•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

محکومیت سینا ربیعی, فعال دانشجوئی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری

0
950

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱ شهریور ماه ۱۳۹۹, شعبه دادگاه انقلاب تهران با صدور دادنامه ای, سینا ربیعی, فعال دانشجوئی دانشگاه تهران و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین را از بابت بازداشت وی در جریان اعتراضات دانشجویان در آبان ۱۳۹۸ به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, سینا ربیعی, فعال دانشجوئی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از بابت پرونده دوم خود با اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی توسط شعبه دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم روز جاری به حسین تاج, وکیل مدافع سینا ربیعی در دفتر شعبه دادگاه انقلاب تهران ابلاغ شد. این فعال دانشجوئی در حال تحمل حبس تعزیری ۱ساله خود از بابت بازداشت وی در جریان اعتراضات دانشجوئی در دی ماه ۱۳۹۶ است. 

برپایه این گزارش, حسین تاج, وکیل مدافع سینا ربیعی با انتشار این خبر در صفحه شخصی خود اعلام کرد: “پرونده سینا ربیعی دانشجوی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تهران با اتهام اخلال در نظم و صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب ارجاع شد. علیرغم ایرادات جدی (عدم صلاحیت دادگاه انقلاب)، قاضی با تغییر اتهام وی به اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی او را به ۳سال حبس تعزیری محکوم کرد.”

گفتنی است سینا ربیعی پس از مراجعه به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران، برای اجرای حکم تعزیری ۱ ساله خود به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. او به نشان اعتراض به شیوه بازداشت و انتقالش به بند زندان اوین اعلام اعتصاب غذا کرد، اما در پی وعده  مسئولان در تاریخ ۶ تیر ماه به اعتصاب غذای خود پایان داد.

سینا ربیعی در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان اعتراضات دانشجویان دانشگاه تهران به همراه چند تن دیگر از فعالان دانشجوئی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و تفهیم اتهام اخلال در نظم عمومی در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۳۹۸, به طور موقت و با تودیع قرار از بازداشت آزاد شد.  

 در تاریخ ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۶, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت ماشالله احمدزاده, با صدور دادنامه ای سینا ربیعی دانشجوی رشته جامعه شناسی دانشگاه تهران را از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرده بود. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران توسط احمد زرگر عیناً تائید شد. 

در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۸, سینا ربیعی به همراه ابوالفضل نژاد فتح و فاطمه سمسار, در جریان اعتراضات دانشجویان دانشگاه تهران از بابت پرونده ای دیگر توسط ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل شده بودند. سینا ربیعی به همراه فاطمه سمسار در تاریخ ۱ آبان ماه ۱۳۹۸, آزاد شدند. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از لحظه بازداشت نقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: