چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

فرنگیس مظلوم، عسل محمدی و هستی امیری، سه زندانی سیاسی آزاد شدند

0
76

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۹بهمن ماه ۱۴۰۱، هستی امیری، فرنگیس مظلوم و عسل محمدی، سه زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین آزاد شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات‌پایانی سه شنبه ۱۸ بهمن ماه ۱۴۰۱، هستی امیری، فرنگیس مظلوم و عسل محمدی، سه زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، پس از تحمل بخشی از مجموع احکام حبس تعزیری خود بطور مشروط آزاد شدند. این ۳ زندانی سیاسی، هر یک در حال تحمل احکام حبس تعزیری ۱ ساله خود بودند. 

براساس این گزارش، آزادی هستی امیری، فرنگیس مظلوم و عسل محمدی، در راستای اجرای بخشنامه اخیر قوه قضائیه مبنی بر آزادسازی زندانیان و یا بازداشت شدگان اعتراضات اخیر صورت گرفته است. 

لازم به ذکر است، لازم به ذکر است، هستی امیری، در تاریخ ۱۷ اسفند ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، به اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی و فضای مجازی، ضبط ۱ دستگاه گوشی تلفن همراه، محکوم و از اتهام(اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور) تبرئه شد. این حکم در خردادماه ۱۴۰۱ در دادگاه تجدیدنظر استان تهران‌ عینا تائید شد.‌ 

هستی امیری، در تاریخ ۴ مرداد ماه ۱۴۰۱، با دریافت‌ابلاغیه ای برای سپری کردن دوران حبس خود به زندان اوین احضار و در تاریخ ۹ مردادماه ۱۴۰۱، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی او بازداشت و برای تحمل حبس به زندان اوین منتقل شده بود. 

همچنین، فرنگیس مظلوم، در تاریخ ۱۱ مردادماه ۱۴۰۱، با توجه به‌ دریافت ابلاغیه قبلی پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام دادسرای زندان اوین بازداشت و برای تحمل حبس به این زندان منتقل شده بود و در دوران حبس با توجه به مشکلات عدیده جسمانی از جمله نارسایی قلبی چندین مرحله به بیمارستان اعزام شده بود. 

در تاریخ ۲۹مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست علی مظلوم، با صدور دادنامه ای فرنگیس مظلوم را با اتهامات (اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم از طریق ارتباط گیری با سازمان مجاهدین خلق) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) در مجموع به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی اجرای ۱ سال حبس تعزیری از بابت اتهام از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم از طریق ارتباط گیری باسازمان مجاهدین خلق، برای فرنگیس مظلوم لازم به اجرا شده بود. 

فرنگیس مظلوم، در تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۸، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل و در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۸، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان آزاد شده بود.  

عسل محمدی، هم در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۴۰۱، برای تحمل دوران حبس تعزیری ۱ ساله خود پس از مراجعه به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین بازداشت و به بند زنان در این زندان منتقل شده بود. 

در تاریخ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۰، عسل محمدی، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام) به ۸ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام(اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و به عنوان مجازات تکمیلی هم به ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و دسته جات سیاسی و اجتماعی محکوم شد. این حکم در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی، تحمل ۱ سال حبس تعزیری با احتساب روزهای بازداشت برای عسل محمدی، لازم به اجرا شده بود. 

عسل محمدی، در تاریخ ۱۵ آبان ۱۴۰۰، توسط ماموران وزارت اطلاعات، بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوین و طی مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.