جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

آزادی ۴ شهروند بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری

0
120

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۳بهمن ماه ۱۴۰۱، فهیمه سلطانی، حسین نصیری، وجیهه پری زنگنه و امیرمهدی خادم، در راستای اعمال بخشنامه اخیر قوه قضائیه به پرونده قضایی آنها آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۴۰۱، امیرمهدی خادم، ساکن استان اصفهان و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، از زندان دستگرد (مرکزی) اصفهان، آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی امیرمهدی خادم، پس از اعمال بخشنامه اخیر قوه قضاییه مبنی بر (عفو بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱)، پس از مختومه شدن پرونده وی و صدور قرار منع تعقیب برای او صورت گرفته است.

لازم به اشاره است، امیرمهدی خادم، پس از بازداشت در جریان اعتراضات سراسری و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهام با سپردن وثیقه آزاد شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی، امیرمهدی خادم، توسط شعبه دادگاه انقلاب استان اصفهان به تحمل ۵ سال حبس تعزیری لازم به اجرا از بابت اتهام (اجتماع و تبانی) محکوم شده بود که پس لز قطعی شدن این حکم، در تاریخ ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۱، جهت تحمل حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان دستگرد اصفهان منتقل شده بود.

افزون بر این، طی روزهای اخیر، حسین نصیری، اهل استان اصفهان، متولد؛ ۱۳۶۵ و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، در راستای آزاد سازی بازداشت شدگان اعتراضات اخیر به مناسبت ۲۲ بهمن، آزاد شد.

براساس این گزارش، از جزئیات آزادی حسین‌نصیری، اطلاعی در دسترس نیست اما وی پس از اعمال بخشنامه(عفو بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱) به پرونده قضایی اش با صدور منع تعقیب و سپردن تعهد مبنی بر عدم تکرار جرم‌ آزاد شده است.

از سوی دیگر، روز جمعه ۲۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، وجیهه پری زنگنه، گرافیست و از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات اخیر در استان اصفهان، با توجه به اعمال بخشنامه قوه قضایبه به پرونده وی و صدور قرار منع تعقیب آزاد شد.

لازم به اشاره است، وجیهه پری زنگنه در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات مردمی در اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس لز طی مراحل بازجویی و بازپرسی سپس در مرحله دادرسی توسط دادگاه انقلاب اصفهان محاکمه و به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم و این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان عینا تائید شده بود.

کانال تلگرامی دانشجویان متحد هم‌ در خبری اعلام کرد؛ روز جمعه ۲۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، فهیمه سلطانی، ساکن اصفهان و دانشجوی رشته حقوق و جزا در دانشگاه اصفهان و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آزاد شد‌.

براساس این گزارش، اطلاع دقیقی از چگونگی آزادی فهیمه سلطانی در دسترس نیست اما به نظر می‌رسد آزادی وی در راستای اعمال بخشنامه (عفو بازداشت شدگان اعتراضات سراسری) پس از مختومه شدن و صدور منع تعقیب برای وی صورت گرفته باشد.

لازم به اشاره است، فهیمه سلطانی، در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای لباس شخصی، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، در خیابان چهارباغ اصفهان بازداشت شده بود. 

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، قوه قضائیه در بخشنامه ای نسبت به (عفو) و آزادی مشروط برخی از محکومان دادگاه‌های انقلاب و کیفری و بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که در فاصله زمانی ۲۵ شهریور تا تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده بودند خبر داد.

در این بخشنامه آزادی زندانیان و یا بازداشت شدگان اعتراضات سراسری مشروط بر این شده که جرائم آنها در راستای (جاسوسی)، (محاربه)، (قتل)، (افساد فی الارض)، (تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی) و (دارا بودن شاکی خصوصی) نباشد و در غیر اینصورت با اعمال بخشنامه مذکور این زندانیان و بازداشت شدگان آزاد می شوند. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان با پرونده سازی و براساس سناریوی ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹  اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.