•                  
دوشنبه , ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
دوشنبه, آگوست 15

شاکر بهروزی, زندانی سیاسی پس اتمام مراحل بازجوئی به زندان ارومیه بازگردانده شد

0
677

حقوق بشر در ایران – روز سه شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, شاکر بهروزی, زندانی سیاسی محبوس در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه پس از اتمام بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد.  این زندانی سیاسی, طی سال ۱۳۹۸ به دفعات جهت بازجوئی از زندان مرکزی ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهرستان منتقل شده. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, شاکر بهروزی, فرزند: سلیم, اهل دیزج مرگور از توابع شهرستان ارومیه در استان آذربایجان غربی و زندانی سیاسی که از ۱سال پیش تا به امروز به دفعات جهت بازجوئی از زندان مرکزی ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهرستان منتقل شده بود پس از طی مراحل بازجوئی مجددا به بند تلاش واقع در زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد. این زندانی سیاسی به همراه محمد « عصمت » سلحشور, دیگر زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه به دفعات جهت بازجوئی از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸, به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: ” پس از گذشت ۱ سال و اعزامهای پی در پی و تداوم بلاتکلیفی و تحمل سلول انفرادی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه “شاکر بهروزی” از بازداشتگاه این ارگان امنیتی به بند تلاش در زندان مرکزی این شهرستان بازگردانده شد”. 

پیش از این و در خردادماه ۱۳۹۸, در حالی که بیش از ۱ ماه از انتقال “شاکر بهروزی” به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه گذشته بود این منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران گفته بود: ” شاکر بهروزی از اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از بند ۱-۲ زندان مرکزی ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهر به جهت بازجوئی و اعتراف منتقل شده بود و با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از این انتقال گذشته و این زندانی سیاسی به بند خود در زندان ارومیه منتقل نشده این احتمال که وی جهت اعتراف گیری از سوی بازجویان اطلاعات سپاه تحت شکنجه و یا ضرب و شتم قرار گرفته باشد قوت گرفته است”.

همچنین  محمد «عصمت» سلحشور, دیگر هم پرونده ای شاکر بهروزی نیز در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۸, از زندان مرکزی ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهر منتقل شده بود و پس اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ  ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ مجددا  به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

انتقال محمد سلحشور برای اولین بار دقیقا در زمانی صورت گرفته بود که حکم ۵ سال حبس تعزیری صادره علیه این زندانی سیاسی از سوی دادگاه تجدیدنظر تائید شده بود و احضار مجدد وی به بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه پاسداران در ارومیه موجی از نگرانی را در خانواده وی مبنی بر پرونده سازی جدید برای وی را باعث شده بود. 

شاکر بهروزی، متهم سیاسی اهل ارومیه است که روز شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ پس از تحمل حدود ۱ ماه بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه به زندان این شهر منتقل شده بود.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۷ به اتهام “همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون” بازداشت شده بود. این شهروند اهل ارومیه در اردیبهشت‌ماه سال جاری دوباره از زندان ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شده و تاکنون به زندان بازگردانده نشده است.

محمد سلحشور حدود ۱سال و ۲ ماه از مدت محکومیت حبس ۵ ساله خود را که به اتهام “عضویت در احزاب اپوزیسیون”  بر علیه وی صادر شده بود  در زندان مرکزی ارومیه سپری کرده بود و از ابتدای سال ۱۳۹۸ به بند سیاسی این زندان منتقل شده بود.

اعتراف تحت شکنجه از منظر حقوق بشر و حتی از منظر قوانین قضائی قابل قبول و تائید شده نیست. در اسناد بین المللی حقوق بشر ازجمله  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تحقیر آمیز بر افراد نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: