•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

رحیم غلامی, فعال ملی مدنی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد / سند

0
1618

‍حقوق بشر در ایران – روز جاری, شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل, با صدور حکمی, رحیم غلامی, شاعر, نویسنده و فعال ملی مدنی ساکن این شهر را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۶ شهریورماه ۱۳۹۸, رحیم غلامی, شاعر, نویسنده و فعال مدنی ساکن استان اردبیل که پیش از این توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر این استان به ریاست مستشاران؛ به ریاست “بلال مظفری” و “مرحمت شهباززاده” از بابت اتهام “توهین به خمینی” مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پیش از این توسط دادگاه بدوی صادر و با ارجاع به دادگاه تجدیدنظر حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا به تائید دادگاه تجدیدنظر رسید. جلسه دادرسی بر پرونده رحیم غلامی در مرحله تجدیدنظرخواهی در اوایل شهریورماه سالجاری برگزار شده بود. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل, که به ریاست “بلال مظفری” و “مرحمت شهباززاده” صادر و روز جاری به رحیم غلامی ابلاغ شد آمده است؛  نظر به اینکه معترض در رابطه با اتهام “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران” اعتراض مدلل و مستدلی که سبب خدشه‌ دار شدن رأی معترض عنه گردد ارائه نکرده و با توجه به مدارک موجود در پرونده از جمله‌ گزارش اداره اطلاعات استان اردبیل و متن پیاده شده CD  سخنرانی متهم و نحوه دفاعیات وی که به طور ضمنی بر صحت اظهارات خود در CD را تأئید نموده لذا دادگاه با استناد به بند الف ماده ۴۵۵ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ با رد اعتراض معترض، رأی معترض عنه را عینا تأیید می‌نماید. رأی صادره مستندا به ماده ۴۴۳ قانون آیین دادرسی کیفری قطعی است.

لازم به ذکر است, “رحیم غلامی”, نویسنده و شاعر و فعال ملی مدنی, پیش از این و در مرحله بدوی در تاریخ ۱۳ خردادماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل, به ریاست “قاضی خدادادی” از بابت اتهامات؛ “عضویت در تشکیلات گاماج”، “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مطالب غیر واقع در جلسات و فضای مجازی” که البته از بابت اتهام “عضویت در تشکیلات گاماج” و “تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مطالب غیر واقع در جلسات و فضای مجازی” تبرئه و از بابت اتهام “توهین به رهبری” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

 رحیم غلامی, در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی اردبیل در حالی که در خیابان مشغول تردد بود بازداشت و همزمان پس از بازداشت نیروهای امنیتی با یورش به منزل وی اقدام به تفتیش منزل وی کرده و برخی لوازم شخصی شامل: کتب, دست نوشته ها و لب و تاب وی را نیز ضبط و به همراه خود بردند. 

رحیم غلامی پس از اتمام مراحل بازجوئی و انتقال به زندان مرکزی اردبیل در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ از سوی شعبه معاونت بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست «قاضی نونهال» از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام”و”توهین به مقامات”تفهیم اتهام شد و در همان تاریخ برای وی قرار وثیقه به مبلغ ۵۰ میلیون تومان صادر شده بود که با توجه به به تامین وثیقه از سوی خانواده و بستگان این فعال ملی مدنی,  با کار شکنی مسئولین امنیتی و عدم موافقت با وثیقه ی صادره از سوی شعبه دو دادگاه انقلاب اردبیل و ممانعت ارگانهای امنیتی باعث جلوگیری از آزادی وی شده بود. 

در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۳۹۸, رحیم غلامی شاعر و فعال فرهنگی محبوس در بند سلامت زندان مرکزی اردبیل از سوی چند فرد سابقه دار و متهم به جرائم خطرناک مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته بود که این مورد با وساطت چند تن از زندانیان دیگر خاتمه پیدا کرد. 

این فعال ملی مدنی نهایتا در تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد. 

در تاریخ ۱۷ مردادماه ۱۳۹۸, “رحیم غلامی”, فعال ملی مدنی و نویسنده, ساکن اردبیل, با توجه به پیامک دریافتی از سوی واحد ابلاغ قوه قضائیه, جهت رسیدگی بر پرونده مفتوحه خود در مرحله تجدیدنظرخواهی به تاریخ رسیدگی ساعت ۱۰ صبح روز ۵ شهریورماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل احضار شده بود. 

رحیم غلامی, در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۷ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل با اتهام ” تشکیل گروه و دسته به قصد بر هم زدن امنیت ملی مورد محاکمه قرار گرفته بود. در این پرونده علاوه بر رحیم غلامی ۴ تن دیگر از فعالان اجتماعی اردبیل بنامهای: عسگر اکبرزاده، علی واثقی، مهدی هوشمند و سعید صادقی فر مورد محاکمه قرار گرفته بودن که جملگی این افراد از اتهام فوق تبرئه شده بودند. 

این فعال ملی مدنی, پیشتر نیز در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷ در ارتباط با تجمع سالانه قلعه بابک در شهر اردبیل بازداشت و مدتی بعد با قرار وثیقه آزاد شده بود.

رحیم غلامی نویسنده کتاب های “فولکلوروموزدان بیر یارپاق”، “آتالار سوزو” و “فولکلور ناغیل لاری” می باشد که توسط انتشارات “یایلیق” به چاپ رسیده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.