•                  
پنج شنبه , ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, می 19

رضا محمدحسینی, زندانی سیاسی به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد

0
402

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, رضا محمدحسینی, زندانی سیاسی از زندان اوین به به زندان رجائی شهر منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, دوشنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, رضا محمد حسینی, زندانی سیاسی محبوس در  اندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اوین بدون اطلاع قبلی به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۵ سال خود از بابت اتهام اجتماع و تبانی است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در حالی که طی روزهای گذشته هیچ کس نمی دانست رضا محمدحسینی در کدام زندان نگهداری می شود اما صبح امروز مشخصی شد این زندانی سیاسی از زندان اوین با دستور قضائی به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرج منتقل شده است.”

در تاریخ ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, رضا محمدحسینی, در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور”, “توهین به رهبری”, “تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه”, “خروج غیرقانونی از کشور” و “ورود غیرقانونی به کشور در مجموع به تحمل ۱۶ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند و این حکم عینا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تائید شد. 

همچنین رضا محمدحسینی طی ۲ نوبت در تیر ماه و آذر ماه ۱۳۹۸, اعلام اعتصاب غذا کرده بود و در ادامه با دوختن لبهای خود اعتراض خود را نسبت به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی اش اعلام کرده بود که در پی اعمال فشار مسئولان زندان لبهای دوخته شده وی باز شده بود. در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, رضا محمدحسینی, در نود و هفتمین روز از اعتصاب غذای خود در پی وعده مساعدت و پیگیری از سوی مسئولان زندان اوین همزمان با انتقال وی از بند قرنطینه به اندرزگاه ۴ سالن ۳ این زندان اعتصاب غذای خود را از خشک به تَر تبدیل کرد. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که ناقض ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است و از سوی دیگر  محرومیت آنها از حق درمان. مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: