•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
دوشنبه, نوامبر 30

گزارشی از آخرین وضعیت سعدالله ساسانی, فعال ملی مدنی محبوس در زندان تبریز

0
149

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۳ مرداد ماه ۱۳۹۹, سعدالله ساسانی, فعال ملی مدنی و از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر تبریز از بند قرنطینه زندان تبریز به بند ۱۵ این زندان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح پنجشنبه ۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, سعدالله ساسانی, فعال ملی مدنی ساکن تبریز و از بازداشت شدگان اعتراضات مدنی شهروندان این شهر از بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز به بند ۱۵ این زندان منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “این فعال ملی مدنی, علیرغم اینکه دوران بازجوئی خود را سپری کرده اما قرار وی همچنان بازداشت است و با توجه به پی گیری خانواده و نزدیکانش نه تنها با آزادی موقت وی موافقت نشده بلکه از بند قرنطینه به بند ۱۵ زندان تبریز جابه جا شد”.

سعدالله ساسانی, در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, در جریان برگزاری تجمع اعتراضی مسالمت آمیزی که در مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در تبریز برگزار شده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه امنیتی جهت بازجوئی منتقل و سپس به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شد. 

حقوق بشر در ایران, از اولین ساعات بازداشت فعالان ملی مدنی در شهرهای تبریز, ارومیه و تهران به صورت دوره ای و با توجه به ارتباط با فعالان ملی مدنی و از منابع خبری موثق احضار, بازجوئی, بازداشت و آخرین وضعیت این شهروندان را در قالب گزارشهای خبری پوشش داده است. 

در روزهای اخیر درگیری‌های مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان, دو کشور همسایه در فاصله ۳۰۰ کیلومتری منطقه مورد مناقشه قره‌باغ و در منطقه‌  توووز رخ داده که به‌دنبال آن شماری از نیروهای نظامی ۲ کشور و یک شهروند غیرنظامی از کشور آذربایجان جان خود را از دست دادند. 

این تجمعات اعتراضی با هدف اعتراض و در محکومیت تهاجم اخیر ارتش ارمنستان به کشور آذربایجان توسط فعالان ملی مدنی در مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در ارومیه و تبریز برگزار شد و اکثر میادین اصلی شهرهای بزرگ آذربایجان غربی از جمله تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان، نقده، مراغه و چند شهر دیگر توسط ماموران انتظامی و امنیتی تحت پوشش قرار گرفت”.

این فعال ملی مدنی پیش از این نیز در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۳۹۷, در جریان برگزاری  مراسم سالگرد درگذشت غلامرضا امانی, از فعالان ملی مدنی با سابقه تبریز در مقابل آرامستان مارالان این شهر به همراه چند تن دیگر از فعالان ملی مدنی بازداشت و پس از مدتی آزاد شده بود. 

ساسانی همچنین در تاریخ ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۷, در جریان برگزاری مراسم قلعه بابک به همراه عباس لسانی و بیش از ۵۰ تن دیگر از سایر فعالان ملی مدنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. این فعال ملی مدنی چندی بعد از بازداشت آزاد شد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶, به برخورداری افراد از آن حق تاکید شده است. 

همچنین امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان مدنیفعالان مدنی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانفعالان حقوق بشر در ایرانقرنطینه زندان مرکزی تبریزنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانبند 5 زندان مرکزی تبریزبند قرنطینه زندان مرکزی تبریزبند5زندان مرکزی تبریزبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانزندان مرکزی تبریززندان تبریزسرکو فعالان ترکسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسعدالله ساسانیسعدالله ساسانی فعال ملی مدنیسعدالله ساسانی فعال ملی مدنی آذربایجانسعدالله ساسانی فعال آذربایجانسعدالله ساسانی فعال ترکسعدالله ساسانی فعال ترک آذریسعدالله ساسانیانسعداله ساسانیسعداله ساسانی فعال ملی مدنی آذربایجانسعداله ساسانی فعال آذریسعداله ساسانی فعال آذربایجانیسعداله ساسانی فعال ترکسعداله ساسانی فعال ترک آذریسعداله ساسانی فعال ترک آذربایجانیسعداله ساسانیان فعال ترک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: