اوین منتقل شد و از آن روز پیگیری‌های متعددی انجام دادیم و مطمئنا آن پیگیری‌ها مؤثر بوده که اجرای حکم متوقف شده است.”

موسویان، در ادامه ابراز امیدواری کرد: “با توجه به اینکه موکلم تابعیت کشور سوئد را نیز دارد، باید منتظر باشیم تا نتیجه مذاکرات دیپلماتیک ایران و کشور متبوع موکل مشخص شود.”

هلاله موسویان، پیش از این نیز در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، از احتمال انتقال احمدرضا جلالی برای اجرای حکم اعدام از زندان اوین به زندان رجائی شهر کرج اطلاع رسانی کرده بود. 

در تاریخ ۵ آذر ماه ۱۳۹۹، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به اجرای احتمالی حکم اعدام احمدرضا جلالی، هشدار داده و به شدت نسبت به اجرای این حکم ابراز نگرانی کردند.

تاکید و اجبار بر اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی با توجه به اعمال فشار و نامه نگاری های گسترده از سوی وزارت اطلاعات صورت گرفته است. 

لازم به ذکر است، احمدرضا جلالی، در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، در تماس تلفنی با خانواده خود از انتقالش به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام خبر داد.

پرونده احمد رضا جلالی، بهمن ۱۳۹۵ به شعبه ۱۵دادگاه انقلاب ارجاع شد، و با فشارهای زیاد از طرف ابوالقاسم صلواتی، برای عزل وکالت زینب طاهری، نهایتا در کشمکش میان دادگاه و احمدرضا جلالی، و به خواسته شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، دبیر دریابیگی، به عنوان وکیل ۲ در این پرونده اعلام وکالت کرد. 

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده احمد رضا جلالی، توسط شعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، در تاریخ ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۶ برگزار شد و با توجه به سنگین بودن این پرونده دومین جلسه دادگاه نیز  در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۶، توسط شعبه مذکور برگزار شده بود و در نهایت حکم اعدام احمدرضا جلالی، در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۶ به وکیل وی دبیر دریابیگی، ابلاغ شد. 

با ارجاع پرونده احمدرضا جلالی به دیوان عالی کشور, و بررسی مجدد اتهامات وی توسط دیوان عالی حکم صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی, عینا به تائید دیوان عالی کشور رسید و در تاریخ ۲۰ آذرماه ۱۳۹۶به وکیل احمدرضا جلالی ابلاغ شد. 

احمدرضا جلالی، در تاریخ ۲۵ آبان‌ماه ۱۳۹۷ به دلیل بیماری و درد شدید در شکم  پس از کارشکنی های بسیار این زندانی سیاسی را به بیمارستان منتقل کردند و  در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷, احمدرضا جلالی تحت عمل جراحی قرار گرفت. وی ۱ روز پس از عمل جراحی به زندان بازگردانده شد و از حق تکمیل مراحل درمانی و معاینات پس از انجام عمل جراحی محروم شد. 

احمدرضا جلالی در اردیبهشت ۱۳۹۵ به دعوت دانشگاه تهران به ایران رفته بود، اما توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ار بابت اتهام “محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل” به اعدام محکوم شد.

عباس جعفری دولت آبادی, دادستان وقت تهران, “احمدرضا جلالی” را به “انتقال اطلاعات مربوط به پروژه‌های به کلی سرّی نظام در حوزه‌های تحقیقاتی، نظامی، دفاعی و هسته‌ای در قبال دریافت مبالغی به همراه حق شهروندی کشور سوئد برای خود و خانواده‌اش” متهم کرده بود و دلیل بازداشت و تفهیم این اتهام از بابت آن فعالیت احمدرضا جلالی دانسته بود و اعدام وی را قطعی دانسته بود!

لازم به ذکر است، احمدرضا جلالی پس از پایان تحصیلات در رشته پزشکی در ایران در مرکز حوادث طبیعی فعالیت داشت. او در سال  ۱۳۸۸ برای ادامه تحصیل به سوئد رفت، در آنجا در همین رشته مدرک دکترا گرفت، سپس فوق دکترای خود را در رشته پزشکی بحران در دانشگاه پیه‌ مونتو ایتالیا گذراند و پس از آن به همراه همسر و دو فرزند خود ساکن سوئد شد.

لازم به ذکر است طی سال‌های گذشته ارگانهای امنیتی ایران از قبیل وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان ۲ تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بازداشت و محاکمه شده‌اند.

همچنین حکومت جمهوری اسلامی در سالهای اخیر از بازداشت و اعمال فشار بر شهروندان ۲ تابعیتی بعنوان اهرمی برای معامله و گروگانگیری در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده کرده است. 

سرکوب شهروندان دو تابعیتی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هااعدام در ایراناتهام جاسوسیزندانیان امنیتیجاسوسی برای اسرائیلسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجبند209 وزارت اطلاعاتاتهام جاسوسی در ایراناحمدرضاجلالی پزشکسلول انفرادی در بند209جاسوسیاعترافات احمدرضا جلالیبند 209 زندان اویناعدام زندانیان در ایرانزندانیان امنیتی در ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانلیست اسامی زندانیان امنیتیاحمدرضاجلالی پژوهشگرسلول انفرادی در بند 209احمدرضا جلالیدکتر احمدرضا جلالیاعدام زندانیان سیاسیاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان سیاسی در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانسلول انفرادی اعداماحمدرضا جلالی زندانی امنیتیاعدام سلول انفرادیمحاکمه احمدرضا جلالیهمسر احمدرضا جلالیزندانیان سیاسی در ایرانانتقال احمدرضا جلالی به مکان نامعلومسالگرد اعدام زندانیان سیاسیزندانیان سیاسی زندان اوینآزادی مشروط زندانیان امنیتیاجرای اعدام احمدرضا جلالیاتهام جاسوسی احمدرضا جلالیزندانیان سیاسینامه احمدرضا جلالیاحمدرضاجلالیسلول انفرادی زندانیانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان متهم به جاسوسیاعدام احمدرضاجلالیاعدام / حق حیاتاعدامبند 209حکم اعدام احمدرضا جلالیاعدام زندانیانحکم اعدام زندانیاناتهام جاسوسی برای دوول متخاصموزارت اطلاعات بند 209زندانیان سیاسی و عقیدتیاعدام احمدرضا جلالیمادر احمدرضا جلالیبند زندانیان سیاسی در ایرانسلول انفرادی بند ۲۰۹جرم جاسوسیجاسوسی برای دوول متخاصمحکم اعدام زندانیان امنیتیسلول انفرادی در بند 209 وزارت اطلاعاتسلول انفرادیجاسوسی احمدرضا جلالیسازمان جاسوسی سیابند209سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اویناجرای حکم اعدام زندانیان در ایرانسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتاعدام زندانیان امنیتی در ایرانبند دویست و نه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: