دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

آزادی شماری از بازداشت شدگان اعتراضات سیستان و بلوچستان

0
84

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۴۰۱، شماری از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در استان سیستان و بلوچستان آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، روز سه شنبه ۱۸ بهمن ماه ۱۴۰۱، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان از آزادی شماری از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در این استان خبر داد.

براساس این گزارش، آزادی افراد مورد نظر با توجه به اعمال بخشنامه اخیر قوه قضائیه که در راستای (عفو) زندانیان و افرادی که در جریان اعتراضات سراسری اخیر بازداشت شده اند صورت گرفته است. 

در این گزارش، به هویت و تعداد افراد آزاد شده اشاره ای نشده است.‌ 

لازم به اشاره است، در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، قوه قضائیه با انتشار بخشنامه ای نسبت به (عفو) و آزادی بازداشت شدگان و محکومان دادگاه‌های انقلاب و کیفری که در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که در فاصله زمانی ۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، تا تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت سده بودند مشروط بر اینکه جرائم متهمان در راستای (جاسوسی)، (محاربه)، (قتل)، (افساد فی الارض)، (تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی) و (دارا بودن شاکی خصوصی) نباشد خبر داد. 

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در شهرهای مختلف برگزار شد. و در پی آن بسیاری از شهروندان کشته، مجروح و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشر در ایرانشهروندان بلوچ در ایرانعفو و آزادی زندانیانفعال مذهبی اهل سنت در زاهدانشهروندان بلوچ اهل سنت ایراناعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱دادستان‌سیستان و بلوچستانفقر در استان سیستان و بلوچستانفعال حقوق بشر در ایرانتظاهرات سراسریشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایراننقض حقوق بشر در ایران،تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات سراسریتظاهرات سراسری زاهدانفقر در زاهداننماینده زاهدانعفو زندانیانبازداشت شهروندان بلوچاستان سیستان و بلوچستان،محاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریفشارهای امنیتی بر شهروندان بلوچتظاهرات سراسری سیستان و بلوچستانفقر در سیستان و بلوچستاننماینده زاهدان در مجلسعفو زندانیان جرائم غیرسیاسیسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیاعتراضات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱آزادی زندانیانتظاهرات سراسری سیستان‌ بلوچستانشهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ سنی مذهبچابهار سیستان و بلوچستاناعتراضات سراسری مهرتظاهرات سراسری ایلاممحرومیتهای شهروندان در سیستان و بلوچستانشهروندان بلوچ اهل سنتآزادی زندانیان سیاسیاعتراضات زاهداناعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱جمعه خونینزاهدانسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانآزادی زندانیان سیاسی در ایرانشهروندان بلوچ اهل تسننشهروندان بلوچ،بازداشت شهروندان بلوچ ایراناستان‌سیستان بلوچستانسیستان و بلوچستانقرنطینه زندان زاهدانعفو زندانیان سیاسیقاضی موسوی دادگاه انقلاب زاهدانشهروندان بلوچ اهل سنت در ایراناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستاندادستان زاهدان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.