•                  
شنبه , ۲۷ دی , ۱۳۹۹
شنبه, ژانویه 16

رحیم محمودی آذر, زندانی سیاسی بطور مشروط آزاد شد

0
105

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, رحیم محمودی آذر, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه پس از سپری کردن بیش از یک سوم مجموع حبس تعزیری ۵ ساله خود بطور مشروط از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, رحیم محمودی آذر, زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه پس از سپری کردن بیش از یک سوم از مجموع حبس تعزیری ۵ ساله بطور مشروط از این زندان آزاد شد. این زندانی سیاسی در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ در پی مخالفت مسئولان زندان ارومیه با تائید درخواست آزادی مشروط وی اعلام اعتصاب غذا کرد و چندی بعد به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی سیاسی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “ظهر امروز رحیم محمدپور, پس از تحمل ۲ سال و ۵ ماه از مجموع حبس تعزیری ۵ ساله اش در نهایت پس از تائید در خواست آزادی مشروط از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد. 

رحیم محمدپور, در تاریخ ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, در اعتراض به محرومیت از حق آزادی مشروط اعلام اعتصاب غذا کرد. این زندانی سیاسی در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, در پی وعده پیگری در خواستش از سوی مسئولان و در خواست مادرش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

همزمان با اعتصاب غذای این زندانی سیاسی یکی از نزدیکان وی به حقوق بشر در ایران گفته بود: “در حالی که رحیم محمودی آذر, از بابت اتهام “عضویت در احزاب کورد مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و تا به امروز بیش از یک سوم مجموع حبس خود را سپری کرده اما درخواست آزادی مشروط وی از سوی مسئولان زندان مرکزی ارومیه پذیرفته نشد و این زندانی تا دستیابی به خواسته خود اعلام اعتصاب غذا کرده است”.

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی “رضا نجف زاده”, این فعال سیاسی از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری, از بابت اتهام عضویت در احزاب کُرد مخالف نظام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از ارجاع به شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی عینا مورد تائید قرار گرفت و پس از اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی موسوم به تجمیع جرائم مجازات اشد که شامل یکی از ۲ حبس ۵ ساله برای این زندانی سیاسی اجرائی شد. 

لازم به ذکر است؛ رحیم محمودی آذر, اواسط اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷, توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه, به ریاست رضا نجف زاده, با اتهامات عضویت در احزاب کورد مخالف نظام, اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام, محاکمه شده بود. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۲ اسفند ماه سال ۱۳۹۶, پس از بازداشت در شهر حلب سوریه و انتقال به ایران در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه تحت بازجوئی قرار گرفت و پس ۱ ماه با توجه به اتمام مراحل بازجوئی به بند قرنطینه و سپس بند ۱۲زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.  

بر طبق قانون آزادی مشروط چنانچه یک متهم در دادگاه از بابت اتهامات منتسبه به تحمل بیش از ۱۰ سال محکوم شود می بایست تا نصف مدت محکومیت حبس خود را در زندان سپری کند و یا اگر به زیر ۱۰ سال حبس محکوم شده باید یک سوم مجموع محکومیت حبس خود را سپری کند و با ارائه درخواست آزادی مشروط و بررسی از سوی دادستان و سایر مسئولان قضائی مبنی بر عدم ارتکاب جرم از سوی متهم در صورت آزادی به فرد اعطا می شود. 

 زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مساله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هامحمودی آذر زندان مرکزی ارومیهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیآزادی مشروط زندانی سیاسیآزادی مشروط زندانیان امنیتیآزادی مشروط زندانیان سیاسی در ایرانآزادی زندانی سیاسیآزادی زندانیان سیاسی در ایرانبند زندانیان سیاسی در ایرانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی زندانیانحقوق شهروندی زندانیان در ایرانرحیم محمود آذررحیم محمودی آذررحیم محمودی آذر زندان ارومیهرحیم محمودی آذر زندانی سیاسیزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی رحیم محمودی آذرزندانیان محبوس در زندان ارومیهزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی کرد در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان عقیدتی زندان مرکزی ارومیهسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: