•                  
سه شنبه , ۰۱ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, سپتامبر 22

سکته مغزی رضا مهرگان زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین

0
286

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۲مرداد ماه ۱۳۹۹, رضا مهرگان, فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اوین در پی سکته مغزی از ناحیه سمت چپ بدن دچار بی حسی شده و از اعزام وی به مرکز درمانی خارج از زندان ممانعت بعمل آمده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز یکشنبه ۱۲مرداد ماه ۱۳۹۹, رضا مهرگان, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اوین در پی ناتوانی در صحبت و عدم توانائی در حرکت دست و پا با برانکارد و بصورت اورژانسی به بهداری زندان اوین منتقل شد و با توجه به تائید پزشک بهداری به دلیل سکته مغزی در حال حاضر قادر به راه رفتن و انجام امور شخصی خود نیست و از حق درمان و اعزام به مرکز درمانی تخصصی خارج از زندان اوین محروم است. این زندانی سیاسی در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۵ ساله خود می باشد.

بنقل از یک منبع نزدیک به رضا مهرگان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: ” ساعت ۳ صبح امروز هم بندی های رضا مهرگان متوجه شدند که وی قادر به حرکت کردن و تکان دادن دست و پای خود نیست و پس از تهیه برانکارد این زندانی سیاسی را بصورت اورژانسی به بهداری زندان اوین منتقل کردند که در آنجا با توجه به تائید پزشک بهداری زندان اوین اعلام شد رضا مهرگان سکته مغزی کرده و به مدت ۳ روز باید در داخل زندان بماند و چنانچه علائم ظاهر شده از بین نرفت پس از آن باید به مرکز درمانی خارج از زندان اعزام شود و این درحالی است که مغز قسمت حساس بدن انسان می باشد و هر لحظه خطر جانی در کمین رضا مهرگان است”. 

این منبع مطلع در ادامه گفت: “رضا مهرگان ۳ روز پیش در پی درگیری با فردی به نام امرالله امیدی که منجر به زد خورد و درگیری فیزیکی بین آنها شد به شدت عصبانی و تحت فشارهای عصبی قرار گرفت.”

لازم به ذکر است, رضا مهرگان, فعال مدنی و از امضا کنندگان بیانیه استعفای علی خامنه ای موسوم به « بیانیه ۱۴ کنشگر مدنی » در تاریخ ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران, به ریاست “احمد زرگر” و مستشار شعبه مذکور”خسرو خلیلی مهد برجی”, از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام  تبلیغ علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این فعال مدنی همچنین از بابت اتهام  اخلال در نظم و آسایش عمومی هم تبرئه شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم », مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای رضا مهرگان اجرائی

این فعال مدنی و زندانی سیاسی, در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشار, از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی, تبلیغ علیه نظام, اخلال در نظم و آسایش عمومی مورد محاکمه قرار گرفته بود طی حکمی در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و بعنوان مجازات تکمیلی هم ۲ سال تبعید به روستای جعفرآباد, از توابع شهرستان آرین واقع در استان خراسان جنوبی محکوم شده بود. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون تداوم بلاتکلیفی رضا مهرگان در اندرزگاه ۴ زندان اوین, تداوم بازداشت و بلاتکلیفی این فعال مدنی را در اندرزگاه ۴ زندان اوین اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, رضا مهرگان, فعال مدنی و از اعضای امضا کننده بیانیه استعفای علی خامنه ای, موسوم به بیانیه ۱۴ فعال مدنی و سیاسی در پی یورش ماموران اطلاعت سپاه پاسداران به محل سکونت وی که در یکی از روستاهای  شهرستان رامسر بود با رفتاری خشن پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت شد. 

این فعال مدنی, پیش از آن و در تاریخ ۱۴ تیرماه ۱۳۹۸, از سوی ۳ نفر افراد ناشناس درحالی که در خیابان در حال تردد بود بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و آسیبهای فیزیکی بسیاری به سر و صورت وی وارد شده بود.  

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

برچسب هامحسن مهرگانینقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی در زندانهای ایراننافرمانی مدنی زندانیان سیاسینافرمانی مدنی شهرونداننافرمانی مدنی شهروندان در ایراناندرزگاه 4 زندان اویناعتصاب غذای رضامهرگانبیماری زندانی سیاسیبیماری زندانیان سیاسیبیماری زندانیان سیاسی در ایرانبیانیهبیانیه 14 فعال مدنیبیانیه چهاردهبیانیه چهارده فعال مدنیبیانیه چهارده تن از فعالان مدنیبیانیه ۱۴ فعال مدنیبیانیه ۱۴ فعال سیاسیبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی در ایرانبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی در ایرانبیانیه۱۴بیانیه۱۴ فعال مدنیبیانیه۱۴ تن از فعالان مدنیبیانیه۱۴فعال مدنیبازداشت رضامهرگانحق اعتراضحق درمانحق درمان بیماری زندانیانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیدرماندرمان بیماریدرمان زندانیدرمانیرضا مهرگانرضا مهرگان فعال مدنیرضا مهرگان زندانی سیاسیرضامهرگانرضامهرگان فعال مدنیرضامهرگان زندانی سیاسیزندانی سیاسی را مهرگانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسکته مغزی رضا مهرگانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی ایرانسرکوب زندانیان سیاسی درسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانضرب و شتم رضامهرگان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: