•                  
پنج شنبه , ۰۱ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 22

رضا محمد حسینی, زندانی سیاسی به اعتصاب غذای خود پایان داد

0
259

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, رضا محمد حسینی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اوین پس از ۱۰۰ روز به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داد. این زندانی سیاسی در اعتراض به عدم تبدیل قرار وی از بازداشت به وثیقه برای آزادی موقت دست به اعتصاب غذا زده بود و از روز پنجشنبه هفته گذشته اعتصاب خود را از خشک به تَر تبدیل کرده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, رضا محمد حسینی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اوین که از حدود ۱۰۰ روز پیش در اعتراض به عدم تبدیل قرا وی از بازداشت به وثیقه برای آزادی موقت و تداوم بازداشت و بلاتکلیفی خود در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود در پی وعده مسئولان زندان به اعتصاب غذای خود پایان داد. این زندانی سیاسی در این دوران حتی لبهای خود را دوخته بود که پس از آن بصورت تنبیهی به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شده بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس از پایان اعتصاب غذای برزان محمدی, خالد پیرزاده و مهدی مسکین نواز, سه تن از زندانیان سیاسی دیگری که در اندرزگاه ۴ زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بودند رضا محمدحسینی در حالی که چندی پیش در پی دوختن لبهای خود به قرنطینه زندان اوین منتقل شده بود پس از وعده پیگیری برای درخواست وی از سوی مسئولان زندان اوین به اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اوین بازگردانده شد. 

این زندانی سیاسی, در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, لبهای خود را دوخته بود و در پی این اقدام و اطلاع یافتن مسئولان زندان اوین این زندانی سیاسی در حرکتی تنبیهی وی را به بند قرنطینه این زندان منتقل کرده بودند. 

رضا محمدحسینی, از حدود ۱۰۰ روز پیش دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود اما حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی اعتصاب غذای وی را به همراه برزان محمدی, خالد پیرزاده و مهدی مسکین نواز, اطلاع رسانی کرده بود. 

رضا محمدحسینی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۳ نیز در تاریخ  ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, طبق دادنامه صادره از سوی دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور” به تحمل ۷ سال حبس تعزیری, “توهین به رهبری”به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه” به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “خروج غیرقانونی از مرز” به تحمل ۳ سال حبس تعزیری, ورود غیرقانونی به کشور به تحمل ” نیز به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۱۶ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد”. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی و در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدید نظر برای این زندانی سیاسی مجازات اشد یعنی ۷ سال حبس تعزیری لازم به اجرا می باشد. 

لازم به ذکر است؛ ماموران اطلاعات سپاه پاسداران, در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸, رضا محمدحسینی, را پس از بازداشت به بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل کردند و پس از طی دوران بازجوئی در مرداد ماه سالجاری به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد و در حال حاضر در اندرزگاه ۴ زندان اوین محبوس می باشد. همچنین رضا محمدحسینی طی ۲ نوبت در تیر ماه و آذر ماه سالجاری اعلام اعتصاب غذا کرده بود و در ادامه با دوختن لبهای خود اعتراض خود را نسبت به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی اش اعلام کرده بود که در پی اعمال فشار مسئولان زندان لبهای دوخته شده وی باز شده بود.

مجموعه دلایل بازداشت شهروندان در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مساله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: