جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

آزادی آنا بانیرا، شهروند اسپانیایی بازداشت شده در جریان‌ اعتراضات سراسری

0
78

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۷اسفند ماه ۱۴۰۱، آنا بانیرا، شهروند اسپانیایی بازداشت شده توسط نیروهای امنیتی پس از طی مراحل بازجویی، آزاد و به کشور خود بازگشت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، آنا بانیرا، متولد: ۱۹۹۸ مصادف با ۱۳۷۶ خورشیدی، اهل کشور اسپانیا، که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود بدون تفهیم‌ اتهام آزاد شد و از طریق دبی عازم اسپانیا شد.

وزارت خارجه اسپانیا، با انتشار اطلاعیه ای ضمن اعلام این خبر افزود:”آنا بانیرا، زن اسپانیایی که از نوامبر ۲۰۲۲ تاکنون در ایران در بازداشت به‌سر می‌برده است روز شنبه آزاد شده اما خبر آن تا زمان ترک خاک ایران منتشر نشد اما آنا بانیرا موفق شده از طریق پرواز تهران – دبی سپس عازم کشور اسپانیا شد.” 

لازم به اشاره است، آنا بانیرا، در آذر ماه ۱۴۰۱، همزمان با اعتراضات سراسری، توسط یکی از ارگانهای امنیتی بازداشت شده بود. 

حکومت جمهوری اسلامی در تمام دوران با استفاده از حربه تهمت زنی و پرونده سازی و محو کردن سوء مدیریت خود برای اداره کشور با بازداشت و پرونده سازی بر علیه شهروندان دو تابعیتی و خارجی با عناوین اتهامی همچون (جاسوسی)، (پروژه نفوذ) و یا (تلاش برای براندازی نظام) در صدد موجه جلوه دادن موارد سرکوب و نقض گسترده حقوق شهروندان در ایران بوده و یا از افراد بعنوان گروگان برای معامله و باج خوابی استفاده کرده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.