•                  
دوشنبه , ۰۶ بهمن , ۱۳۹۹
دوشنبه, ژانویه 25

چهار تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مریوان پیش از اتمام حبس آزاد شدند

0
203

حقوق بشر در ایران – عصر امروز چهارشنبه ۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, آرمان غفوری, سلمان افرا, گوران قربانی و عادل پیروزی, چهار تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مریوان که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری خود بودند پس از اتمام دوران حبس تعزیری با در پی اعطای عفو مشروط با توجه به بخشنامه اخیر قوه قضائیه از این زندان آزاد شدند. اعطای آزادی مشروط به این شهروندان به این معنی است که در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس تعزیری که بواسطه عفو مشروط آزاد شدند را هم سپری کنند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, عصر امروز چهارشنبه ۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, سلمان افرا « محکوم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری »,  آرمان غفوری « محکوم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری », گوران قربانی « محکوم به تحمل ۵ ماه حبس تعزیری » و عادل پیروزی « محکوم به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری », چهار تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مریوان که در حال تحمل دوران محکومیتهای حبس تعزیری خود بودند با اعطای عفو مشروط و آزادسازی زندانیان سیاسی و در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه آزاد شدند. بر طبق قانون آزادی مشروط چنانچه زندانی پس از آزادی به جرمی مرتکب شود علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس را که با آزادی مشروط آزاد شده سپری کند.

اعطای آزادی مشروط به این ۴ زندانی سیاسی بر مبنای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای آزادسازی زندانیان سیاسی و عقیدتی با محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و یا کمتر بوده صورت گرفته است. در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور مورد تائید علی خامنه ای قرار گرفت. 

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰ باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, گوران قربانی, فعال محیط زیست و از اعضای انجمن سبز چیا جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ماهه خود بازداشت و به زندان شهرستان مریوان منتقل شد. 

گوران قربانی, شهروند ساکن مریوان در آبان‌ ماه ۱۳۹۸, از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام, توسط دادگاه انقلاب مریوان به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که در نهایت این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر استان کردستان در دی ماه سالجاری از ۱ سال حبس تعزیر به ۵ ماه تقلیل پیدا کرد. 

 قربانی, در تاریخ  ۲۳ تیرماه ۱۳۹۸,  توسط در پی یوروش ماموران اداره اطلاعات بازداشت مریوان بازداشت شده بود و  در تاریخ ۷ شهریور ماه سالجاری, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود.

همچنین در تاریخ ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, سلمان افرا, ۲۳ ساله, فرزند رحمت, و از اهالی روستای نی از توابع شهرستان مریوان واقع در استان کردستان, جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس خود پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی به زندان این شهرستان منتقل شد. 

با ارجاع پرونده سلمان افرا به دادگاه انقلاب شهرستان مریوان وی از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام”, توسط دادگاه مذکور مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر از ۵ سال به ۱ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد. 

سلمان افرا, در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۷, از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام”, توسط ماموران اداره اطلاعات و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات در شهرستان سنندج منتقل شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۷ دی ماه همان سال با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان و بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود. 

آرمان غفوری, دیگر شهروند آزاد شده از زندان مرکزی مریوان در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از مراجعه به دایره اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان مریوان بازداشت و جهت اجرای حکم حبس به زندان این شهر منتقل شد.  این شهروند ساکن مریوان و فعال محیط زیست در مرحله بدوی  توسط دادگاه انقالاب این شهرستان از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام و عضویت در احزاب کرد مخالف نظام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر به ۱ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرده بود. 

آرمان غفوری,  فعال محیط زیست و دبیر انجمن محیط زیستی “ژینگە” و دانشجوی دانشگاه پیام نور مریوان در تاریخ ۸ مردادماه ۱۳۹۷, توسط ماموران ادارە‌ اطلاعات این شهرستان بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۷، با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد که حکم صادره فوق در دادگاه تجدید نظر استان کردستان از بابت همین پرونده می باشد. 

این فعال محیط زیست, پیش از آن نیز در تاریخ ٢۱ اسفندماه ۱۳۹۶ به همراه ۸ فعال مدنی دیگر به علت شرکت در تجمعاتی در محکومیت “حمله ارتش ترکیه به شهر عفرین” بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام” اخلال در نظم عموی از طریق مشارکت در تجمع اعتراضی” و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با کفالت ۵ میلیون تومانی آزاد شدە بود.

آرمان غفوری, فعال مدنی و دانشجوی دانشگاه پیام نور شهرستان مریوان از توابع استان کردستان, طی حکمی که در تاریخ ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۸, به وی ابلاغ شد توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان مریوان از بابت اتهامات” اخلال در نظم عموی از طریق مشارکت در تجمع اعتراضی” مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۲۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد. 

عادل پیروزی شهروند اهل روستای سردوش از توابع شهرستان مریوان چند ماه پیش جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری ۶ ماه خود به زندان مریوان منتقل شده بود. 

پیروزی در آبان‌ ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده برای ارجاع به دادگاه در دی ماه ۱۳۹۷, با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده وی به دادگاه انقلاب مریوان وی در سال ۱۳۹۸, از بابت اتهام “همکاری با یکی احزاب اپوزیسیون کورد مخالف نظام” به تحمل ۶ ماه حبس محکوم شده بود.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنیفعالان مدنی در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانگوران قربانیگوران قربانی زندانی سیاسیآرمان غفوریآرمان غفوری فعال محیط زیستآرمان غفوری دانشجوآرمان غفوری زندانی سیاسیآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیآزادی بیان در ایراناحکام حبس تعزیریاحزاب مخالف نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کرداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی کرداستان کردستانبند زندانیان سیاسی در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب شهرستان مریواندادگاه تجدیدنظر استان کردستانروستای نی شهرستان مریوانزندان شهر مریوانزندانی سیاسی سلمان افرازندانیان سیاسیزندانیان سیاسی کورد در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهرستان مریوانعادل پیروزیعادل پیروزی زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: